Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny na styczniowym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, pomimo rosnących wezwań do łagodzenia polityki pieniężnej.
Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił, że pozostawi podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Powszechnie oczekiwano decyzji podjętej na styczniowym posiedzeniu politycznym. Główna stopa refinansowania pozostanie na poziomie 4,50%, natomiast oprocentowanie kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na poziomie odpowiednio 4,75% i 4,00%. Decyzja ta podkreśla ostrożne podejście EBC do niepewności gospodarczej.
Stabilność znalazła także odzwierciedlenie w strategiach EBC w zakresie aktywów, ponieważ nie wprowadzono żadnych dostosowań w programie zakupu aktywów (APP) i programie zakupów awaryjnych na wypadek pandemii (PEPP). Oczekuje się, że portfel APP będzie się zmniejszał w stałym tempie, bez reinwestycji zapadających papierów wartościowych. PEPP natomiast przygotowuje się do stopniowej redukcji średnio 7,5 mld euro miesięcznie, począwszy od drugiej połowy 2024 r., z całkowitą eliminacją reinwestycji do końca roku.
W oficjalnym komunikacie EBC podkreślono, że „utrzymuje się tendencja spadkowa inflacji bazowej”, przypisując tę tendencję łagodzącemu wpływowi wysokiego kosztu kapitału na żądanie, co z kolei łagodzi presję inflacyjną.
W grudniu inflacja w strefie euro nieznacznie wzrosła do 2,9% rok do roku, w porównaniu z listopadowym najniższym poziomem 2,4% od dwóch lat. Wzrost ten, wynikający głównie z wahań cen energii, stanowi pierwszy wzrost inflacji od kwietnia 2023 roku.
EBC pozostaje zależny od danych o inflacji
Rada Prezesów EBC jest zdecydowana przywrócić inflację do celu na poziomie 2% w średnim okresie i potwierdziła, że stopy procentowe muszą pozostać wystarczająco restrykcyjne, aby osiągnąć ten cel.
Tym samym EBC nie zapowiedział zbliżającego się łagodzenia swojej polityki, podkreślając swoje zadowolenie z obecnego poziomu stóp procentowych.
Trajektoria polityki EBC pozostaje w dużym stopniu zależna od danych i przewiduje dostosowanie poziomu i czasu trwania ograniczeń monetarnych w oparciu o nowe wskaźniki gospodarcze.
Stanowisko to pojawia się w kontekście malejącej aktywności sektora prywatnego w strefie euro, ponieważ styczniowe wstępne szacunki wskaźnika HCOB PMI okazały się poniżej oczekiwań, tworząc obraz gospodarki stawiającej czoła przeciwnym wiatrom.
„W ostatnim kwartale 2023 r. gospodarka strefy euro prawdopodobnie ulegnie stagnacji. Dostępne dane w dalszym ciągu wskazują na krótkoterminową słabość” – stwierdziła Lagarde w swoim przemówieniu otwierającym.
Na razie przesłanie jest jasne: stabilność jest najważniejsza, ponieważ EBC porusza się po wzburzonych wodach osłabionej gospodarki, mając trwały cel, jakim jest stabilność cen.