O nas
Kontakt

ECOMARE: Ochrona morskiej różnorodności biologicznej i opieka nad rannymi zwierzętami

Laura Kowalczyk

ECOMARE: Ochrona morskiej różnorodności biologicznej i opieka nad rannymi zwierzętami

Istnieją dwa centra ECOMARE – szpital CPRAM jest otwarty 24 godziny na dobę, przez cały rok oraz centrum badawcze CEPAM, promowane przez Uniwersytet w Aveiro, które jest otwarte dla publiczności w trzecią środę każdego miesiąca.

W ujściu rzeki Aveiro w Portugalii różnorodność biologiczna i ochrona środowiska stanowią sedno projektu ECOMARE. Naukowcy i badacze pracujący w ramach tej europejskiej inicjatywy, promowanej przez Uniwersytet w Aveiro, badają wpływ zmian klimatycznych na morską florę i faunę, a także opiekują się rannymi zwierzętami.

„Istnieją dwa priorytety: jeden – zrównoważony rozwój i drugi – rehabilitacja i ochrona życia morskiego. Badamy akwakulturę i biotechnologię, ale przede wszystkim odnowę zwierząt morskich, ponieważ istotne jest, abyśmy w tym pomogli Portugalii, a jeśli to konieczne, pomóż innym krajom” – powiedział TylkoGliwice Artur Silva, prorektor ds. badań i innowacji na Uniwersytecie w Aveiro.

Szpital CPRAM jest otwarty 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. i jest w stanie leczyć ponad 1000 rannych zwierząt rocznie. Większość przyjęć stanowią ptaki. Opieką objęte są także delfiny i żółwie. Costa Nova to jeden z takich żółwi, który został złapany w sieć rybacką, w ośrodku przebywa od siedmiu miesięcy.

„Po leczeniu obrażeń, w tym kilku głębokich skaleczeń, wyzdrowiała i jest teraz gotowa do uwolnienia. Wyposażyliśmy ją w nadajnik, aby zobaczyć, jak będzie się poruszać po powrocie do oceanu” – powiedziała Catarina Eira, koordynatorka naukowa projektu CPRAM.

Szpital jest zazwyczaj zamknięty dla publiczności, aby chronić zdrowie i powrót do zdrowia zwierząt, z których wiele ma złamania, połknięte haczyki, plastik lub toksyny.

Jednakże zwiedzający mogą przychodzić do ośrodka CEPAM w trzecią środę każdego miesiąca w celach edukacyjnych.

„Nauczyłem się, że koralowce w tych akwariach są domem dla wielu ryb, że życie morskie jest tak samo ważne jak nasze i że nie powinniśmy niszczyć siedlisk ryb” – powiedział Pedro, jeden z młodych gości centrum.

Całkowity budżet projektu wynosi 4,8 mln euro, z czego 84,3% zostało dofinansowane w ramach polityki spójności Unii Europejskiej.

Wielu ekspertów z całego świata udaje się do ujścia rzeki Aveiro, aby zbadać korzyści płynące z biotechnologii i wpływ zmian klimatycznych na życie morskie.

„Do badania zagadnień biotechnologicznych wykorzystujemy dużo koralowców. Koral jest pełen substancji chemicznych, które można wykorzystać do odkrycia nowych leków leczących raka i inne choroby, takie jak choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona” – powiedział Ricardo Calado, pracownik naukowy koordynator CEPAM-ECOMARE.

Troska o oceany jest podstawą tego projektu, ponieważ oceany należą do nas wszystkich. Dziś Costa Nova wraca na Atlantyk. Projekt ten, nagrodzony nagrodą REGIOSTARS, uznawany jest za jedną z piętnastu najlepszych inicjatyw wspieranych przez Unię Europejską w ciągu ostatnich 15 lat.