O nas
Kontakt

Ekonomiczny wpływ migracji na Europę

Laura Kowalczyk

Migrants headed for the coast of Italy are rescued

Niedawny wzrost migracji spowodowany wojną, autorytaryzmem i niestabilnością oznacza, że ​​wysiedleńcy szukają schronienia jako migranci, uchodźcy lub osoby ubiegające się o azyl, co wywiera zróżnicowany wpływ na krajobraz społeczno-gospodarczy Europy i jej państw.

Ponieważ niektóre państwa nie zapewniają bezpieczeństwa swoim obywatelom, duża liczba osób z tych krajów stara się migrować do obszarów najlepiej odpowiadających ich interesom społecznym i gospodarczym. Osoby wysiedlone szukają schronienia jako migranci, uchodźcy lub osoby ubiegające się o azyl i mają zróżnicowany wpływ na krajobraz społeczno-gospodarczy państw europejskich.

Niektórzy uważają, że migranci obciążają finanse państw europejskich, które nie są w stanie finansowo zintegrować nowo przybyłych, co prowadzi do krótkoterminowych obciążeń podatkowych ze względu na wysokie koszty społeczne i niski poziom zatrudnienia. Jednak z drugiej strony można argumentować, że migranci są w stanie konstruktywnie przyczynić się do korzyści fiskalnych wchodząc na rynek pracy i wnosząc wkład do finansów publicznych krajów zdolnych do budowania struktur kapitałowych, aby sprostać wzrostowi podaży pracy. .

Ilu przybyło do Europy?

Według oficjalnych raportów w 2022 r. do UE jako uchodźcy posiadający status azylu wyemigrowało prawie 3,5 mln osób. Według Rady Europejskiej w 2023 r. około 4,2 mln Ukraińców otrzymało tymczasową ochronę w UE. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad cztery miliony Ukraińców otrzymało tymczasową ochronę w państwach europejskich.

Według Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu, utrzymując swój roczny rekord, Syryjczycy i Afgańczycy pozostają największą grupą osób ubiegających się o azyl w UE – w 2023 r. złożono około 100 000 wniosków.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w 2022 r. do Europy przybyło ogółem 213 896 migrantów. Według doniesień migranci z kilku krajów afrykańskich, takich jak Algieria i Libia, również szukali ochrony w Europie.

Każdy kraj europejski ma inne podejście do masowych wysiedleń.

Po tym, jak roczna migracja netto osiągnęła rekordowy poziom 745 000 w 2022 r., rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plany zmniejszenia liczby migrantów. Niedawno we Francji toczyła się gorąca debata na temat projektu ustawy, która, jak się wydaje, zaostrza zasady dotyczące migrantów.

Niemcy również dążą do rewizji swojej polityki migracyjnej po otrzymaniu największej liczby wniosków o azyl w 2023 r. i choć skorzystały na migrantach w sektorze pracy.

Włochy odnotowały wzrost liczby migrantów drogą morską i obecnie planują budowę dwóch ośrodków w Albanii, które będą przyjmować do 36 000 migrantów rocznie. Hiszpania będzie musiała także ponownie przemyśleć zarys swojej polityki migracyjnej po przyjęciu rekordowej liczby 13 000 migrantów w wyniku niepokojów politycznych w Afryce.

Które kraje najbardziej potrzebują imigrantów?

W obliczu napływu tak dużej liczby migrantów do swoich domów wiele krajów europejskich ponownie ocenia swoją politykę migracyjną, aby uwzględnić presję polityczną i potencjalny konflikt we własnym społeczeństwie. Jeśli jednak chodzi o zwiększanie wyniku fiskalnego, większość krajów europejskich postrzega migrantów jako imigrantów mogących przyczynić się do długoterminowej stabilności gospodarczej kraju.

Na przykład w przypadku Niemiec pogarszająca się gospodarka doprowadziła do tego, że prognozy MFW uznały Niemcy za najgorszą największą gospodarkę w 2023 r. Brak wykwalifikowanych pracowników doprowadził ekspertów do oszacowania, że ​​kraj będzie potrzebował 1,5 mln pracowników. imigrantów każdego roku, aby utrzymać siłę roboczą. W przeciwieństwie do większości innych państw Niemcy prowadzą elastyczną politykę mającą na celu przyciągnięcie zagranicznej siły roboczej.

Jakie są korzyści?

W obliczu strachu przed imigrantami postrzeganymi przez niektórych jako zagrożenie dla spójności społecznej i tożsamości narodowej, w ciągu ostatniej dekady nastąpiła zmiana paradygmatu, postrzegając imigrantów jako aktywa dla krajowych rynków pracy i systemu ochrony socjalnej, stymulując w ten sposób rozwój gospodarczy.

Włączenie migrantów do sektorów takich jak opieka zdrowotna, budownictwo, rolnictwo i logistyka może prowadzić do rentownej produkcji, zmniejszając napięcia i niepokoje gospodarcze. Migranci mają potencjał, aby wnieść wkład w finanse publiczne w formie podatków i odwzajemnić otrzymywane korzyści.

Jakie są wyzwania?

Według raportu Frontexu liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE w 2023 r. wyniosła około 380 000. Napływ ten doprowadził do przestępstw transgranicznych, takich jak fałszowanie dokumentów, handel ludźmi i przemyt nielegalnych towarów i broni.

Programy integracji migrantów, takie jak programy orientacji kulturowej i szkolenia językowe, mogą stanowić duże obciążenie dla budżetów rządowych, ponieważ koszty początkowo pokrywa kraj przyjmujący.

Zwiększona migracja może skutkować dużym popytem na mieszkania w sektorze budowlanym, co przełoży się na wyższe ceny nieruchomości i czynsze. Ta przyczyna i skutek nie tylko wpłynie na życie migranta, ale będzie również miała poważne konsekwencje dla lokalnych mieszkańców.

W Europie wszystkie państwa członkowskie UE charakteryzują się wysokim stopniem przewagi gospodarczej, praworządności i stabilności politycznej. Z kolei populacje w innych krajach na całym świecie borykają się z pewnym stopniem autorytaryzmu i niestabilności, co popycha je do wyboru migracji.

Te braki równowagi wyjaśniają, dlaczego Europa jest i pozostanie głównym celem migracji, nawet w czasach uśpionego wzrostu gospodarczego.