Z najnowszego raportu wynika, że Trump zlekceważył zasady ochrony środowiska, powodując „nieodwracalne” szkody w rezerwatach przyrody i na ziemiach rdzennej ludności.
Jaguary nie rozumieją granic, ale tam, gdzie Stany Zjednoczone spotykają się z Meksykiem, muszą się do nich dostosować.
Zwierzę, niegdyś władca pustyni Sonora, teraz walczy o przetrwanie w krajobrazie przeciętym na pół ścianą.
Bariera, którą były prezydent USA Donald Trump przechwalał się, że uczyni „nieprzeniknioną”, w niewielkim stopniu zniechęca tysiące ludzi z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Europy Wschodniej, którzy codziennie przybywają do tego kraju, uciekając przed biedą i prześladowaniami.
Jednak ogrodzenie wznoszone przez kolejne administracje Waszyngtonu jest śmiertelne dla dzikiej przyrody – ostrzegają działacze zajmujący się ochroną przyrody.
„Jedną z najważniejszych rzeczy dla zdrowia ekosystemów jest łączność siedlisk” – mówi Laiken Jordahl z Centrum Różnorodności Biologicznej.
„Zwierzęta muszą mieć możliwość poruszania się, znajdowania pożywienia i wody oraz partnerów. Posiadanie rozległych obszarów połączonego krajobrazu ma kluczowe znaczenie”.
Jakim gatunkom zagraża mur graniczny z USA?
Metalowy płot wznosi się na dziewięć metrów na południowym krańcu Narodowego Rezerwatu Przyrody w Buenos Aires, osiedlu o powierzchni 47 000 hektarów dla zagrożonych roślin i zwierząt w Arizonie.
Bariera oznacza koniec Stanów Zjednoczonych, ale nie koniec siedlisk dla dziesiątek gatunków, w tym antylopy amerykańskiej, mulaka, rysia, lwa górskiego i jaguara.
„Ten mur najwyraźniej oddzieli cały ekosystem od wszystkich dzikich terenów Meksyku, co sprawi, że zwierzęta po tej i tamtej stronie muru będą bardziej podatne na suszę, zmiany klimatyczne i chów wsobny” – mówi Jordahl.
Naukowcy uważają, że po stronie meksykańskiej żyje około 150 jaguarów, podczas gdy w ostatnich dziesięcioleciach po stronie amerykańskiej odnotowano tylko siedem udokumentowanych obserwacji.
„Jeden jaguar może przemierzać setki lub tysiące akrów, może przejść setki mil w ciągu kilku dni. Potrzebują do dyspozycji ogromnych krajobrazów” – powiedział Jordahl.
„Jaguary przybywają do Arizony z Sonory w Meksyku, ale wiele z nich napotyka solidny mur graniczny”.
Jak ukończony jest mur USA-Meksyk?
Od dziesięcioleci na odcinkach granicy o długości 3000 km (2000 mil) trwają prace nad fizyczną barierą na granicy USA-Meksyk.
Występuje w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i na terenach rdzennych mieszkańców Teksasu, Nowego Meksyku, Arizony i Kalifornii, kończąc kilka metrów w głąb Oceanu Spokojnego.
Każdy element układanki ujawnia, kto ją tam umieścił – na przykład fragment muru Trumpa jest najwyższy, co odzwierciedla podpisane przez Republikanów zobowiązanie do zamknięcia granicy.
Jak wynika z raportu opublikowanego we wrześniu przez Government Accountability Office, organ kontrolny Kongresu, Biały Dom Trumpa uchylił lub obszedł przepisy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko, powodując „nieodwracalne” szkody w rezerwatach przyrody i na ziemiach rdzennych ludności.
Demokrata Joe Biden, obejmując urząd w 2021 r., wstrzymał rozbudowę muru, ale w październiku jego administracja zezwoliła na zamknięcie części luk, głównie w Arizonie.
Stany Zjednoczone „podcinają” własne prace na rzecz ochrony zwierząt
Zdaniem Jordahla pośpiech we wznoszeniu bariery zniweczył lata starannych prac konserwatorskich prowadzonych przez rząd.
„Rząd federalny zainwestował setki milionów dolarów w ochronę krajobrazów wokół granicy i ratowanie zwierząt takich jak meksykański wilk szary i jaguar.
„Ale jednocześnie podważają wszystkie te cele, budując tę nieprzepuszczalną strukturę, która zatrzymuje (…) migracje martwe.
„Zasadniczo wyciągamy nić po nitce z tej mozaiki, jaką jest nienaruszony ekosystem” – powiedział Jordahl.
„To tylko kwestia czasu, kiedy wszystko zacznie się wyjaśniać”.