Przedstawiciele Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego wzywają UE do obniżenia regulacyjnych limitów zanieczyszczenia powietrza.
Eksperci twierdzą, że osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, takie jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), są narażone na większe ryzyko w wyniku kryzysu klimatycznego.
Nowo opublikowany artykuł ostrzega, że rosnące temperatury i zmienne warunki pogodowe pogłębiają problemy z płucami.
Przedstawiciele Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego wzywają UE do obniżenia regulacyjnych limitów zanieczyszczenia powietrza.
„Osiągnęliśmy punkt, z którego nie ma odwrotu” – napisali eksperci w opublikowanym w tym tygodniu artykule redakcyjnym European Respiratory Journal.
Jak zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie człowieka?
Kryzys klimatyczny ma „niszczycielskie konsekwencje” dla zdrowia ludzkiego, twierdzą eksperci ds. układu oddechowego w recenzowanym artykule opublikowanym w poniedziałek.
Dodają, że wpływ zmian środowiskowych na zdrowie ludzi jest obecnie „nieodwracalny”.
Rosnący poziom pyłków i innych alergenów, a także burze piaskowe i częstsze pożary pogarszają jakość powietrza i pogarszają się warunki oddechowe.
Eksperci ostrzegają również, że przedłużające się sezony alergiczne i większe zanieczyszczenie powietrza powodują, że u ludzi pojawiają się nowe problemy z płucami.
Zanieczyszczenie powietrza było przyczyną 6,7 mln zgonów w 2019 r. i 373 000 w Europie.
„Wpływ zmian klimatycznych na zdrowie ludzkie jest wszechobecny, głęboki i znaczący” – piszą autorzy.
Dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza
Dzieci są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza, ponieważ ich płuca są wciąż w fazie rozwoju.
Oddychają szybciej, dlatego na świeżym powietrzu wdychają do trzech razy więcej powietrza niż dorośli.
Z artykułu wynika, że jeśli małe dzieci są narażone na działanie powietrza o złej jakości, są w późniejszym życiu narażone na większe ryzyko rozwoju przewlekłych chorób płuc, takich jak POChP i zapalenie oskrzeli.
Inne grupy szczególnie wrażliwe obejmują pacjentów z chorobami przewlekłymi, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby pracujące na świeżym powietrzu, np. w budownictwie.
Eksperci od chorób układu oddechowego wzywają do wprowadzenia limitów zanieczyszczenia powietrza
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zapobieganie dalszemu ociepleniu planety przyniosłoby „znacznie większe i bardziej bezpośrednie korzyści” – piszą autorzy.
„Ostatnie raporty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) podkreślają, że wiele środków mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przełożyłoby się na lepszą jakość powietrza i znaczne zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia” – twierdzą.
„Dlatego regulacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza, które eliminują bezpośrednie źródła zmian klimatycznych, a mianowicie emisje z paliw kopalnych, powinny znajdować się w centrum każdej strategii łagodzenia zmiany klimatu”.
W dokumencie wzywa się UE do dostosowania swoich przepisów dotyczących jakości powietrza do standardów WHO.
Obecnie w UE obowiązuje limit wynoszący 25 mikrogramów na metr sześcienny drobnych cząstek (PM2,5 lub ułamek średnicy ludzkiego włosa) i 40 mikrogramów na metr sześcienny dwutlenku azotu.
Normy WHO wynoszą pięć mikrogramów na metr sześcienny dla PM2,5 i 10 mikrogramów na metr sześcienny dla dwutlenku azotu.
Dostosowanie unijnych limitów do przepisów WHO byłoby „historyczną szansą na realizację polityki prowadzącej do redukcji emisji gazów cieplarnianych” – twierdzą eksperci.