O nas
Kontakt

Eksperci twierdzą, że pole magnetyczne Słońca może powstawać blisko powierzchni

Laura Kowalczyk

Solar flares, flashes on the left (May 8) and the right (May 7)

Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycie może pomóc w przewidywaniu okresów ekstremalnych burz słonecznych.

Nowe badanie sugeruje, że pole magnetyczne Słońca może powstawać znacznie bliżej powierzchni, niż wcześniej sądzono.

Międzynarodowy zespół matematyków i naukowców odkrył, że pole magnetyczne wydaje się wytwarzać około 32 200 km pod powierzchnią Słońca.

Dokonali tego odkrycia, przeprowadzając obliczenia na superkomputerze NASA i opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Nature.

Poprzednie teorie sugerowały, że wydarzyło się to ponad 209 000 km pod powierzchnią.

„Głównymi wynikami naszego artykułu jest to, że postawiliśmy nową hipotezę, że pole magnetyczne Słońca jest generowane w pobliżu jego powierzchni, podczas gdy poprzednie modele zakładały, że jest ono generowane głęboko w Słońcu” – powiedział Daniel Lecoanet, badacz współautor badania z Northwestern University.

Zespół badawczy twierdzi, że nowe odkrycie może ulepszyć długoterminowe prognozy słoneczne, umożliwiając naukowcom lepsze przewidywanie siły lub słabości przyszłych cykli naszej gwiazdy.

„Burze słoneczne są wywoływane przez pole magnetyczne słońca. Dzieje się tak, że istnieją części słonecznego pola magnetycznego, które w większości znajdują się w Słońcu, ale jego części wystają na jego powierzchnię” – powiedział Lecoanet.

„Możesz myśleć o polu magnetycznym jak o gumce recepturce. Ruchy w pobliżu wierzchołka słońca ciągną tę gumkę, aż rozciągnie się ona tak bardzo, że pęknie. A kiedy się rozpadnie, materia zostaje wyrzucona ze Słońca w przestrzeń kosmiczną” – dodał Lecoanet.

Słońce może zakłócić zasilanie

Niedawno burze słoneczne uderzyły w Ziemię, wprawiając ludzi w zachwyt, gdy w niezwykłych miejscach można było zobaczyć piękne zorze polarne.

Słońce zbliża się do szczytowego poziomu aktywności w bieżącym 11-letnim cyklu, co wyjaśnia ostatnie rozbłyski.

Eksperci twierdzą, że silne rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy uderzające w planetę mogą zakłócać infrastrukturę elektryczną i telekomunikacyjną.

W XIX wieku niezwykle silna burza słoneczna znana jako wydarzenie Carrington nawiedziła Kanadę.

Według Lecoanet, gdyby podobne wydarzenie miało dziś uderzyć w Stany Zjednoczone, szacuje się, że spowodowałoby ono szkody w wysokości od 1 do 2 bilionów dolarów.

Niedawno na Słońcu doszło do największego rozbłysku od prawie 20 lat, ale na szczęście ten ominął Ziemię.

„Chociaż wiele aspektów dynamiki Słońca pozostaje owianych tajemnicą, nasza praca poczyniła ogromne postępy w rozwiązywaniu jednego z najstarszych nierozwiązanych problemów fizyki teoretycznej i otwiera drogę do lepszych przewidywań niebezpiecznej aktywności Słońca” – stwierdził Lecoanet w oświadczeniu.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.