O nas
Kontakt

Eksport odzieży i obuwia z Wielkiej Brytanii do UE dławi biurokracja

Laura Kowalczyk

Tower Bridge in London, Saturday, May 8, 2021, against the backdrop of the skyline of the financial district.

Nowe badanie sugeruje, że od czasu brexitu skomplikowane przepisy i biurokracja na granicy zniechęciły eksport odzieży i obuwia z Wielkiej Brytanii do Europy. Jednakże eksport produktów kosmetycznych i zdrowotnych, a także produktów ogrodniczych i DIY utrzymuje się na wysokim poziomie.

Jak wynika z raportu platformy internetowej Tradebyte i firmy konsultingowej Retail Economics, po brexicie eksport odzieży i obuwia do UE znacznie spadł. Wynika to głównie ze zwiększonej biurokracji i bardziej rygorystycznych przepisów granicznych.

Eksport obuwia i odzieży do UE spadł o ponad 50% w porównaniu z poziomem z 2019 r., osiągając 2,7 mld funtów (3,17 mld euro) w 2023 r. Dla porównania w 2019 r. wyniósł 7,4 mld funtów. Doprowadziło to do 18% spadku eksportu towarów nieżywnościowych na jednolity rynek UE.

Spadek ten następuje pomimo tego, że europejski rynek e-commerce jest bardzo dobrze rozwinięty.

Według raportu Retail Economics and Tradebyte opublikowanego przez The Guardian „szacuje się, że sprzedaż detaliczna online zwiększa roczną sprzedaż do gospodarek UE o 323 miliardy funtów, ale dodatkowe tarcia handlowe spowodowane złożonością Brexitu ograniczają możliwości sprzedaży międzynarodowej dla Wielkiej Brytanii. marek i sprzedawców detalicznych bazujących na tych markach.

Po brexicie handel między Wielką Brytanią a UE został objęty umową o handlu i współpracy, która umożliwia handel bezcłowy, ale w niewielkim stopniu przyczynia się do zmniejszenia barier handlowych.

Według Izby Gmin eksport towarów i usług ze Wielkiej Brytanii do UE wyniósł około 340 miliardów funtów w 2022 roku. Z drugiej strony Wielka Brytania importowała 48% całkowitego importu z UE, czyli około 432 miliardów funtów w 2022. W tym samym roku Wielka Brytania odnotowała nadwyżkę handlową z krajami trzecimi w wysokości 5 miliardów funtów, podczas gdy deficyt handlowy z UE wyniósł około 92 miliardy funtów.

Pomimo spadku brytyjskiego eksportu odzieży i obuwia, eksport produktów kosmetycznych i zdrowotnych do UE pozostaje silny. Dobre wyniki eksportu zanotowały także produkty ogrodnicze i DIY.

Przepisy i biurokracja na granicach odstraszają eksporterów z Wielkiej Brytanii

Chociaż część eksportu z Wielkiej Brytanii do UE radzi sobie ogólnie dobrze, od czasu brexitu handel między Wielką Brytanią a UE stał się znacznie bardziej skomplikowany ze względu na bardziej złożone przepisy. Zwykle najbardziej dotknięte są małe firmy, podczas gdy większe firmy często mają własne zespoły prawne i ekspertów, którzy pomagają im w poruszaniu się po przepisach.

Odkąd Wielka Brytania opuściła jednolity rynek UE, UE nałożyła takie same kontrole na wywóz ze Zjednoczonego Królestwa, jak każde inne państwo trzecie. Obejmuje to sprawdzenie, czy przestrzegane są standardy kontroli chorób i bezpieczeństwa żywności, a także zapewnienie zapłaty wszystkich odpowiednich podatków, takich jak VAT, cła i akcyza.

W szczególności w przypadku eksportu odzieży, takiej jak odzież i obuwie, UE ma bardzo szczegółowe przepisy określające, które produkty muszą spełniać wymogi dyrektywy UE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.

Muszą także zapewnić, że poziom niektórych chemikaliów i substancji w produktach utrzymuje się na minimalnym poziomie, a także że projekt produktu nie narusza praw własności intelektualnej. Odzież dla niemowląt i dzieci również na ogół musi spełniać bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Wielka Brytania wykazała się jednak dość niedbałością we wdrażaniu podobnych środków w odniesieniu do przywozu z UE, co mogłoby postawić ją w niekorzystnej sytuacji.

Według strony internetowej UK in a Changing Europe: „Ściślejsze kontrole brytyjskiego eksportu do UE w porównaniu z unijnym importem do Wielkiej Brytanii postawiły w niekorzystnej sytuacji krajowy przemysł i dostawców Wielkiej Brytanii.

„W efekcie stwarza to nierówne warunki działania dla brytyjskich handlowców, takich jak rolnicy, ponieważ podlegają oni długotrwałym i kosztownym kontrolom eksportu do UE, podczas gdy konkurencyjne przedsiębiorstwa z UE mogą eksportować do Wielkiej Brytanii bez podobnych barier. .”

Łańcuchy dostaw w Wielkiej Brytanii również nadal borykają się z ciągłymi skutkami pandemii, a także skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej i rosnącymi stopami procentowymi, które również wpływają na dane dotyczące eksportu.