O nas
Kontakt

Elon Musk nie może zatrzymać pakietu wynagrodzeń Tesli o wartości przekraczającej 55 miliardów dolarów – orzekł sędzia

Laura Kowalczyk

Tesla CEO Elon Musk waves as he arrives at the annual political festival Atreju, organized by the Giorgia Meloni

Plan przewidywał, że Musk zbierze miliardy, jeśli Tesla z siedzibą w Austin w Teksasie osiągnie określoną kapitalizację rynkową i kamienie milowe operacyjne.

Elon Musk nie jest uprawniony do przełomowego pakietu odszkodowań przyznanego przez zarząd Tesli, którego potencjalna wartość przekracza 55 miliardów dolarów (50,7 miliarda euro), orzekł we wtorek sędzia ze stanu Delaware.

Orzeczenie wydane przez kanclerz Kathaleen St Jude McCormick zapadło ponad pięć lat po pozwie akcjonariuszy skierowanym przeciwko dyrektorowi generalnemu Tesli Muskowi i dyrektorom firmy. Zarzucono im naruszenie obowiązków wobec producenta pojazdów elektrycznych i paneli słonecznych, co doprowadziło do marnowania majątku korporacji i bezpodstawnego wzbogacenia Muska.

Prawnicy akcjonariusza argumentowali, że pakiet wynagrodzeń powinien zostać unieważniony, ponieważ został podyktowany przez Muska i był efektem pozorowanych negocjacji z niezależnymi od niego dyrektorami. Powiedzieli również, że zostało ono zatwierdzone przez akcjonariuszy, którym w oświadczeniu dla akcjonariuszy przekazano wprowadzające w błąd i niekompletne ujawnienia.

Adwokaci obrony odparli, że plan wynagrodzeń został uczciwie wynegocjowany przez komisję ds. wynagrodzeń, której członkowie byli niezależni, zawierał tak wysokie osiągnięcia, że ​​niektórzy inwestorzy z Wall Street wyśmiewali go i pobłogosławił głosowaniem akcjonariuszy, które nie było nawet wymagane na mocy prawa stanu Delaware. Argumentowali również, że Musk nie był akcjonariuszem większościowym, ponieważ posiadał wówczas mniej niż jedną trzecią spółki.

Adwokat Muska i innych oskarżonych Tesli nie odpowiedział natychmiast na e-mail z prośbą o komentarz.

Jednak Musk zareagował na orzeczenie w sprawie X, należącej do niego platformy mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter, oferując porady biznesowe. „Nigdy nie zakładaj swojej firmy w stanie Delaware” – powiedział. Później dodał: „Polecam założenie spółki w Nevadzie lub Teksasie, jeśli wolisz, aby o sprawach decydowali akcjonariusze”.

Musk, który od wtorku znajdował się na szczycie listy najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes, na początku tego miesiąca rzucił wyzwanie zarządowi Tesli, aby zaproponował dla niego nowy plan wynagrodzeń, który zapewniłby mu 25% udziałów w firmie. W zeszłym tygodniu podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników Musk, który obecnie posiada 13% udziałów, wyjaśnił, że mając 25% udziałów nie może kontrolować spółki, ale miałby silne wpływy.

W zeznaniach na rozprawie w listopadzie 2022 roku Musk zaprzeczył, jakoby dyktował warunki pakietu wynagrodzeń lub uczestniczył w jakichkolwiek spotkaniach, na których plan był omawiany przez zarząd, jego komisję ds. wynagrodzeń lub grupę roboczą, która pomogła go opracować.

McCormick ustalił jednak, że ponieważ Musk jest akcjonariuszem większościowym i istnieje potencjalny konflikt interesów, pakiet wynagrodzeń musi podlegać bardziej rygorystycznym standardom.

„Proces prowadzący do zatwierdzenia planu wynagrodzeń Muska zawierał poważne błędy” – napisał McCormick w kolorowo napisanej 200-stronicowej decyzji. „Musk miał rozległe powiązania z osobami, którym powierzono negocjacje w imieniu Tesli”.

McCormick przytoczył w szczególności długie relacje biznesowe i osobiste Muska z przewodniczącym komisji ds. wynagrodzeń Irą Ehrenpreisem i innym członkiem komisji Antonio Graciasem. Zauważyła również, że w grupie roboczej pracującej nad pakietem wynagrodzeń znalazł się główny radca prawny Todd Maron, były prawnik Muska ds. rozwodów.

„W rzeczywistości Maron był głównym pośrednikiem między Muskiem a komisją i nie jest jasne, po czyjej stronie Maron się widział” – napisał sędzia. „Jednak wiele dokumentów cytowanych przez oskarżonych jako dowód rzetelności procesu zostało sporządzonych przez Marona”.

McCormick doszedł do wniosku, że jedynym odpowiednim środkiem zaradczym jest uchylenie pakietu odszkodowań Muska. „Ostatecznie rzecz biorąc, Musk uruchomił proces samodzielnego prowadzenia pojazdu, ponownie kalibrując po drodze prędkość i kierunek według własnego uznania” – napisała. „Za ten proces zapłaciliśmy nieuczciwą cenę. W ramach tego postępowania powód wnosi o wycofanie towaru z obrotu”.

Greg Varallo, główny prawnik powoda będącego akcjonariuszem, pochwalił decyzję McCormicka o wycofaniu „absurdalnie zawyżonego” pakietu wynagrodzeń Muska.

„Fakt, że przegrali tę sprawę w sądzie w Delaware, jest szokujący” – powiedział Dan Ives, analityk Wedbush Securities.

„Takie orzeczenie jest bezprecedensowe. Myślę, że inwestorzy wchodząc na giełdę myśleli, że to typowy hałas prawniczy i nic z tego nie wyjdzie. Fakt, że poszli łeb w łeb z Teslą, Muskiem i zarządem i unieważnili tę decyzję, to ogromna decyzja prawna.