Musk spotkał się z krytyką za popieranie antysemickiej teorii spiskowej i zezwalanie na publikowanie nienawiści na swojej platformie społecznościowej X
Elon Musk, oskarżony o udostępnianie antysemickich treści na swoim portalu społecznościowym X, odwiedził w poniedziałek teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Wizyta Muska w najbardziej znanym miejscu okropności Holokaustu miała miejsce przed zaplanowanym wystąpieniem w poniedziałek na konferencji na temat antysemityzmu zorganizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Żydów w pobliskim polskim Krakowie.
Miliarder spotkał się z oskarżeniami ze strony Ligi Przeciwko Zniesławieniom, prominentnej żydowskiej organizacji praw obywatelskich, a także innych osób o tolerowanie antysemickich wiadomości na platformie znanej wcześniej jako Twitter od momentu jej zakupu w 2022 roku.
Wywołał oburzenie w listopadzie, także w Białym Domu, kiedy w X odpowiedział użytkownikowi, który oskarżył Żydów o nienawiść do białych ludzi i okazywanie obojętności na antysemityzm, zamieszczając post: „Powiedziałeś prawdziwą prawdę”. Później przeprosił za komentarz, nazywając go „najgłupszym” postem, jaki kiedykolwiek napisał.
Kilka dużych marek, w tym Disney i IBM, przestało wyświetlać reklamy na platformie w zeszłym roku po tym, jak liberalna grupa medialna Media Matters stwierdziła, że ich reklamy pojawiają się obok treści pronazistowskich i postów białych nacjonalistów.
Od tego czasu X pozwał Media Matters, twierdząc, że organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie skomponowała raport, aby „wypędzić reklamodawców z platformy i zniszczyć X Corp”.
Sfotografowano Muska podczas wizyty na terenie Birkenau wraz z podcasterem Daily Wire Benem Shapiro, który również miał wziąć udział w konferencji EJA.
Podczas II wojny światowej naziści i ich poplecznicy zamordowali w Auschwitz ponad 1,1 miliona ludzi. Większość zabitych stanowili Żydzi, ale ofiarami byli także Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i nie tylko. W sumie w czasie Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów. Kiedy Sowieci wyzwolili obóz, znaleźli około 7 000 ocalałych.