O nas
Kontakt

Emerytury w Europie: Które kraje są najlepsze i najgorsze pod względem emerytur?

Laura Kowalczyk

An elderly couple sits on a bench in a park in Gelsenkirchen, Germany.

W Europie występują znaczne różnice w emeryturach. TylkoGliwice Business odkrył silną pozytywną korelację pomiędzy pewnością finansową na emeryturze a poziomem miesięcznych emerytur.

Emerytury zależne od dochodów stanowią w przeważającej mierze główne źródło dochodu Europejczyków w wieku 65 lat i starszych. Jednak mniej niż połowa konsumentów w UE jest pewna, że ​​będzie miała wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapewnić sobie wygodne życie przez całą emeryturę. W kilku krajach ten poziom ufności spada do 30% lub nawet mniej. Rodzi to obawy dotyczące adekwatności emerytur.

Ochrona osób starszych przed ubóstwem jest kluczową funkcją systemów emerytalnych. Emerytura to świadczenia okresowe przeznaczone na:

1. Utrzymania dochodów beneficjenta po przejściu na emeryturę w wieku ustawowym lub normalnym; Lub

2. Wspieraj dochody osób starszych (z wyłączeniem sytuacji, w których płatności dokonywane są jedynie przez ograniczony okres).

Ogromne dysproporcje w emeryturach w całej Europie

Według Eurostatu emerytury w Europie znacznie się różnią zarówno pod względem nominalnym, jak i standardów siły nabywczej (PPS). Aby uprościć dane, TylkoGliwice Business przeliczyło roczne dochody emerytalne na kwoty miesięczne, dzieląc je przez 12 miesięcy.

W 2021 r. średnie miesięczne wydatki brutto na emeryturę na beneficjenta w UE były bardzo zróżnicowane i wahały się od 2575 euro w Luksemburgu do zaledwie 226 euro w Bułgarii, przy średniej UE wynoszącej 1224 euro.

Uwzględniając szerzej rozumiane Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) i kraje kandydujące do UE, Islandia odnotowała najwyższą średnią na poziomie 2762 euro, podczas gdy Albania miała najniższą na poziomie 131 euro.

„Wielka Czwórka UE” i kraje nordyckie powyżej średniej emerytur UE

Wysokość emerytury na beneficjenta przekraczała średnią unijną we wszystkich krajach „wielkiej czwórki” UE. Włochy zgłosiły najwyższą emeryturę na poziomie 1561 euro, podczas gdy Francja, Hiszpania i Niemcy wykazały prawie identyczne kwoty, każde po około 1450 euro.

Kraje nordyckie również wypadły dobrze, a średnie emerytury przewyższały te „wielkiej czwórki”.

Kraje bałkańskie notują najniższe emerytury

Wszystkie siedem najniższych rankingów zajmują kraje bałkańskie. Średnie wydatki na emerytury w Luksemburgu były prawie 11 razy wyższe niż w Bułgarii, co uwypukliło znaczne dysproporcje. Nawet pomijając Luksemburg jako wartość odstającą, średnia UE nadal pozostawała prawie sześciokrotnie wyższa niż średnia odnotowana w Bułgarii.

Niektóre z tych różnic w emeryturach można przypisać różnym poziomom cen w państwach członkowskich UE, ponieważ Eurostat zauważa, że ​​całkowite koszty utrzymania znacznie różnią się w całym regionie.

Różnice w emeryturach w ujęciu PPS znacznie się zmniejszają

W standardach siły nabywczej (PPS), sztucznej jednostce walutowej, która koryguje różnice w poziomie cen między krajami, dysproporcje znacznie się zmniejszają.

W ujęciu PPS średnia emerytura waha się od 437 w Bułgarii do 1681 w Luksemburgu. Oznacza to, że osoba pobierająca emeryturę w Luksemburgu otrzymywała emeryturę brutto prawie czterokrotnie wyższą niż emerytura w Bułgarii.

Według badania Eurobarometru przeprowadzonego w 2023 r. przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) jedynie 42% konsumentów w UE ma pewność, że będzie mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapewnić sobie wygodne życie przez całą emeryturę.

Poziomy ufności wykazują znaczne różnice między krajami, przy czym najwyższy poziom ufności zgłosiły Luksemburg (61 %), Holandia (59 %) i Dania (58 %). Z drugiej strony najniższy poziom ufności zaobserwowano na Łotwie (23%), w Słowenii (27%) i w Polsce (28%).

Silna korelacja: Emerytury a zaufanie do emerytury

TylkoGliwice Business odkrył silną dodatnią korelację pomiędzy poziomem pewności finansowej co do komfortowego życia na emeryturze a wysokością miesięcznej emerytury.

Korelacja ta wskazuje, że wyższy poziom ufności występuje w krajach o wyższych emeryturach, podczas gdy pewność ma tendencję do zmniejszania się w krajach o niższych kwotach emerytur.

Parlament Europejski podkreśla ryzyko ubóstwa wśród osób starszych

Jak wynika z informacji Parlamentu Europejskiego, grupy ekspertów i zainteresowane strony przedstawiły szereg zaleceń mających na celu wzmocnienie zarówno stabilności, jak i adekwatności unijnych systemów emerytalnych.

„Sposób, w jaki obecnie projektowane są systemy emerytalne, sprawia, że ​​coraz większa liczba osób jest zagrożona ubóstwem w starszym wieku. Tendencja ta jest sprzeczna z wysiłkami UE na rzecz ograniczenia ubóstwa” – ostrzeżono w odprawie.

Wyzwania w międzynarodowym porównywaniu emerytur

Porównywanie międzynarodowych poziomów emerytur stanowi wyzwanie ze względu na znaczne różnice w systemach emerytalnych. Porównania te często nie uwzględniają wpływu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne na ostateczną kwotę emerytury. Liczby oblicza się na podstawie bazy danych Eurostatu, dzieląc całkowite wydatki na emerytury przez liczbę beneficjentów.

„Należy powtórzyć, że dane liczbowe dotyczące wydatków na emerytury w przeliczeniu na beneficjenta niekoniecznie odzwierciedlają poziom lub adekwatność indywidualnych emerytur w różnych krajach” – przypomina Eurostat.