O nas
Kontakt

„Epidemia przestępczości w handlu detalicznym”: kobiety i dzieci przemycane do kradzieży w sklepach w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

FILE: A retail worker helps to prepare stock in a clothes shop in London on December 1, 2020

W Wielkiej Brytanii odkryto zorganizowane gangi przestępcze zajmujące się handlem kobietami i dziećmi w celu kradzieży w sklepach na dużą skalę, co pogłębia alarmujący wzrost przestępczości w handlu detalicznym, a handel ludźmi rozwija się ponura rzeczywistość.

Kobiety i dzieci z Europy Wschodniej są masowo przemycane do Wielkiej Brytanii i wykorzystywane przez zorganizowane gangi przestępcze do przeprowadzania kradzieży w sklepach na dużą skalę.

Policja i organizacje charytatywne pracujące z osobami bezbronnymi twierdzą, że wiele osób będących ofiarami handlu ludźmi jest również zmuszanych do kradzieży kieszonkowych, żebrania i sprzedaży narkotyków; oraz że tysiące kolejnych młodych osób ubiegających się o azyl, które przybyły do ​​Wielkiej Brytanii bez opieki, są narażone na ryzyko dalszego wykorzystania przez gangi przestępcze.

Władze twierdzą, że w jednej głośnej sprawie gang przestępczy z Europy Wschodniej z siedzibą w Glasgow zwerbował 154 złodziei od czasu jego odkrycia w 2019 r. Gang strategicznie atakuje sprzedawców detalicznych w dużych miastach, w tym w Londynie, Birmingham, Manchesterze, Darlington i różnych lokalizacjach na całym świecie. Północ i Szkocja.

O działalności gangu jako pierwsza poinformowała BBC Scotland.

Organizacja non-profit Retailers Against Crime (RAC), która wykrywa działalność przestępczą i zapobiega jej poprzez wymianę informacji między swoimi członkami, powiedziała TylkoGliwice, że otrzymuje od partnerów informacje wywiadowcze na temat osób dopuszczających się masowych kradzieży różnych przedmiotów o dużej wartości.

„Wyniki raportów pokazują, że osoby te podróżują po całym kraju i popełniają przestępstwa” – stwierdził RAC.

Epidemia przestępczości detalicznej

Jak wynika z najnowszego raportu Union of Shop, Distributive, w Wielkiej Brytanii rośnie liczba kradzieży w sklepach detalicznych, przy czym w Anglii i Walii liczba kradzieży w sklepach wzrosła o 25% rok do roku, podczas gdy w Szkocji odnotowano wzrost o 21% w porównaniu z rokiem poprzednim. i Robotnicy Pokrewni (USDAW).

„Ten 25% wzrost liczby kradzieży w sklepach to kolejny dowód na to, że stoimy w obliczu epidemii przestępczości w handlu detalicznym, co jest niezwykle niepokojące” – stwierdził sekretarz generalny USDAW Paddy Lillis.

„Nasi członkowie zgłaszali, że często mają do czynienia w sklepach z zatwardziałymi przestępcami zawodowymi i wiemy, że pracownicy handlu detalicznego są znacznie bardziej narażeni na wykorzystywanie przez tych, którzy kradną, aby sprzedać towary”.

Detektyw nadinspektor Steven Bertram, prowadzący ogólnokrajowe dochodzenie policyjne w sprawie wykorzystywania dzieci w Szkocji, podkreślił ich zaangażowanie w zakłócanie zorganizowanej działalności przestępczej, szczególnie tej związanej z handlem ludźmi.

„Wiadomo, że ci przestępcy dopuszczają się handlu ludźmi, czyli nielegalnego handlu ludźmi, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi, w celu wykorzystania komercyjnego” – powiedział TylkoGliwice.

Wyzysk przestępczy, taki jak przymusowe kradzieże w sklepach, żebranie i sprzedaż narkotyków, stanowił niecałe 9% telefonów związanych ze współczesnym niewolnictwem pod numer infolinii organizacji charytatywnej Unseen zajmującej się zwalczaniem niewolnictwa.

PLIK: Kupujący przechodzą obok sklepu Marks & Spencer na Oxford Street w Londynie, wtorek, 11 stycznia 2011 r.
PLIK: Kupujący przechodzą obok sklepu Marks & Spencer na Oxford Street w Londynie, wtorek, 11 stycznia 2011 r.

Kradzieże w sklepach kosztują brytyjskich sprzedawców detalicznych setki milionów

Chociaż statystyki przedstawiają ponury obraz rosnącej częstości kradzieży w sklepach, konsekwencje tego przestępczego przedsięwzięcia wykraczają poza bezpośrednie skutki gospodarcze.

Chociaż kradzieże w sklepach są często postrzegane jako drobna kradzież, ich wzrost oznacza również wyższe koszty dla sprzedawców detalicznych – w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii w wyniku kradzieży towarów w sklepach zginęło 953 mln funtów (1,15 mld euro).

„Co więcej, (kradzieże w sklepach) są powiązane z poważną i zorganizowaną przestępczością, a codziennie zgłaszane są informacje dotyczące zorganizowanych grup przestępczych podróżujących po całym kraju”. RAC powiedział TylkoGliwice.

„Należy zmienić sposób postrzegania przestępczości detalicznej, w szczególności kradzieży w sklepach, i po prostu przestać ją zamiatać pod dywan i przedstawiać jako drobne przestępstwo”.

Dlaczego kobiety z Europy Wschodniej?

Osobami rekrutowanymi przez wschodnioeuropejską organizację przestępczą w Glasgow były przede wszystkim kobiety, a także dzieci, ponieważ ochrona handlu detalicznego zwykle postrzega je jako mniej podejrzane.

Chociaż najczęściej zgłaszanymi w Wielkiej Brytanii ofiarami współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi są obywatele Wielkiej Brytanii, za nimi plasują się Albańczycy, Wietnamczycy i Rumuni, z których wielu przebywa tu legalnie lub przekroczyło okres ważności wiz.

Wielka Brytania jest atrakcyjnym miejscem dla wielu mieszkańców Europy Wschodniej, z dużymi społecznościami o ugruntowanej pozycji, lepszymi płacami i lepszym dostępem do usług medycznych, jak stwierdzono w niedawnym raporcie Komisji Spraw Wewnętrznych na temat handlu ludźmi, w którym mowa jest konkretnie o rumuńskich kobietach będących ofiarami handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii.

Rumunia, podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, charakteryzuje się niskim poziomem wynagrodzeń, powszechnym ubóstwem, ograniczonym dostępem do szkolnictwa wyższego i brakiem wsparcia rządowego, szczególnie dla samotnych matek, co zwiększa ich ryzyko.

Narodowa Agencja ds. Przestępczości odnotowuje wzrost liczby zgłoszeń dotyczących współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii w 2022 r. o 10,3%. Eksperci twierdzą, że podkreśla to pilną potrzebę podjęcia kompleksowych wysiłków w celu zajęcia się pierwotnymi przyczynami i konsekwencjami handlu ludźmi.

PLIK: Kupujący w oddziale sprzedawcy odzieży damskiej Dorothy Perkins w centrum Londynu, czwartek, 20 listopada 2008
PLIK: Kupujący w oddziale sprzedawcy odzieży damskiej Dorothy Perkins w centrum Londynu, czwartek, 20 listopada 2008

Handel dziećmi

Szacunki wskazują, że 27 000 dzieci jest w Wielkiej Brytanii szczególnie narażonych na ryzyko wykorzystania przez zorganizowane gangi przestępcze, a wiele z nich jest zmuszanych do stosowania różnych taktyk w celu wciągnięcia ich w pułapkę popełniania przestępstw, od kradzieży w sklepach po sprzedaż narkotyków.

„Przestępcy często stosują różne taktyki, wykorzystując dzieci zarówno w Internecie, jak i poza nim” – wyjaśniła TylkoGliwice Jess Edwards, starszy doradca ds. polityki ds. szkód w dzieciństwie w Barnardo’s.

„Za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform gier lub lokalnie można kontaktować się z dziećmi z ofertami sposobów na zarobienie pieniędzy”.

„W jednym przypadku dziecku zaproponowano kanapkę w Subway, ponieważ nie było go stać na lunch, a następnie wykorzystano je do działalności przestępczej, aby „spłacić” dług” – wyjaśnił Edwards.

Wielu uchodźców i migrantów przybywających do Wielkiej Brytanii to dzieci oddzielone od rodzin, co naraża dużą grupę bezbronnych osób – 20% osób skierowanych za pośrednictwem Niezależnej Służby ds. Handlu Dziećmi Barnardo w związku z wykorzystywaniem przestępczym to dzieci z zagranicy.

Od 2021 r. w hotelach w Wielkiej Brytanii umieszczono ponad 4000 dzieci-uchodźców bez opieki. Stałe zagrożenia, na jakie narażone są te bezbronne dzieci, obejmują handel ludźmi i wykorzystywanie do pracy przymusowej oraz działalność przestępczą.