O nas
Kontakt

Erdoğan chwali hiszpańskiego Sáncheza za wsparcie Palestyny ​​podczas wojny w Gazie

Laura Kowalczyk

Spanish Prime Minister Pedro Sanchez sits next to Turkish President Recep Tayyip Erdogan, left, during a meeting in Madrid.

Turcja i Hiszpania ciężko pracują, aby rozwijać i pogłębiać swoje stosunki.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan pochwalił swojego hiszpańskiego odpowiednika, premiera Pedro Sáncheza, za przewodzenie swojemu krajowi we wsparciu Palestyny ​​podczas trwającego konfliktu w Gazie.

Podczas wizyty w Madrycie na ważnym szczycie dwustronnym Erdoğan wyraził swój podziw dla Sáncheza, którego określił jako „drogiego przyjaciela”.

„Ludobójstwo, które ma miejsce w Gazie od 250 dni, rani sumienie wszystkich, (…) żaden kraj mający sumienie nie może tego zaakceptować” – dodał turecki przywódca.

Na początku czerwca Hiszpania ogłosiła, że ​​przyłączy się do sprawy Republiki Południowej Afryki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi w związku z zarzutami popełnienia zbrodni wojennych w Gazie. Sánchez wcześniej krytykował Izrael za prowadzenie kampanii wojskowej.

Według doniesień od rozpoczęcia obecnej wojny przeciwko Hamasowi zginęło około 37 000 Palestyńczyków. Porozumienie o nałożeniu zawieszenia broni i uwolnieniu zakładników schwytanych przez Hamas 7 października 2023 r. zyskało międzynarodowe poparcie, ale czeka na akceptację walczących stron.

Erdoğan uczestniczy w ósmym szczycie międzyrządowym obu narodów, którego efektem ma zostać podpisanie co najmniej 13 umów dwustronnych.

Podczas spotkania Erdoğan wyraził nadzieję, że stosunki hiszpańsko-tureckie będą nadal się rozwijać i pogłębiać.

Z kolei Sánchez określił Turcję jako „kluczowego partnera gospodarczego”, podkreślając ogromny potencjał wzmożenia współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.

„Wiemy, że pomimo wzlotów i upadków podstawy strukturalne Turcji sprawią, że w nadchodzących dziesięcioleciach jej znaczenie gospodarcze i znaczenie geopolityczne będą rosły” – powiedział.

W środę król Hiszpanii Felipe VI również powitał Erdoğana i powtórzył zaangażowanie swojego kraju na rzecz wzmocnienia stosunków między obydwoma krajami.

Więzi gospodarcze między Turcją a Hiszpanią są mocne, a handel osiągnął w ostatnich latach nowy poziom.

Wolumen dwustronnego handlu między obydwoma krajami wynosi obecnie około 18 miliardów euro, a cel wynoszący 20 miliardów euro pierwotnie ustalony na 2021 r. jest już w zasięgu ręki.