O nas
Kontakt

ESA ujawnia pierwsze oszałamiające zdjęcia z teleskopu Euklidesa przedstawiające wszechświat takim, jakiego jeszcze nie widziałeś

Laura Kowalczyk

ESA ujawnia pierwsze oszałamiające zdjęcia z teleskopu Euklidesa przedstawiające wszechświat takim, jakiego jeszcze nie widziałeś

Na nowo opublikowanych zdjęciach z teleskopu Euclid Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dała wgląd w nigdy wcześniej niewidziane odległe galaktyki.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała we wtorek pierwsze oszałamiające zdjęcia ze swojego teleskopu kosmicznego Euclid.

Kolorowe zdjęcia dają najdokładniejszy jak dotąd wgląd w kosmos, podczas gdy teleskop kontynuuje swoją misję odkrywania tajemnic najdalszych zakątków kosmosu, znanych jako „ciemny wszechświat”.

Teleskop Euclid został wystrzelony w lipcu na pokładzie rakiety SpaceX z Przylądka Canaveral w USA w ramach 6-letniej misji badania obszaru kosmicznego oddalonego o 1,5 miliona km.

Dotarcie do celu zajęło miesiąc i obecnie rozpoczęto wysyłanie swoich odkryć na Ziemię, w ramach kontynuacji badania, w jaki sposób ciemna materia i ciemna energia wpłynęły na dzisiejszy wygląd naszego Wszechświata.

„Ciemna materia przyciąga galaktyki i powoduje ich wirowanie szybciej, niż może to wynikać z samej widzialnej materii; ciemna energia napędza przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Euklides po raz pierwszy umożliwi kosmologom wspólne badanie tych konkurujących ze sobą ciemnych tajemnic” – ESA Dyrektor ds. nauki, profesor Carole Mundell, powiedziała.

„Euklides dokona skoku w naszym rozumieniu kosmosu jako całości, a te wspaniałe zdjęcia Euklidesa pokazują, że misja jest gotowa pomóc w rozwiązaniu jednej z największych tajemnic współczesnej fizyki”.

Zdjęcia w podczerwieni Euclida uchwyciły ponad 100 000 odległych galaktyk w Gromadzie Perseusza.
Zdjęcia w podczerwieni Euclida uchwyciły ponad 100 000 odległych galaktyk w Gromadzie Perseusza.

Jaka jest misja Euklidesa?

Obserwując kształty, odległości i ruchy miliardów galaktyk oddalonych o 10 miliardów lat świetlnych od nas za pomocą czujników podczerwieni, zespół odpowiedzialny za Euclid ma nadzieję stworzyć największą kosmiczną mapę 3D, jaką kiedykolwiek stworzono.

Teleskop, nazwany na cześć Euklidesa, starożytnego greckiego matematyka, będzie przeszukiwał miliardy galaktyk pokrywających ponad jedną trzecią nieba.

Detektory podczerwieni Euclida – udostępnione przez amerykańską agencję kosmiczną NASA (która w 2027 r. wystrzeli także własny teleskop o nazwie Roman) – umożliwiają jej utworzenie niezwykle wyraźnego obrazu ogromnego obszaru nieba w ciągu jednego posiedzenia.

Nowo opublikowane zdjęcia umożliwiły zespołowi uzyskanie z dużą ostrością powiększenia wcześniej niewidzianych odległych galaktyk.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takich zdjęć astronomicznych, zawierających tak wiele szczegółów. Są jeszcze piękniejsze i ostrzejsze, niż mogliśmy się spodziewać, i pokazują nam wiele wcześniej niewidocznych obiektów w dobrze znanych obszarach pobliskiego wszechświata. Teraz jesteśmy gotowi obserwacji miliardów galaktyk i badania ich ewolucji w czasie kosmicznym” – powiedziała w oświadczeniu Rene Laureijs, główny naukowiec misji.

„Nasze wysokie standardy w przypadku tego teleskopu opłaciły się: tak wiele szczegółów na tych zdjęciach to zasługa specjalnej konstrukcji optycznej, doskonałej produkcji i montażu teleskopu i instrumentów, a także niezwykle dokładnemu celowaniu i kontroli temperatury”, Euclid Project Dodał menedżer Giuseppe Racca.

Światło z odległych galaktyk, które były wcześniej niewidoczne, potrzebowało ponad 10 miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi.
Światło z odległych galaktyk, które były wcześniej niewidoczne, potrzebowało ponad 10 miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi.

Co widać na obrazach?

Po raz pierwszy naukowcom udało się rozróżnić wiele słabych galaktyk, których wcześniej nie widziano.

Jedno z najbardziej zdumiewających zdjęć przedstawia 1000 galaktyk należących do Gromady w Perseuszu oraz ponad 100 000 dodatkowych galaktyk dalej w tle.

Niektóre galaktyki, widoczne teraz z najdrobniejszymi szczegółami dzięki obrazom Euklidesa, są tak odległe, że ich światło potrzebowało 10 miliardów lat, aby dotrzeć do nas.

Widok Euklidesa na galaktykę spiralną IC 342, znaną jako "Ukryta Galaktyka," która jest podobna do Drogi Mlecznej.
Widok Euklidesa na galaktykę spiralną IC 342, znaną jako „Ukryta Galaktyka”, która jest podobna do Drogi Mlecznej.

Naukowcy uważają, że gromady galaktyk takie jak Perseusz mogły powstać tylko wtedy, gdy we wszechświecie obecna była ciemna materia.

Euclid będzie nadal obserwować liczne gromady galaktyk, takie jak Perseusz, odsłaniając „ciemny” element, który spaja je.

Jedną z pierwszych galaktyk zaobserwowanych przez Euklidesa jest trafnie nazwana „Ukryta Galaktyka”, znana również jako IC 342 lub Caldwell 5.

Podobny wyglądem do naszej Drogi Mlecznej, Euclid był w stanie uzyskać istotne informacje o gwiazdach w tej galaktyce za pomocą detektorów podczerwieni.