O nas
Kontakt

Euro 2024: Oczy zwrócone na eliminacje! Gruzja osiąga cudowną kwalifikację po zwycięstwie Portugalii 2-0

Laura Kowalczyk

Georgia

Gruzja osiągnęła historyczną kwalifikację w swoich pierwszych mistrzostwach Europy. Turcja również awansowała po zwycięstwie 2-1 nad Czechami.

Tabela 1/8 finału Euro 2024 jest wreszcie kompletna.

Gruzja awansowała do 1/8 finału Euro 2024 po zaskakującym zwycięstwie 2:0 nad Portugalią prowadzoną przez Cristiano Ronaldo w grupie F.

Debiutująca drużyna kaukaska potrzebowała zwycięstwa, aby dotrzeć do fazy pucharowej i zdobyła pierwszego gola już po 93 sekundach. Georges Mikautadze przechwycił słabe podanie i przygotował sytuację, w której Khvicha Kvaratskelia z Napoli strzeliła gola niskim strzałem.

Później Portugalczyk António Silva podciął Lukę Lochoshviliego w polu karnym. Sędzia zagwizdał, a Georges Mikautadze uderzył nisko nad bramkarzem Portugalii Diogo Costą w 57. minucie, doprowadzając do wyniku 2-0.

Cristiano Ronaldo kopnął butelkę z wodą, gdy został zmieniony w 66. minucie. Zwycięstwo Gruzji wyeliminowało również Węgry, które zajęły trzecie miejsce w Grupie A.

Gruziński zawodnik Khvicha Kvaratskhelia świętuje po strzeleniu pierwszej bramki dla swojej drużyny w meczu grupy F pomiędzy Gruzją a Portugalią

W drugim meczu grupy F Turcja pokonała Czechy 2:1 i również awansowała, natomiast Czesi odpadli z turnieju.

Cenk Tosun zdobył bramkę w doliczonym czasie gry i zapewnił Turcji awans do fazy pucharowej Euro 2024, pokonując 10-osobową reprezentację Czech 2:1.

Czeski kapitan Tomas Soucek wyrównał w 66. minucie, anulując otwierającego gola Hakana Calhanoglu, ale to nie wystarczyło, aby utrzymać drużynę w turnieju. Czesi mieli pomocnika Antonina Baraka wyrzuconego z boiska w 20. minucie za dwa faule, za które można było otrzymać żółtą kartkę.

Czechy zajęły ostatnie miejsce w Grupie F za Gruzją, podczas gdy Turcja zajęła drugie miejsce z sześcioma punktami. Portugalia ma również sześć punktów, ale jest na pierwszym miejscu przed Turcją pod względem różnicy bramek.

Hakan Çalhanoğlu z Turcji otwiera wynik meczu Turcji z Czechami

Grupa E: Rumunia na pierwszym miejscu, a za nią Belgia i Słowacja. Ukraina odpada

W grupie E Rumunia i Słowacja zremisowały 1:1, co pozwoliło obu drużynom awansować do 1/8 finału Euro 2024. Rumuni wygrali w grupie E, wyprzedzając Belgię.

W drugiej połowie, podczas burzy i ulewnego deszczu, obie drużyny w szaleńczej grze dążyły do ​​zdobycia zwycięskiego gola, mimo że remis odpowiadał każdej z nich.

Rumunia awansowała na szczyt grupy, a Słowacja zajęła trzecie miejsce, ponieważ zajmująca drugie miejsce Belgia zremisowała 0-0 z ostatnią w tabeli Ukrainą, która odpada. Belgia zagra z Francją w 1/8 finału.

Rumuńscy piłkarze świętują pierwsze miejsce w Grupie E na Euro 2024
Ukraiński Ołeksandr Tymczyk leży na ziemi po meczu grupy E pomiędzy Ukrainą i Belgią na Euro 2024

Słowacja prowadziła w 24. minucie, gdy Ondrej Duda skierował potężny strzał głową w róg bramki. Răzvan Marin wyrównał w 37. minucie z rzutu karnego przyznanego po dwuminutowej analizie wideo, która miała rozstrzygnąć, czy Ianis Hagi został powalony w polu karnym.

Rumunia zagra w fazie pucharowej po raz pierwszy od Euro 2000, kiedy to ojciec Hagiego, narodowa ikona piłki nożnej Gheorghe, był kapitanem drużyny w koszulce z numerem 10, którą obecnie nosi jego syn.

Zakończono 1/8 tabeli

Rozgrywki zostaną przerwane na dwa dni, a w sobotę zostaną wznowione meczami otwierającymi fazę pucharową.