O nas
Kontakt

Europa musi zmniejszyć swój popyt na kokainę, mówi kolumbijski minister obrony

Laura Kowalczyk

Europa musi zmniejszyć swój popyt na kokainę, mówi kolumbijski minister obrony

Iván Velásquez Gómez powiedział, że jego kraj robi, co do niego należy w walce z przestępczością zorganizowaną, a UE musi teraz zrobić to samo.

Zdaniem ministra obrony Kolumbii Europa musi odegrać swoją rolę w wyeliminowaniu handlu narkotykami poprzez zmniejszenie ogromnego popytu na kokainę na kontynencie.

Ivan Velásquez Gómez przebywał w piątek w Brukseli na drugim dialogu UE-Kolumbia dotyczącym narkotyków, podczas którego nawoływał blok do wzmożenia wysiłków.

„To, co robimy, polega na tym, aby kokaina nie dotarła do was tutaj, na waszym kontynencie (w Europie)” – powiedział w piątek dziennikarzom kolumbijski minister.

„Jednocześnie jednak chcielibyśmy, aby podjęte zostały działania zapewniające, że skoro staramy się kontrolować podaż, kraje będące konsumentami powinny próbować kontrolować i ograniczać popyt, ponieważ dopóki istnieje popyt, ludzie będą pracować, aby wyprodukować podaż .

„Będziemy świadkami wytwarzania podaży, ponieważ handlarze narkotyków będą mieli wystarczające możliwości sprzedaży swoich towarów i dlatego tylko współpracując będziemy w stanie zacisnąć podaż i popyt oraz spowodować radykalne zmniejszenie podaży i popytu popytu na narkotyki, co przyniesie owoce zarówno w zakresie represji z jednej strony, jak i zapobiegania z drugiej”.

Jedną z głównych obaw rządów europejskich jest wzrost przemocy związanej z handlem narkotykami, co wcześniej uważano za zarezerwowane wyłącznie dla krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie przemoc związana z przestępczością zorganizowaną jest wysoka.

W zeszłym roku doszło już do kilku głośnych spraw, w tym do śmierci 11-letniej dziewczynki w strzelaninie związanej z narkotykami w Antwerpii.

W piątek zarówno Bruksela, jak i Bogota zobowiązały się do jeszcze szerszej wymiany informacji i komunikacji w ramach swoich ogólnych wysiłków na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Fentanyl na horyzoncie

Jednak wraz ze wzrostem przemocy związanej z przestępczością narkotykową w Europie pojawia się nowe zagrożenie – fentanyl.

UE uznała, że ​​syntetyczny opioid – szacunkowo 50 razy silniejszy od heroiny – może w najbliższej przyszłości stwarzać potencjalne ryzyko wysokiego ryzyka.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała jednak portalowi TylkoGliwice, że blok już przygotowuje się do zwiększenia i dystrybucji fentanylu.

„Państwa członkowskie muszą być w stanie zająć się tą sprawą (fentanyl) i zapobiegać temu, to aktualizacje i informacje w czasie mniej więcej rzeczywistym na temat oceny rozwoju sytuacji” – stwierdziła.

„I takie jest teraz zadanie w ramach nowego mandatu dla Agencji UE ds. Narkotyków. Podwoiliśmy także zasoby dla Agencji UE ds. Narkotyków”.

Najnowsze dane z 2021 r. pokazują, że w UE odnotowano jedynie 137 zgonów związanych ze stosowaniem fentanylu, ale Johansson stwierdziła, że ​​spodziewa się wzrostu tej liczby w ciągu najbliższych kilku lat.