O nas
Kontakt

Europa „pomaga i wspomaga” wojnę Izraela w Gazie za pomocą niezbędnej broni

Laura Kowalczyk

Europa „pomaga i wspomaga” wojnę Izraela w Gazie za pomocą niezbędnej broni

Dane udostępnione TylkoGliwice pokazują, że wiele państw europejskich dostarczyło kluczową broń i sprzęt, którego prawdopodobnie używa izraelska armia w swojej ofensywie.

W niedawnym czterostronicowym liście były urzędnik ONZ Craig Mokhiber skrytykował społeczność międzynarodową za to, że nie powstrzymała „ludobójstwa rozgrywającego się na naszych oczach” w Gazie.

Amerykański prawnik zajmujący się prawami człowieka oskarżył Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i większość Europy o „całkowity współudział w straszliwym ataku” sił izraelskich na enklawę palestyńską, który rozpoczął się 7 października, kiedy Hamas zabił ponad 1400 osób w południowym Izraelu.

Izrael wziął odwet bezlitosnymi atakami na Gazę oraz wysłał żołnierzy i czołgi, zabijając dotychczas ponad 9 000 osób, twierdzą władze palestyńskie.

Teraz informacje udostępnione TylkoGliwice pokazują, że państwa europejskie prawdopodobnie bezpośrednio „pomagają” izraelskiej ofensywie.

The Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) przedstawiło dane na temat sprzedaży broni z Europy do Izraela w latach 2013–2022, z których wynika, że ​​Włochy i Niemcy dostarczyły izraelskiemu wojsku kluczową broń i sprzęt, którego używa ono obecnie na terenie Strefy Gazy.

Tymczasem, według Kampanii Przeciwko Handlowi Bronią (CAAT), Wielka Brytania zawarła lukratywne umowy na dostawy dla izraelskich sił powietrznych.

Grupa powiedziała jednak TylkoGliwice, że nieprzejrzyste ustalenia licencyjne oznaczają, że dokładne określenie, co zostało przeniesione, może być trudne.

SIPRI, niezależny instytut badawczy z siedzibą w Szwecji, szczegółowo podał, że Niemcy wysłały do ​​Izraela ponad 1000 silników czołgowych.

PLIK – Izraelskie czołgi Merkava Mark 4 jeżdżą podczas ćwiczeń na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, w pobliżu granicy z Syrią, poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.
PLIK – Izraelskie czołgi Merkava Mark 4 jeżdżą podczas ćwiczeń na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, w pobliżu granicy z Syrią, poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.

Na podstawie licencji eksportowej z 2000 r. twierdził, że były one używane w czołgach Merkava-4 i transporterach opancerzonych (APC) Namer. W produkowanym w Izraelu myśliwcu Eitan zastosowano również niemieckie silniki wysokoprężne.

„Według naszych szacunków część z nich jest prawdopodobnie gotowa do użycia w terenie w Gazie” – powiedział TylkoGliwice badacz SIPRI, Zain Hussain.

Instytut stwierdził, że w ciągu ostatniej dekady Niemcy dostarczyły – i częściowo sfinansowały z pieniędzy podatników – okręty podwodne klasy Dolphin i korwety Sa’ar dla izraelskiej marynarki wojennej, choć są one wyposażone w izraelską broń i rakiety.

Hussain twierdzi, że „niektóre ze statków zostały przyjęte do służby (i) prawdopodobnie wykorzystywane do ostrzeliwania celów w Gazie”.

„Niemcy sfinansowały część izraelskiego zakupu okrętów podwodnych i korwet jako formę pomocy wojskowej dla Izraela, aby wesprzeć Izrael w jego obronie oraz jako swego rodzaju rekompensata za zbrodnie nazistowskie” – dodał w oświadczeniu przesłanym do TylkoGliwice.

Między Niemcami a Izraelem istnieje znacząca współpraca w zakresie przemysłu obronnego, w tym w zakresie rozwoju rakiet i innej amunicji, z udziałem między innymi takich firm jak Rheinmetall, MBDA Deutschland i Krauss-Maffei Wegmann – twierdzi SIPRI.

W październiku kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział parlamentowi swojego kraju, że zaoferował Izraelowi pomoc wojskową.

„W tej chwili jest tylko jedno miejsce dla Niemiec – miejsce u boku Izraela” – powiedział prawodawcom. „Nasza własna historia, nasza odpowiedzialność wynikająca z Holokaustu, stawia przed nami nieustanne zadanie w obronie bezpieczeństwa państwa Izrael”.

Mężczyzna siedzi na gruzach, podczas gdy inni wędrują wśród gruzów budynków, które były celem izraelskich nalotów w obozie dla uchodźców Jabaliya w północnej Strefie Gazy, środa, 1 listopada,
Mężczyzna siedzi na gruzach, podczas gdy inni wędrują wśród gruzów budynków, które były celem izraelskich nalotów w obozie dla uchodźców Jabaliya w północnej Strefie Gazy, środa, 1 listopada,

Według SIPRI, na mniejszą skalę niż Niemcy, Włochy dostarczyły części do samolotów szkolno-bojowych, w tym do śmigłowca M-346 Master i lekkiego helikoptera AW-119.

Chociaż Rzym nie obiecał jeszcze wsparcia militarnego dla Izraela, po ataku Hamasu premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła swoje wsparcie dla ludności izraelskiej i bliskość z nią.

Według Pagella Politica w latach 2013–2022 włoskie firmy sprzedały Izraelowi broń o wartości prawie 120 mln euro, czyli średnio około 12 mln euro rocznie.

Dane udostępnione TylkoGliwice przez Kampanię Przeciw Handlu Bronią (CAAT) pokazują, że Wielka Brytania jest również znaczącym dostawcą broni dla Izraela.

Dostarcza komponenty stanowiące 15% niewidzialnych samolotów bojowych F-35, które są obecnie używane przez Izrael do bezlitosnego bombardowania Gazy, uderzając w szkoły, szpitale i obszary mieszkalne.

„Ostrożnie” oszacowali, że wartość tego handlu od 2016 r. wynosi 336 mln funtów (386 mln euro).

Grupa stwierdziła jednak, że „najbardziej znaczący” eksport odbywa się w oparciu o otwarte licencje, które utrudniają dokładne określenie, co jest transferowane ze względu na „brak przejrzystości”.

CAAT wskazał na kilka „dotyczących” otwartych licencji, które „mogłyby z łatwością obejmować” produkty wojskowe, które mogłyby zostać wykorzystane w Gazie, takie jak sprzęt, oprogramowanie i technologia samolotów bojowych i helikopterów, a także komponenty do artylerii, dział morskich i okrętów bojowych, rakiet i sprzęt amunicyjny i radary wojskowe.

„Należy natychmiast wstrzymać sprzedaż broni do Izraela” – stwierdziła Emily Apple, koordynatorka ds. mediów w CAAT, w oświadczeniu przesłanym do TylkoGliwice.

„Izrael popełnia zbrodnie wojenne przeciwko narodowi palestyńskiemu podczas trwającego oblężenia i bombardowań Gazy, powodując katastrofę humanitarną i zabijając tysiące cywilów”.

Wysyłając istotne części umożliwiające izraelską kampanię bombową, twierdziła, że ​​brytyjski rząd i przemysł były „współwinne tych zbrodni wojennych”.

Palestyńczyk reaguje, trzymając ciało krewnego zabitego w wyniku izraelskiego bombardowania 31 października 2023 r.
Palestyńczyk reaguje, trzymając ciało krewnego zabitego w wyniku izraelskiego bombardowania 31 października 2023 r.

W oświadczeniu przesłanym do TylkoGliwice Amnesty International stwierdziła, że ​​od dawna wzywała do „całościowego embarga na broń nałożonego na Izrael, Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne”.

„Przyjęliśmy to stanowisko ze względu na wzorce poważnych naruszeń międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego rozciągające się latami wstecz i podczas wielu konfliktów” – powiedział TylkoGliwice Patrick Wilcken, badacz zagadnień wojskowych, bezpieczeństwa i policji w Amnesty International.

Powiedział, że Amnesty International udokumentowała dowody zbrodni wojennych popełnionych przez siły izraelskie, a także Hamas i inne grupy zbrojne.

Jeśli chodzi o siły izraelskie, obejmowało to „niepodjęcie wykonalnych środków ostrożności, aby oszczędzić ludność cywilną, przeprowadzanie masowych ataków, w których nie dokonano rozróżnienia między ludnością cywilną a celami wojskowymi, lub przeprowadzanie ataków, które mogły być skierowane przeciwko obiektom cywilnym” – twierdzi Wilcken.

Hamas dopuścił się „masowych zabójstw zbiorowych, brania zakładników i przeprowadzania masowych ataków rakietowych na Izrael” – dodał.

Wysyłanie sprzętu wojskowego do Izraela jest sprzeczne z polityką UE wymagającą „poszanowania praw człowieka w kraju przeznaczenia, a także poszanowania przez ten kraj międzynarodowego prawa humanitarnego” – twierdzi Amnesty International.

Artykuły 6 i 7 Traktatu o handlu bronią zabraniają również transferów, w przypadku których istnieje nadrzędne ryzyko, że broń mogłaby zostać użyta do popełnienia lub ułatwienia poważnego naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Państwa, które w dalszym ciągu przekazują broń Izraelowi lub Hamasowi i innym palestyńskim grupom zbrojnym, wiedząc, że państwo lub grupa otrzymująca używa tej broni do popełniania „czynów bezprawnych w skali międzynarodowej” – które obejmują przestępstwa prawa międzynarodowego, takie jak zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości – sami są narażeni na ryzyko pomagania w tych krzywdach” – dodał Wilcken.