O nas
Kontakt

Europa, USA, Chiny: Gdzie zainstalowano najwięcej energii wiatrowej i słonecznej w 2023 r.?

Laura Kowalczyk

A solar farm operates next to Donggou village in the northern China

W tym roku odnotowano rekordową produkcję energii słonecznej i „doniosłą zmianę” w produkcji akumulatorów.

Dzięki nowej energii słonecznej świat w 2023 r. w zawrotnym tempie dodał energię odnawialną.

Jeśli trend ten zostanie wzmocniony, pomoże Ziemi odwrócić się od paliw kopalnych i zapobiec poważnemu globalnemu ociepleniu i jego skutkom.

Czysta energia jest obecnie często najtańszą opcją, co wyjaśnia część wzrostu. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kraje przyjęły także politykę wspierającą odnawialne źródła energii, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym. Czynniki te przeciwdziałały wysokim stopom procentowym i utrzymującym się wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem materiałów i komponentów w wielu miejscach.

MAE przewidywała, że ​​w 2023 r. zostanie dodanych ponad 440 gigawatów energii odnawialnej, czyli więcej niż cała zainstalowana moc elektryczna Niemiec i Hiszpanii razem wziętych.

Oto spojrzenie na rok pod względem energii słonecznej, wiatrowej i baterii.

Rekordowy rok dla energetyki słonecznej

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IEA) Chiny, Europa i Stany Zjednoczone ustanowiły rekordy w zakresie instalacji fotowoltaicznych w ciągu jednego roku.

Dodatkowa moc Chin przewyższyła moc wszystkich pozostałych krajów i wyniosła od 180 do 230 gigawatów, w zależności od tego, jak wypadną projekty zakończone na koniec roku. Europa dodała 58 gigawatów, co oznacza wzrost o 40% w stosunku do 2022 r.

Energia słoneczna jest obecnie najtańszą formą energii elektrycznej w większości krajów. Ceny paneli słonecznych w Europie spadły aż o 40–53 procent w okresie od grudnia 2022 r. do listopada 2023 r. i obecnie są na rekordowo niskim poziomie.

„Szczególnie w Europie zwiększanie skali wdrażania przebiegało w zawrotnym tempie” – mówi Michael Taylor, starszy analityk w Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

Kiedy znane będą ostateczne dane liczbowe za rok 2023, oczekuje się, że energia słoneczna przewyższy całkowitą moc elektrowni wodnych na całym świecie, ale jeśli chodzi o faktycznie wyprodukowaną energię elektryczną, przez pewien czas dominować będzie energia wodna, ponieważ może ona produkować przez całą dobę.

W Stanach Zjednoczonych najwięcej energii słonecznej nadal posiada Kalifornia, a za nią plasują się Teksas, Floryda, Karolina Północna i Arizona.

Zarówno zachęty stanowe, jak i federalne miały duży wpływ na rozwój energetyki słonecznej w USA, mówi Daniel Bresette, prezes Instytutu Studiów nad Środowiskiem i Energią, organizacji non-profit zajmującej się edukacją i polityką.

Pomimo sukcesu energii słonecznej w 2023 r. istnieją przeszkody. Bresette twierdzi, że brakuje transformatorów, a stopy procentowe wzrosły.

W USA wzrosła również produkcja energii słonecznej. „Widzieliśmy wpływ ustawy o ograniczaniu inflacji na inwestycje w paliwo… W zeszłym roku ogłoszono otwarcie ponad 60 zakładów produkujących energię słoneczną” – mówi Abigail Ross Hopper, prezes i dyrektor generalny stowarzyszenia Solar Energy Industries Association.

Panele słoneczne działają w Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 11 grudnia 2023 r.
Panele słoneczne działają w Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 11 grudnia 2023 r.

Wyzwania dla energetyki wiatrowej

Do końca 2023 r. świat dostarczy wystarczającą ilość energii wiatrowej, aby zasilić prawie 80 milionów domów, co będzie rekordowym rokiem.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wood Mackenzie, podobnie jak w przypadku energii słonecznej, największy wzrost, czyli ponad 58 gigawatów, przypadł na Chiny. Chiny są na dobrej drodze do przekroczenia ambitnego celu na rok 2030 wynoszącego 1200 gigawatów mocy fotowoltaicznej i wiatrowej na skalę przemysłową pięć lat przed terminem, jeśli wszystkie zaplanowane projekty zostaną zrealizowane, twierdzi Global Energy Monitor.

Według Światowej Rady ds. Energii Wiatrowej Chiny były w tym roku jednym z niewielu rosnących rynków energii wiatrowej. Szybsze wydawanie pozwoleń i inne ulepszenia na kluczowych rynkach, takich jak Niemcy i Indie, również pomogły w dostarczeniu większej ilości energii wiatrowej. Wood Mackenzie stwierdził jednak, że liczba instalacji w Europie spadła o 6 procent rok do roku.

Wyzwania krótkoterminowe, takie jak wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i zwiększone koszty materiałów budowlanych, zmusiły niektórych deweloperów do renegocjacji lub nawet anulowania umów dotyczących projektów wiatrowych na lądzie, a niektórych deweloperów lądowych do opóźnienia projektów do 2024 lub 2025 roku.

Trudności gospodarcze pojawiły się w trudnym momencie dla rodzącej się amerykańskiej branży morskiej energetyki wiatrowej, która stara się uruchomić pierwsze w kraju morskie farmy wiatrowe na skalę komercyjną. Budowa dwóch rozpoczęła się w tym roku. Obydwa mają zostać otwarte na początku 2024 r., a jeden z zakładów już wysyła energię elektryczną do amerykańskiej sieci energetycznej. Duże morskie farmy wiatrowe wytwarzają energię elektryczną od trzydziestu lat w Europie, a ostatnio w Azji.

Po latach rekordowego wzrostu grupa branżowa American Clean Power spodziewa się, że do końca roku w Stanach Zjednoczonych pojawi się mniej lądowych elektrowni wiatrowych, co wystarczy do zasilenia od 2,7 do 3 milionów domów. Grupa twierdzi, że deweloperzy korzystają z nowych ulg podatkowych uchwalonych w zeszłym roku na mocy ustawy o ograniczaniu inflacji, ale wprowadzenie projektów do Internetu zajmuje lata. Stwierdzono, że od czasu wejścia w życie IRA ogłoszono inwestycje w czystą energię o wartości 383 miliardów dolarów (344 miliardów euro).

„Mówimy o roku 2023 zasadniczo jako o roku o niższych wynikach, ale w ogólnym ujęciu 8–9 gigawatów to wciąż liczba, którą można się ekscytować. Do sieci trafia mnóstwo nowej, czystej energii” – mówi John Hensley, wiceprezes ACP ds. badań i analiz.

Na całym świecie wzrost wiatru był również w tym roku wolniejszy. Trzy największe rynki w tym roku to nadal Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy dla energii wiatrowej produkowanej na lądzie oraz Chiny, Wielka Brytania i Niemcy dla energii wiatrowej produkowanej na morzu.

Analitycy przewidują, że światowy przemysł odbije się w przyszłym roku i udostępni na całym świecie o prawie 12 procent więcej energii wiatrowej.

W czerwcu branża świętowała przekazanie 1 terawata zainstalowanej energii wiatrowej na całym świecie. Osiągnięcie tego kamienia milowego zajęło ponad 40 lat, ale w przypadku drugiego terawata przy obecnym tempie rozwoju branży może minąć mniej niż siedem lat.

Pierwsza działająca turbina wiatrowa South Fork, 7 grudnia 2023 r., stoi na wschód od Montauk Point w stanie Nowy Jork.  T
Pierwsza działająca turbina wiatrowa South Fork, 7 grudnia 2023 r., stoi na wschód od Montauk Point w stanie Nowy Jork. T

Ciężki rok dla akumulatorów

W obliczu ciągłych wysiłków, aby transport był mniej szkodliwy dla klimatu, w 2023 r. trend w zakresie pojazdów elektrycznych na całym świecie przyspieszył – według Międzynarodowej Agencji Energii jeden na pięć sprzedanych w tym roku samochodów będzie pojazdem elektrycznym. Oznaczało to, że był to także kolejny sztandarowy rok dla akumulatorów.

Według Atlas Public Policy w samych Stanach Zjednoczonych w tym roku wydano ponad 43,4 miliarda dolarów (39 miliardów euro) na produkcję i recykling akumulatorów, głównie dzięki ustawie o ograniczaniu inflacji. Stawia to Stany Zjednoczone na bardziej wyrównanych warunkach z Europą, ale wciąż pozostają w tyle za Chinami, będącymi potęgą akumulatorową.

Jeśli chodzi o duże fabryki akumulatorów, zwane gigafabrykami, według Benchmark Mineral Intelligence pod koniec listopada w USA i Europie pracowało ich po 38. Ale w Chinach było ich 295.

Branża w dalszym ciągu badała różne sposoby wytwarzania baterii bez uzależnienia od szkodliwych materiałów, a także sposoby tworzenia bardziej zrównoważonych komponentów, a branża recyklingu baterii poczyniła postępy – twierdzą eksperci.

Koszty kluczowych surowców do produkcji akumulatorów, w tym litu, również znacznie spadły, twierdzi starszy analityk Benchmark, Evan Hartley.

„Koszty akumulatorów kształtują się obecnie na poziomie, na który większość Amerykanów będzie mogła sobie pozwolić na pojazd elektryczny” – mówi Paul Braun, profesor nauk o materiałach i inżynierii na Uniwersytecie Illinois.

Rok 2023 nie był łatwą podróżą. W szczególności przemysł amerykański borykał się z kilkoma trudnościami. Ogromna fabryka akumulatorów Panasonic w Kansas borykała się z problemami związanymi z energią. Toyota musi pozyskać kadrę specjalistów dla swojego zakładu w Północnej Karolinie. W zakładzie joint venture pomiędzy General Motors Co. i LG Energy Solution w Ohio wykryto naruszenia bezpieczeństwa i higieny pracy. I tak dalej.

Niezależnie od regionu przeszkody nadal dotyczą minerałów, odpowiedzialnych łańcuchów dostaw i rozbudowy infrastruktury ładowania. „To będzie następny punkt porządku obrad” – mówi John Eichberger, dyrektor wykonawczy Instytutu Energii Transportu.

Eksperci są jednak optymistami, że rozwój baterii na całym świecie będzie kontynuowany.

„Historia baterii w USA w małej skali to historia baterii na całym świecie w 2023 r.” – mówi Daan Walter, dyrektor zespołu ds. strategii w Rocky Mountain Institute, grupie badawczej zajmującej się zrównoważonym rozwojem, „i jak doniosła ta zmiana w 2023 r. był.”