O nas
Kontakt

Europa zaatakowana przez przywódców muzułmańskich w ONZ w związku ze spaleniem Koranu

Laura Kowalczyk

Europa zaatakowana przez przywódców muzułmańskich w ONZ w związku ze spaleniem Koranu

Prezydent Turcji powiedział, że „rasizm, ksenofobia i islamofobia” w krajach europejskich osiągnęły poziom „nie do zniesienia”.

Przywódcy Turcji, Iranu i Kataru wykorzystali we wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ do ataku na Europę, potępiając „ohydne” profanacje Koranu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jako pierwszy zabrał głos, aby potępić, jak to określił, „niedopuszczalne” ataki na islam w krajach europejskich.

Iracki uchodźca w Szwecji, Salwan Momika, wywołał w czerwcu międzynarodowe oburzenie, paląc i depcząc świętą księgę islamu przed największym meczetem w Sztokholmie w pierwszy dzień Id al-Adha, święta obchodzonego przez muzułmanów na całym świecie.

Szwedzki rząd potępił ten czyn, podkreślając znaczenie wolności słowa na swoim terytorium.

W zeszłym tygodniu Irak zwrócił się z wnioskiem o ekstradycję Momiki z kraju.

Erdogan od miesięcy wywierał presję na Sztokholm, aby przeciwdziałał tym aktom zapalnym, w okresie wzmożonego napięcia między obydwoma stronami.

Ankara udaremniła starania Szwecji o NATO, znosząc weto dopiero w lipcu.

Turcja krytykuje Sztokholm za rzekomą pobłażliwość wobec kurdyjskich aktywistów, którzy schronili się w jej granicach.

Obserwatorzy twierdzą jednak, że Erdogan wykorzystuje tę władzę do wymuszania ustępstw, na przykład deportowania swoich wrogów politycznych, co narusza suwerenność Szwecji.

Podczas jego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku zarzuty numer jeden w Turcji dotyczące „rasizmu, ksenofobii i islamofobii” w krajach europejskich osiągnęły „nie do zniesienia” poziom.

Oskarżył „populistycznych polityków w wielu krajach o igranie z ogniem”, twierdząc, że „nikczemne ataki na Koran w Europie… zaciemniają przyszłość (regionu)”.

Styczniowy raport kolektywu na rzecz przeciwdziałania islamofobii w Europie (CCIE) wykazał „niezwykły wzrost” islamofobii w Europie w 2022 r. Było to nierozerwalnie związane z odrodzeniem się skrajnie prawicowego nacjonalizmu – dodał.

Pod koniec sierpnia Dania przedstawiła projekt ustawy zakazującej palenia Koranu.

W przemówieniu, w którym ostro skrytykowano USA i Zachód, konserwatywny prezydent Iranu Ebrahim Raissi powiedział, że „ogień braku szacunku nie zniszczy boskiej prawdy”.

Przywódca Republiki Islamskiej kilka razy uniósł egzemplarz Koranu i pocałował go.

W ubiegłym roku Raissi przewodniczył brutalnemu stłumieniu ruchu protestacyjnego w Iranie.

Powszechne były doniesienia o przemocy, torturach i gwałtach na demonstrantach ze strony służb bezpieczeństwa działających pod jego dowództwem.

„Islamofobia i apartheid kulturowy, które możemy zaobserwować w krajach zachodnich – począwszy od profanacji świętych ksiąg Koranu po zakaz noszenia hidżabu w szkołach – i wiele innych godnych pożałowania dyskryminacji, nie mają związku z godnością ludzką” – stwierdziła Raissi.

Emir Kataru Tamim bin Hamad Al-Thani, którego bogate państwo Zatoki Perskiej jest sojusznikiem Zachodu i ma jedynie ograniczoną demokrację parlamentarną, powiedział, że „Koran jest zbyt święty, aby mógł go zbezcześcić idiota”.