Jak wynika z nowego raportu, zmiany klimatyczne to jedna z kwestii, które najbardziej niepokoją europejskich wyborców.
Z nowego raportu wynika, że wyborcy zaniepokojeni zmianami klimatycznymi mogą mieć wpływ na wynik nadchodzących wyborów europejskich.
Europejska Rada ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) przeprowadziła sondaże w 11 krajach europejskich – dziewięciu krajach UE, które reprezentują 75 procent populacji bloku, a także Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
W raporcie dowodzi się, że europejscy wyborcy dzielą się na pięć „kryzysowych plemion”: zmiany klimatyczne, światowe zawirowania gospodarcze, imigracja, pandemia Covid-19 i wojna Rosji na Ukrainie.
A ci, którzy należą do „plemienia kryzysu” związanego ze zmianami klimatycznymi, mogą zdobyć prawie 74 miliony głosów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Obok imigracji będzie to jedna z kwestii, które najprawdopodobniej będą napędzać debatę w ciągu roku, w którym odbędzie się prawie 20 wyborów na całym kontynencie.
Gdzie w Europie wyborcy są najbardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi?
W ankiecie zapytano respondentów, który z największych kryzysów ostatnich 10 lat najbardziej zmienił ich sposób patrzenia na przyszłość. Średnio 19 procent ludzi we wszystkich krajach odpowiedziało zmianą klimatu.
Jednak w Danii liczba ta była wyższa i wyniosła 29 procent, a tuż za nią plasowała się Francja z 27 procentami.
W innych krajach zmiany klimatyczne ledwo zauważalne są jako czynnik wpływający na postrzeganie przyszłości przez ludzi. Na przykład zaledwie 6 procent Estończyków stwierdziło, że jest to kwestia, która najbardziej zmieniła ich spojrzenie na przyszłość.
I pomimo zmiany polityki, poparte obietnicami ambitnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej UE, 11 proc. respondentów w Polsce uznało zmiany klimatyczne za kryzys, który ich najbardziej dotknął.
Co jeszcze wiemy o europejskich wyborcach zajmujących się kryzysem klimatycznym?
Nic dziwnego, że młodzi ludzie przedkładali kryzys klimatyczny nad inne. Europejscy wyborcy najprawdopodobniej uznali to za swoje największe zmartwienie w wieku poniżej 29 lat. Ponad wszystkie inne kwestie wybrały ją osoby w wieku 18–29 lat w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Danii i Szwajcarii.
Zaniepokojenie było nadal dość duże w grupach wiekowych 30–39 lat (20 procent) i 40–49 lat (22 procent), ale spadło do 15 procent w przypadku osób powyżej 70. roku życia.
Mężczyźni nieco częściej (20 procent) niż kobiety (18 procent) wymieniali zmianę klimatu jako kryzys, który ich najbardziej dotknął, ale liczby są zbyt zbliżone, aby można było dokonać istotnego rozróżnienia.
Zmiany klimatyczne były największym zmartwieniem osób z wysokim poziomem wykształcenia, nieco wyprzedzając problemy gospodarcze.
Jakie partie polityczne popierają europejscy wyborcy klimatyczni?
Ci, którzy postrzegają zmiany klimatyczne jako największy kryzys, w przeważającej mierze gromadzą się u partii Zielonych lub takich jak Socjaliści w Hiszpanii czy Koalicja Obywatelska i Lewica w Polsce.
Trzy partie o najwyższym odsetku zwolenników, które uważają zmiany klimatyczne za kwestię, która najbardziej zmieniła ich spojrzenie na przyszłość, to Partia Zielonych we Francji, Wielkiej Brytanii i Danii.
Co ciekawe, wyborcy dbający o klimat mają sporo cech wspólnych z drugą najbardziej wpływową grupą – wyborcami zainteresowanymi imigracją. Oboje uważają, że jeśli dziś nie zostaną podjęte działania, jutro będzie trudno je wdrożyć, podzielają przekonanie, że żyjemy na pożyczonym czasie.
Jednak w przeciwieństwie do wyborców imigracyjnych, zwolennicy klimatu nadal martwią się o przyszłość, nawet gdy władzę sprawuje ich ulubiona partia polityczna. Sondaż przeprowadzony w Niemczech wykazał, że nawet przy wdrożonym solidnym programie klimatycznym ludzie nie uważają problemu za rozwiązany.
Krótko mówiąc, z raportu ECFR wynika, że wyborcy mogą postrzegać wybór skrajnie prawicowego rządu jako odpowiedź na swoje obawy związane z imigracją – nawet jeśli w rzeczywistości niewiele się to zmieni – ale nie uważają, że kryzys klimatyczny dobiegł końca po wyborze Zielonych.
Co to oznacza dla wyborów europejskich?
Według ECFR to klimat i imigracja najprawdopodobniej będą miały wpływ na czerwcowe wybory europejskie. Potwierdzają to wyniki niedawnych wyborów powszechnych w Holandii, gdzie na czele sondażu znajduje się antyimigrancka partia Geerta Wildersa, a na drugim miejscu znajduje się proklimatyczny sojusz lewicowy pod przewodnictwem Fransa Timmermansa.
„Każdy z pięciu kryzysów w Europie będzie miał wiele żyć, ale to przy urnie wyborczej przeżyją, umrą lub zmartwychwstaną” – piszą autorzy raportu.
„Wybory europejskie będą nie tylko rywalizacją pomiędzy lewicą i prawicą, eurosceptykami i proeuropejczykami, ale także walką o dominację pomiędzy różnymi kryzysowymi plemionami Europy”.