O nas
Kontakt

Europejska rakieta Vega przygotowuje się do startu w ramach ostatniej misji ESA przed wycofaniem ze służby

Laura Kowalczyk

Vega-C rocket lifting off from its launch pad at the Kourou space base, French Guiana, Tuesday, Dec. 20, 2022.

Rakieta nośna małego satelity Vega wystartuje w czwartek rano na swoją ostatnią misję.

Europejska rakieta nośna Vega, wystrzeliwująca małe satelity, przygotowuje się do startu w swoją ostatnią misję.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie misję VV24, będącą pierwszym lotem sondy Vega, w czwartek około 3:50 rano czasu środkowoeuropejskiego.

Według ESA, na pokładzie Vegi znajduje się satelita 2-C Copernicus, który będzie przesyłał obrazy na potrzeby różnych badań naukowych, np. monitorowania topnienia lodu na Ziemi.

Model 2-C zastępuje model Sentinel 2-A, jeden z dwóch modeli obecnie krążących po orbicie.

Satelita 2-C powinien zostać wypuszczony na orbitę z Vegi około 57 minut i 20 sekund po starcie. Obsługa naziemna spodziewa się połączyć z satelitą sygnałem 12 minut później.

Start pierwotnie planowano na wtorek, ale został opóźniony z powodu problemów z instalacją elektryczną na Ziemi, poinformowała ESA.

Oryginalna Vega

Rakieta Vega składa się z czterech stopni lub części: pierwsze trzy napędzane są silnikami na paliwo stałe, a ostatni wykorzystuje napęd na paliwo ciekłe.

Po zakończeniu tej ostatniej misji rakieta Vega wykona 22 misje od momentu jej wprowadzenia do floty ESA w 2012 r.

Vega była pierwszą rakietą zarządzaną w całości przez ESA. Statek jest teraz obsługiwany przez Arianespace, który przekaże odpowiedzialność włoskiemu projektantowi Avio.

Jedną z najważniejszych misji ESA Vega była misja Proba-V z 2013 r., w ramach której mały satelita został wystrzelony na orbitę w celu mapowania pokrycia terenu i wzrostu roślinności na całym globie co dwa dni.

Kolejnym kamieniem milowym dla rakiety był historyczny start „Proof of Concept” w 2018 r., podczas którego Vega umieściła na orbicie 53 satelity podczas jednego lotu od różnych klientów ESA, wykorzystując nowy demonstracyjny podajnik ładunku.

Vega-C powróci do służby pod koniec roku

Rakieta Vega zostaje wycofana ze sprzedaży na rzecz nowszej i młodszej rakiety Vega C firmy Arianespace.

Ten ostatni ma 35 m wysokości, może przenosić na orbitę ładunki o wadze około 2300 kg i pomieścić na pokładzie wiele rodzajów ładunków.

Rakieta Vega-C ma kilka „istotnych udoskonaleń” w stosunku do swojej starszej siostry Vegi: dwa nowe stopnie napędowe, nową osłonę na szczycie rakiety i nową infrastrukturę naziemną w bazie ESA w Kourou w Gujanie Francuskiej.

ESA twierdzi, że rakieta Vega C pomoże Europie osiągnąć niezależność w kosmosie, ponieważ „wspiera nowe możliwości misji”.

Przykładowo rakieta obsługuje technologię Space Rider, nową technologię wielokrotnego użytku ESA, która umożliwia powrót pasażerów lub ładunków na Ziemię, nie ulegając spaleniu podczas ponownego wejścia w atmosferę planety.

Swój inauguracyjny lot Vega C odbył 13 czerwca 2022 r., ale drugi start, zaplanowany na grudzień 2022 r., zakończył się po dwóch minutach i 27 sekundach od rozpoczęcia misji.

Późniejsze dochodzenie wykazało, że samolot Vega-C nie nadawał się do lotu, dopóki producent Avio nie naprawił dyszy silnika Zefiro 40.

W oświadczeniu z maja 2024 r. firma Avio poinformowała, że ​​silnik ma „ulepszoną konstrukcję dyszy silnika”, która umożliwi pomyślny powrót wyrzutni do lotu „do końca 2024 r.”.

Vega-C będzie jedną z dwóch rakiet w „rodzinie wyrzutni” ESA, obok Ariane 6, większej rakiety przeznaczonej do wynoszenia cięższych ładunków.