O nas
Kontakt

Europejska Zielona Stolica 2024: Co Walencja planuje na ten rok w centrum uwagi?

Laura Kowalczyk

Valencia is the EU

To hiszpańskie miasto chce w tym roku być „latarnią” zielonej polityki w Europie.

Najbardziej zielone miasto w Europie oficjalnie podniosło poprzeczkę od bałtyckich wybrzeży Estonii po hiszpańskie Morze Śródziemne.

W zeszłym tygodniu Walencja przejęła od Tallina funkcję Zielonej Stolicy Europejskiej podczas ceremonii, inicjując ponad 400 zrównoważonych wydarzeń w 2024 r.

Nagroda przyznawana jest od 2010 r. i generuje zdrową rywalizację między dużymi miastami UE w procesie przechodzenia na czystą energię, lepszej ochrony przyrody i poprawy życia mieszkańców.

„Walencja zdobyła tytuł Zielonej Stolicy dzięki swojej ambitnej strategii zrównoważonego rozwoju i wyciągnęła wnioski z doświadczeń z przeszłości” – mówi unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

„Przez wiele dziesięcioleci rozwój miasta napędzany był odważnym ruchem obywatelskim, który wspierał autentyczne zmiany. Ludzie są atutem Valencii.”

Dlaczego Walencja jest najbardziej zielonym miastem w Europie?

Walencja świętuje „spiżarnie” natury w swoim roku jako zielona stolica Europy.
Walencja świętuje „spiżarnie” natury w swoim roku jako zielona stolica Europy.

Jeśli chodzi o zieleń, południowo-wschodnie miasto już startuje z mocnej bazy.

Walencja szczyci się ogrodami o powierzchni ponad dwóch milionów metrów kwadratowych, co czyni ją popularnym kierunkiem turystycznym w całej Europie. Zaledwie 10 kilometrów na południe od centrum znajduje się Park Narodowy Albufera, chroniony obszar laguny, który burmistrz gminy Alfafar, Ramón Adsuara, określił jako „zielone płuca” miasta.

Liczy się jednak to, co zrobisz z tym, co masz – i to zapewni Walencji tytuł mistrza w 2024 roku, pokonując współfinalistę Cagliari we Włoszech.

Motto Walencji brzmi „Wspólna misja”, a Komisja pochwaliła władze miasta za współpracę z mieszkańcami na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i celów środowiskowych.

Burmistrz Walencji María José Cataláa powiedziała, że ​​chce, aby Walencja stała się miastem "bardziej humanitarnego, bardziej zrównoważonego i lepiej przygotowanego do walki ze zmianami klimatycznymi miasta."
Burmistrz Walencji María José Cataláa powiedziała, że ​​chce, aby Walencja stała się „miastem bardziej humanitarnym, zrównoważonym i lepiej przygotowanym do walki ze zmianami klimatycznymi”.

W ramach misji osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r. w całym mieście wdraża się pilotażowo szereg zielonych inicjatyw.

Wiele z nich znajduje się w dzielnicy Cabanyal, która w przeszłości była domem lokalnej społeczności rybackiej. Na przykład na targowisku miejskim Cabanyal o powierzchni 3500 metrów kwadratowych klimatyzacja jest obecnie zasilana przez umieszczone na dachu panele słoneczne.

Pierwsza w Walencji „uspołeczniona elektrownia słoneczna” zlokalizowana jest w pobliżu Las Naves i jest w około 80% finansowana przez indywidualnych obywateli, z których każdy przekazał od 100 do 2000 euro za udziały w generatorze energii odnawialnej.

Inne ekologiczne inicjatywy obejmują inteligentne oświetlenie wzdłuż wybrzeża, gdzie ponad 20 000 latarni wyposażono w technologię oszczędzającą energię. Dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu MAtchUP latarnie pełnią także funkcję punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

W jaki sposób Walencja staje się jeszcze bardziej ekologiczna?

„Dzisiaj przejmujemy pałeczkę od Tallina i robimy to z wielką siłą” – powiedziała burmistrz Walencji María José Catalá podczas ceremonii otwarcia w miejskim Palau de la Música 11 stycznia.

„Rozpoczyna się rok, w którym odbędzie się ponad 400 wydarzeń, podczas których Walencja będzie latarnią morską zielonej polityki w Europie na rzecz budowy bardziej humanitarnego, bardziej zrównoważonego i lepiej przygotowanego do walki ze zmianami klimatycznymi miasta”.

Program wydarzeń w Walencji wskazuje, jakie będą niektóre z tych działań. Chociaż, jak ustaliliśmy podczas naszej jesiennej wizyty w Tallinie, sprawdzenie, w jaki sposób status zielonej stolicy zostanie w pełni zrealizowany, może zająć rok. Oto kilka flagowych projektów, o których wiemy do tej pory.

Ochrona parku Albufera

Park Narodowy Albufera należy do Walencji "zielone płuca".
Park Narodowy Albufera to „zielone płuca Walencji”.

Jedną z inicjatyw Europejskiej Zielonej Stolicy z Walencji jest uznanie Albufery za rezerwat biosfery.

W parku narodowym znajduje się największa słodkowodna laguna w Hiszpanii; domem (czasami) dla 300 różnych gatunków ptaków, zwłaszcza ptactwa wodnego, w tym flamingów.

Od 30 lat jest obszarem specjalnej ochrony, ale wpisanie go na listę rezerwatów biosfery UNESCO zapewniłoby mu jeszcze większą świętość jako „miejsca nauki o zrównoważonym rozwoju”.

Nowe zielone trasy w Walencji

Ogrody Turia biegną dziewięć kilometrów przez Walencję – jeden z największych parków miejskich w Hiszpanii.
Ogrody Turia biegną dziewięć kilometrów przez Walencję – jeden z największych parków miejskich w Hiszpanii.

Walencja zaprojektowała trzy nowe trasy, aby zaprezentować atuty miasta i postęp w trzech kluczowych obszarach: przyroda, w tym Albufera; zrównoważona mobilność, przy większym promowaniu transportu publicznego, jazdy na rowerze i spaceru; oraz przywrócenie przestrzeni publicznej dla przyjemności obywateli.

Pierwsza nowa trasa nazywa się „zielona rzeka” i obejmuje dziewięć kilometrów Ogrodu Turia – jednego z największych parków miejskich w Hiszpanii, który biegnie wzdłuż dawnego koryta rzeki Turia. Opisuje się go jako „zdrowy kręgosłup” z wyraźnymi zaletami klimatycznymi: utrzymuje temperaturę o trzy stopnie chłodniejszą niż w innych obszarach miasta, a jednocześnie działa jak naturalna gąbka, która zatrzymuje i filtruje wodę do podłoża, zapobiegając w ten sposób powodziom i erozji.

Druga trasa prowadzi spacerowiczów przez centrum, przez place i ulice dla pieszych, które pokazują zaangażowanie Walencji w zrównoważoną mobilność.

Trasa 3 obejmuje „trzy naturalne spiżarnie” miasta: podmiejski sad, obfitujące w ryby Morze Śródziemne oraz Albufera z otaczającymi ją polami ryżowymi, gdzie po raz pierwszy przyrządzono paellę.

Napięty harmonogram Walencji obejmuje także szczyt klimatyczny, którego organizację planuje zgromadzić ponad 200 europejskich miast, a którego celem jest przyspieszenie przejścia kontynentu do neutralności klimatycznej.

Walencja otrzyma w tym roku od UE 350 000 euro na cele związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Wilno przejmie pałeczkę w przyszłym roku, a na miejsce w roku 2026 nadal można zgłaszać zgłoszenia – termin upływa 30 kwietnia 2024 r., a więcej informacji znajdziesz tutaj.