O nas
Kontakt

Europejskie banki gromadzą wysokie rezerwy pomimo rosnących spłat

Laura Kowalczyk

The European Central Bank in Frankfurt, Germany. Oct. 26, 2023.

Fundusze nadzwyczajne europejskich banków pozostają wysokie, a akcjonariusze w dalszym ciągu czerpią korzyści z wysokich stóp procentowych.

Rezerwy kapitałowe, czyli rezerwy płynności utrzymywane przez banki, są w Unii Europejskiej dobrze zaopatrzone.

Według obliczeń Bloomberga fundusze nadzwyczajne zgromadzone przez dziesięć największych banków bloku przekraczają minimalne poziomy wymagane przez organy regulacyjne o 141,8 miliarda euro.

Dla porównania, ubiegłoroczna nadwyżka wyniosła 146,5 miliarda euro.

W opublikowanym w tym tygodniu raporcie EUNB Europejskie Stowarzyszenie Banków (EBA) również przyjrzało się trendom w zakresie odporności na przestrzeni roku do czerwca 2023 r., stwierdzając: „Pole manewru banków w zakresie powyższych wymogów pozostało na komfortowym poziomie. »

Bufory kapitałowe wprowadzono po kryzysie finansowym w 2008 r., aby zapewnić silniejszy globalny system bankowy, a jednym z wymogów jest posiadanie przez banki minimalnego współczynnika CET1.

Współczynnik Common Equity Tier 1 (CET1) mierzy kwotę kapitału podstawowego, jaki posiada bank w stosunku do jego aktywów ważonych ryzykiem. Przepisy zwane Porozumieniami Bazylejskimi nakładają na banki obowiązek posiadania współczynnika CET1 na poziomie co najmniej 6%.

Dzięki temu będą mogły być odpowiednio przygotowane na wstrząsy finansowe.

„Współczynniki kapitałowe sektora bankowego w UE osiągnęły w czerwcu 2023 r. nowe najwyższe poziomy w historii, a średni współczynnik kapitału CET1 banków odnotował na poziomie 16,0%” – czytamy w nowym raporcie EBA.

Jednak mimo że ich fundusze awaryjne były pełne, banki również nie skąpiły na nagrodach dla akcjonariuszy.

W 2022 r. wypłaty dywidend i skup akcji osiągnęły rekordowy poziom, a banki przekazały akcjonariuszom prawie 63 miliardy euro.

To więcej w porównaniu z 48 miliardami euro zaplanowanymi na początek 2022 roku.

Wysokie wypłaty dla akcjonariuszy w 2022 r. były częściowo możliwe dzięki wysokim stopom procentowym, które pozwalały bankom czerpać duże zyski z kredytów, jednak trwałe skutki wysokich stóp procentowych można było już odczuć.

Ze względu na wysokie koszty finansowania zewnętrznego, akcja kredytowa nadal wyhamowuje, co może mieć wpływ na rentowność w przyszłości.

Jednak w obliczu spowolnienia inflacji wielu ma nadzieję, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe na początku przyszłego roku.

Następne posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych odbędzie się jutro, ale analitycy oczekują niezmienionej decyzji.