O nas
Kontakt

Europejskie ośrodki narciarskie zatrzymują się w czasie, który może być najgorętszym lutym w historii

Laura Kowalczyk

People ride the chair lift above the ski track without any snow on Bjelasnica mountain near Sarajevo, Bosnia in this file photo

Z powodu wysokich temperatur przestały działać nawet armatki śnieżne.

Narciarze z całej Europy przybywają do ośrodków, aby po wyjątkowo łagodnej zimie znaleźć historycznie niski poziom śniegu.

Wyraźne zdjęcia z kurortów takich jak Francja, Austria i Bośnia pokazują ogromne połacie gór, prawie całkowicie nagie.

Stanowi to uderzający kontrast w stosunku do tego, jak zwykle wyglądają od połowy do końca lutego – zwykle w szczycie sezonu sportów zimowych.

Które europejskie ośrodki narciarskie zostały najbardziej dotknięte niskim poziomem śniegu?

W popularnym francuskim kurorcie Saint-Colomban-des-Villards w Alpach całkowicie przestały działać wyciągi narciarskie. Dzieje się tak dzięki znacznemu brakowi śniegu po wzroście temperatur do 13°C; dla kontrastu, średnia temperatura w lutym wynosi nieco ponad 4°C.

Dalej na południe ośrodek narciarski Artouste w Pirenejach Atlantyckich – znany również jako siedziba najwyższej w Europie kolei wąskotorowej – znajduje się w podobnej sytuacji. Jeśli wpiszesz w Google miejsce docelowe, zostaniesz poinformowany, że jest ono „tymczasowo zamknięte”.

Pireneje Atlantyckie są zwykle znane z dużej ilości śniegu
Pireneje Atlantyckie są zwykle znane z dużej ilości śniegu

Lokalne raporty mówią, że na polu obok wyciągów narciarskich ustawione są maszyny do pielęgnacji tras narciarskich i również pozostają one bez ruchu przez czas nieokreślony.

Według największej gazety w kraju Kronen Zeitung w Austrii tyrolski ośrodek narciarski Mutterer Alm został zmuszony do zamknięcia. Na stronie internetowej kurortu, słynącego z widoku na Innsbruck i pasmo górskie Karwendel, znajduje się informacja, że ​​jest on zamknięty na czas nieokreślony.

Góra Bjelasnica w pobliżu Sarajewa w Bośni również w zeszłym roku doświadczyła poważnego braku śniegu
Góra Bjelasnica w pobliżu Sarajewa w Bośni również w zeszłym roku doświadczyła poważnego braku śniegu

Wzrost temperatur jest szczególnie dotkliwy dla Bośni.

W tym roku powinni świętować 40. rocznicę od chwili, gdy w stolicy Sarajewie odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zamiast tego Puchar Europy Kobiet w Narciarstwie Super G, który miał się odbyć w zeszłym tygodniu w Bjelasnicy, został odwołany z powodu braku śniegu.

Narciarze na górze Bjelasnica w Bośni przeciągają swój sprzęt przez błoto, aby dotrzeć do wyciągów narciarskich.

Znany jako jeden z najtańszych ośrodków narciarskich w Europie, wielu miłośników sportów zimowych zdecydowało się wyruszyć na górę Bjelasnica, pomimo niezbyt idealnych warunków.

Dlaczego w wielu ośrodkach narciarskich nie działają armatki śnieżne?

W wielu ośrodkach nie działają tylko wyciągi narciarskie, ale także armatki śnieżne.

Ich zadaniem jest naśnieżanie tras sztucznym śniegiem, ale ich skuteczność zależy również od temperatury, co jest poważnym problemem dla ośrodków borykających się z niedoborami świeżego puchu.

Na tym zdjęciu w pliku armata śnieżna w akcji w austriackiej prowincji Salzburg
Na tym zdjęciu w pliku armata śnieżna w akcji w austriackiej prowincji Salzburg

Na początku lutego na górze Terminillo we włoskich Apeninach porzucono armaty, gdy zrobiło się zbyt gorąco, aby je uruchomić.

Ośrodek jest ulubionym miejscem narciarzy z Rzymu i zazwyczaj nie ma problemu z opadami śniegu, biorąc pod uwagę wysokość około 2217 metrów.

Również w Szwajcarii w kurorcie Leysin w szczególnie ciepłe dni armaty stały bezczynnie – coś, czego rzadko doświadcza ten słynący ze śniegu naród.

Jak długo może trwać „wielkie topnienie” w europejskich kurortach narciarskich?

Brak śniegu w Europie nastąpił po ogłoszeniu przez naukowców, że był to najcieplejszy pierwszy tydzień lutego w historii.

Miesiąc ten ma się wkrótce stać najcieplejszym od czasu rozpoczęcia pomiarów, a klimatolodzy ostrzegają, że planeta nagrzewa się w „przyspieszającym” tempie.

Globalne ocieplenie może w najbliższej przyszłości położyć kres stokom narciarskim – ale nie tylko problemy spowodowane przez człowieka powodują tak zwane „wielkie topnienie”.

Naukowcy twierdzą, że naturalne El Nino było istotnym czynnikiem powodującym rekordowe szkody, jakie burza tropikalna Hilary wyrządziła w zeszłym roku w stanach Kalifornia i Nevada
Naukowcy twierdzą, że naturalne El Nino było istotnym czynnikiem powodującym rekordowe szkody, jakie burza tropikalna Hilary wyrządziła w zeszłym roku w stanach Kalifornia i Nevada

Obecnie na planecie panuje El Niño – zjawisko na Pacyfiku, podczas którego zmiany ciśnienia powodują przepływ ciepłej wody na wschód, niosąc ze sobą nadmierne ciepło.

Dzieje się to naturalnie i dość regularnie i często po nim następuje El Nina, która dla kontrastu ma globalny efekt chłodzący.

Narciarze będą mieli nadzieję, że wkrótce nadejdzie El Nina, aby przeciwstawić się ponuremu obrazowi niektórych z ulubionych kurortów w Europie.