O nas
Kontakt

Europejskie rekiny „w niebezpieczeństwie, ale nie są niebezpieczne” – ostrzega ekspert ds. morza

Laura Kowalczyk

European sharks

Ocean rozmawia ze znaną dziennikarką i pisarką morską, Eleonorą de Sabata, o tym, jak projekt LIFE European Sharks próbuje chronić zagrożone rekiny w Europie.

W ciągu ostatnich 50 lat populacja rekinów i płaszczek na całym świecie drastycznie spadła – o ponad 70%. Z niedawnego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature wynika, że ​​w tym czasie połowy wzrosły dwukrotnie, a połowy rekinów potroiły się. Pomimo międzynarodowych wysiłków liczebność tych kluczowych gatunków w dalszym ciągu spada, zagrażając równowadze oceanów i źródłom pożywienia dla niektórych z najbiedniejszych społeczności na świecie.

Aby rozwiązać ten problem, nowy projekt LIFE European Sharks skupia rybaków, oficerów ds. rybołówstwa, płetwonurków, akwarystów i szefów kuchni restauracji, aby chronić te gatunki. Ocean rozmawiał z Eleonorą de Sabata, znaną dziennikarką morską i autorką kierującą projektem, o jej wysiłkach na rzecz ochrony tych zagrożonych stworzeń.

„Badam rekiny przez wiele, wiele, wiele lat – przez ostatnie 35 lat. Pisałem o morzu. A teraz pracuję nad projektem o nazwie European Sharks, który jest międzynarodowym przedsięwzięciem mającym na celu ochronę rekinów śródziemnomorskich i promienie.

„Zainicjujemy ruch ludzi, który zajmie się konkretnie sprawą rekinów i płaszczek. Na przykład poprosimy zawodowych rybaków o wypuszczenie młodych rekinów gatunków komercyjnych, aby mogły rosnąć i rozmnażać się. Poprosimy rybaków rekreacyjnych o wypuszczenie wszystkich rekinów i ryb promienie – stosując dobre praktyki postępowania, aby po uwolnieniu mogły faktycznie przetrwać.

„Zaangażowani będą nurkowie, którzy powiedzą nam, gdzie widzą rekiny i płaszczki, abyśmy mogli zidentyfikować te obszary i chronić je. Na przykład kucharze — będziemy ich pytać w miejscach, gdzie tradycyjnie je się np. zupy z dodatkiem rekiny — poprosimy ich o aktualizację swoich przepisów i opowiemy o nich wszystkim klientom. Ogólnie rzecz biorąc, będziemy starali się uświadomić ludziom, że rekiny są w niebezpieczeństwie, a nie niebezpieczne. Najważniejszym działaniem będzie także próba zwiększenia egzekwowania prawa, które musimy chronić niektóre gatunki.

„Mam nadzieję, że może za dziesięć lub piętnaście lat, jeśli zaczniemy działać teraz, będziemy mogli zacząć odbudowywać populację. Jednak to zajmie trochę czasu!”