O nas
Kontakt

Europoglądy. Afryka potrzebuje jednolitego głosu w sprawie zmian klimatycznych

Laura Kowalczyk

Worker levels the ground at a solar plant in Soroti about 300 kilometers east of Uganda capital Kampala, June 2016

Zjednoczony głos na arenie międzynarodowej może pomóc Afryce w osiągnięciu zrównoważonej przyszłości, pisze Hassanein Hiridjee.

Zeszłomiesięczna COP 28 i poprzedzający ją inauguracyjny Szczyt Klimatyczny w Afryce, podczas którego przyjęto Deklarację z Nairobi, zasygnalizowały rosnące znaczenie i wpływ Afryki na arenie międzynarodowej.

W nowym roku należy zrobić więcej, aby promować sprawiedliwą transformację energetyczną, opartą na zielonych technologiach i traktującą priorytetowo zarówno społeczności wiejskie, jak i miejskie.

Są to ważne kwestie dla Afryki i szerzej dla Globalnego Południa.

Podczas COP 28 byłem zachwycony zaangażowaniem głów państw i liderów biznesu na rzecz pomocy Globalnemu Południu i jego coraz bardziej centralnej roli w dyskusjach.

Nadszedł jednak czas na bardziej jednolity głos z kontynentu, który wymaga od krajów rozwiniętych nie tylko wypełnienia swoich bieżących zobowiązań i usunięcia braków z przeszłości, ale także znacznego zwiększenia ich wkładu finansowego w wysiłki Afryki w zakresie działań klimatycznych.

Pochwalam przywódców afrykańskich za ich rolę w zapewnieniu większych zobowiązań w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu oraz udostępnieniu funduszu strat i szkód. Ale waga głosu Afryki jest większa niż suma jego części.

Poglądy i potrzeby kontynentu skupiały się na konkretnych, choć ważnych, nadrzędnych kwestiach, takich jak wycofywanie czy wycofywanie paliw kopalnych.

Nasze potrzeby są ogromne, ale potencjał ich zaspokojenia jest niesamowity

UE, G77 i Chiny oraz Sojusz Małych Państw Wyspiarskich stanowiły jedne ze zjednoczonych bloków negocjacyjnych reprezentujących poglądy i priorytety swoich krajów. Poza państwami narodowymi, w celu ochrony swoich interesów zjednoczył się także światowy przemysł.

Afrykanie rozumieją wyzwania stojące przed kontynentem lepiej niż ktokolwiek inny. Wiemy, że podejście uniwersalne pozostawi w tyle społeczności wiejskie i biedotę miejską, jeśli nie będziemy dysponować odpowiednimi partnerstwami i infrastrukturą.

Młoda dziewczyna ładuje telefon komórkowy za pomocą energii słonecznej w domu w Harare, grudzień 2019 r
Młoda dziewczyna ładuje telefon komórkowy za pomocą energii słonecznej w domu w Harare, grudzień 2019 r

Na całym Globalnym Południu jest to kluczowa cecha wspólna: nasze potrzeby w zakresie infrastruktury są ogromne i istnieje niesamowity potencjał ich zaspokojenia poprzez wykorzystanie krajowego i międzynarodowego sektora prywatnego.

A kiedy stawiane są wyzwania, afrykańskie partnerstwa prywatno-publiczne zdefiniowały pomysłowość.

Podczas wprowadzania szczepionki na Covid-19 nigeryjska agencja zdrowia publicznego nawiązała współpracę z lokalnymi producentami suchego lodu i firmą UPS, aby dostarczać szczepionki społecznościom wiejskim. Firma AXIAN Energy, zlokalizowana na Madagaskarze, zaopatruje społeczności wiejskie w minisieci słoneczne, zapewniając wioskom wiejskim w całym kraju dostępną czystą energię.

W Afryce bardzo potrzebne są uzasadnione kroki podjęte gdzie indziej

Zjednoczony głos Afryki może skłonić społeczność międzynarodową do podjęcia bardziej konkretnych zobowiązań na rzecz kontynentu. Firmy takie jak moja rozumieją, że Afryka jest pełna niewykorzystanego potencjału.

Możemy zaprezentować siłę rodzimych przedsiębiorstw i partnerów, którzy mają ambicje i przedsiębiorczość, aby wprowadzić zieloną rewolucję w społecznościach wiejskich i miejskich.

Pracownik instaluje panel słoneczny w parku fotowoltaicznym położonym na obrzeżach nadmorskiego miasteczka Lamberts Bay w Republice Południowej Afryki, marzec 2016 r.
Pracownik instaluje panel słoneczny w parku fotowoltaicznym położonym na obrzeżach nadmorskiego miasteczka Lamberts Bay w Republice Południowej Afryki, marzec 2016 r.

Możemy pomóc społeczności międzynarodowej przemyśleć i zmienić jej podejście do inwestowania w afrykańskie projekty i przedsiębiorstwa.

Potrzebujemy jednak również, aby społeczność międzynarodowa określiła jaśniejszy plan działania uwzględniający kwestie strukturalne, które uniemożliwiają realizację projektów dotyczących energii odnawialnej.

Może to obejmować opracowanie mechanizmów ograniczających ryzyko ponoszone przez przedsiębiorstwa i odblokowujących inwestycje, takich jak ochrona płatności, wsparcie w zakresie kosztów początkowych i bardziej elastyczne warunki finansowania – wszystkie uzasadnione kroki podjęte w krajach rozwiniętych – ale których nie ma w programie międzynarodowym w odniesieniu do Afryki .

Afrykańskie firmy mogą i chcą zrobić więcej

Potrzeba promowania bardziej sprawiedliwej transformacji energetyki jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek.

Szybki wzrost populacji i wzrost gospodarczy spowodują, że do 2030 r. 90 milionów dodatkowych osób w Afryce będzie potrzebować dostępu do niedrogiej energii elektrycznej co roku, czyli trzykrotnie więcej niż obecnie.

Afrykańskie partnerstwa prywatno-publiczne są najlepiej przygotowane do realizacji kluczowych projektów niezbędnych do zaspokojenia tego zapotrzebowania, przy jednoczesnym utrzymaniu krajów na dobrej drodze do osiągnięcia ich globalnych celów klimatycznych.

Afrykańskie przedsiębiorstwa mogą i chcą zrobić więcej – zaangażowanie to wykazali moi koledzy z Koalicji Liderów Biznesu w Afryce, kiedy niedawno podpisaliśmy na COP28 plan polityczny wzywający do interwencji, które umożliwią sektorowi prywatnemu Afryki.

Bardziej jednolity głos Afryki może sprawić, że rola jej przedsiębiorstw jako głównego katalizatora zmian znajdzie się na pierwszym miejscu w programie międzynarodowym.