O nas
Kontakt

Europoglądy. Jestem plantatorem kakao. Kiedy mówię, że aby prosperować, potrzebujemy szkoleń i inwestycji, uwierzcie mi na słowo

Laura Kowalczyk

A farmer holds cocoa beans in his hand in the village of Bocanda north of Abidjan, October 2022

Aby poprawić jakość życia rolników i ich społeczności oraz pomóc im zarabiać na życie, musimy przestać skupiać się wyłącznie na cenie i skupić uwagę na inwestycjach, pisze Emmanuel Nana Sarpong.

Ziemia w moim domu w Ghanie jest bogata. Zawiera diamenty i złoto. Ma ropę naftową i gaz ziemny. Można tu uprawiać kawę i mnóstwo ziaren kakaowych tutaj, w regionie Ahafo.

Jednak dzisiaj nie jest łatwo być plantatorem kakao, zwłaszcza w obliczu umierających plonów i kurczących się zbiorów, co utrudnia uprawę i sprawia, że ​​kakao staje się coraz droższym towarem.

Uprawę kakao znam jak własną kieszeń. Jestem 69-letnim plantatorem kakao, pochodzącym z rodziny uprawiającej kakao (mój 105-letni ojciec również był hodowcą kakao).

Jestem także pedagogiem i certyfikowanym nauczycielem agronauki i teraz, po tylu latach pracy w branży, jestem pewien, że aby produkcja kakao była zrównoważona, potrzebne są długoterminowe inwestycje i szkolenia.

Zmiana klimatu wpływa na wszystko, od zapylania po nawadnianie

Podobnie jak ja, większość obecnych tu rolników pochwala stałą podwyżkę cen dla gospodarstw rolnych dokonaną na początku tego miesiąca, ale w porównaniu z cenami na rynku światowym wiemy, że nie otrzymujemy należnego nam udziału i że długoterminowy zrównoważony rozwój wymaga innego podejścia.

Rolnicy potrzebują zaleceń i zintensyfikowanych szkoleń w zakresie przycinania. Przycinanie jest często minimalne i nie powinno takie być, szczególnie dlatego, że pomaga w zwalczaniu chorób, co jest obecnie dużym problemem, i zapobiega gromadzeniu się wilgoci, przepuszczając więcej światła słonecznego.

Stymuluje także wzrost nowych pędów i sprzyja obfitemu kwitnieniu, co zwykle oznacza więcej strąków kakaowych.

Potrzebujemy, aby rząd i zainteresowane strony inwestowały w sztuczne zapylanie. Większość drzew kakaowych jest samoniezgodna; nie mogą się zapylać. Oznacza to, że zapylacze – gryzące muszki – muszą zbierać pyłek z męskich części kwiatu na jednym drzewie i osadzać go na żeńskich częściach kwiatu na innym drzewie.

Ale nie zawsze tak się dzieje.

Wiemy, że agroleśnictwo nie może zastąpić naturalnego lasu, ale może zrekompensować i przywrócić historyczne wylesianie w przeszłości poprzez naśladowanie natury i przywrócenie symbiozy między gatunkami.

Rolnik układa ziarna kakaowe do wyschnięcia na matach trzcinowych na farmie kakaowej niedaleko wioski Fangolo, maj 2011

Niedawne badanie opublikowane w Journal of Agriculture and Food Research wykazało, że rolnicy zajmujący się uprawianiem kakao w Ghanie, którzy przyjęli sztuczne zapylanie, wykazali poprawę produktywności (plony wzrosły w zakresie 1,93–15,34%), wzrosły dochody (175,97–449,46 EUR), zmniejszyły się ubóstwo ( 0,83-3,53%) oraz wzrost bezpieczeństwa żywnościowego (1-3%).

Ponadto systemy nawadniające muszą być priorytetem. Rolnicy uprawiający kakao nie mogą już polegać na dwóch deszczowych porach roku – dużych deszczach od kwietnia do lipca i mniejszych deszczach od września do listopada.

Zmiana klimatu obejmuje nieprzewidywalne warunki pogodowe, w tym ekstremalnie wysokie temperatury i długie susze. Jeśli zapewnimy odpowiednią dostępność wody w krytycznych fazach wzrostu, możemy stawić czoła tym problemom.

Przestań skupiać się na cenie – pomyśl o inwestycji

Nastąpiła także zmiana paradygmatu w rolnictwie i musimy dostosować nasze przedsiębiorstwa. Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania (EUDR) wymaga od nas wykazania, że ​​nasza fasola jest wolna od wylesiania i jest legalna, a przepisy dotyczące należytej staranności w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska (HREDD) wymagają od nas skuteczniejszego wdrażania systemów monitorowania i środków zaradczych w odniesieniu do ważnych problemów, takich jak praca dzieci i równych szans dla kobiet.

Programy takie jak projekt Fairtrade Ghana Agroforestry for Impact (GAIM), który rozpoczął się w regionie Ahafo w 2023 r., zaczęły pomagać. Projekt ten ma na celu wsparcie trzech spółdzielni posiadających certyfikat Fairtrade w ich transformacji agroekologicznej i dywersyfikacji upraw, aby promować różnorodność źródeł dochodów rolników uprawiających kakao i włączenie większej liczby kobiet.

Certyfikat Fairtrade oznacza, że ​​rolnicy i pracownicy dostają uczciwe warunki sprzedaży swoich towarów, gospodarstwa rolne traktują priorytetowo prawa pracowników, a standardy ochrony środowiska są przestrzegane.

Aby poprawić życie rolników i ich społeczności oraz pomóc im zarabiać na życie, musimy przestać skupiać się wyłącznie na cenie i skupić uwagę na inwestycjach.

Rolnik otwiera kapsułkę kakao w Divo, listopad 2023 r

Wiemy, że agroleśnictwo nie może zastąpić naturalnego lasu, ale może zrekompensować i przywrócić historyczne wylesianie w przeszłości poprzez naśladowanie natury i przywrócenie symbiozy między gatunkami.

Zwiększa to produkcję biomasy, poprawia mikroklimat pól uprawnych i zmniejsza koszty nakładów poprzez zwiększenie produktywności działki. Agroleśnictwo to także sposób na dywersyfikację i zwiększenie dochodów gospodarstw domowych, dzięki cieniowaniu drzew, które produkują dodatkowe plony na sprzedaż.

Aby poprawić życie rolników i ich społeczności oraz pomóc im zarabiać na życie, musimy przestać skupiać się wyłącznie na cenie i skupić uwagę na inwestycjach.

W ten sposób możemy pomóc dyktować światowy rynek i pomóc 800 000 plantatorów kakao w Ghanie. Masz moje słowo.