O nas
Kontakt

Europoglądy. Możemy przeprojektować globalne systemy żywnościowe, aby zapewnić odporność na zmianę klimatu i bezpieczeństwo żywnościowe. Oto jak

Laura Kowalczyk

A person pours milk into a glass

Projektując rozwiązania, które odpowiadają potrzebom rynku, a także rozwiązują problemy społeczne, takie jak klimat i bezpieczeństwo żywnościowe, firmy mają szansę połączyć zysk z celem i znaleźć idealny punkt, w którym mogą jednocześnie dobrze sobie radzić i robić dobrze, pisze Adolfo Orive.

Zmiany klimatyczne to temat, o którym wszyscy myślą i słusznie.

Jednak chociaż świadomość klimatyczna znacznie wzrosła w ostatnich latach, wiele osób nadal nie rozumie, jak jest ona ściśle powiązana z bezpieczeństwem żywnościowym, marnotrawieniem żywności i obiegiem zamkniętym.

Około jedna trzecia światowej emisji gazów cieplarnianych jest spowodowana systemami żywnościowymi. Jednocześnie około jedna trzecia światowej produkcji żywności jest tracona lub marnowana, co również ma wpływ na klimat.

Aby utrzymać rosnącą populację, potrzebujemy więcej żywności — około 60% więcej do 2050 r. Jednak więcej żywności oznacza, że ​​potrzebujemy więcej gruntów, co może uszkodzić ekosystemy pochłaniające dwutlenek węgla z atmosfery. Ponadto większa ilość żywności wymaga również większej liczby opakowań, które następnie należy poddać recyklingowi, aby uniknąć zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.

Dlatego potrzebujemy zintegrowanego podejścia, aby przeprojektować nasze systemy żywnościowe, optymalizując sposób, w jaki produkujemy, przetwarzamy, pakujemy i dystrybuujemy żywność – mając na celu nie tylko zdrowych ludzi, ale zdrową planetę.

Zapewnienie obiegowości

Chociaż opakowania żywności zapewniają dostępność żywności, muszą być odpowiednio zaprojektowane i poddane recyklingowi, aby zmniejszyć wpływ na klimat i uniknąć gromadzenia się na światowych stosach odpadów.

Świat generuje już 2 miliardy ton odpadów rocznie i przewiduje się, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie o 70% w porównaniu z poziomem bazowym z 2018 r.

Jeśli gospodarka o obiegu zamkniętym ma stać się rzeczywistością, w ramach której produkty i materiały podlegają ciągłemu obiegowi, co ogranicza zależność od źródeł pierwotnych, konieczne są kompleksowe działania w ramach łańcucha wartości.

W tym kontekście kształtowanie polityki może odegrać kluczową rolę katalizatora, jeśli zostanie zaprojektowane z uwzględnieniem całościowej oceny skutków. W przypadku łatwo psującej się płynnej żywności, takiej jak mleko, soki i napoje roślinne, oznacza to traktowanie opakowania i zawartej w nim żywności jako jednej całości, biorąc w ten sposób pod uwagę znaczenie zarówno ochrony żywności, jak i zrównoważenia środowiskowego.

Ustanowienie ram regulacyjnych w porozumieniu z branżą ma kluczowe znaczenie. Może zapewnić przedsiębiorstwom legislacyjną pewność, że będą mogły nadal pewnie inwestować w rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Dwóch pracowników pracuje w zakładzie produkującym koszulki, gdzie umieszczane są etykiety na pojemnikach w Chobani Greek Yogurt w South Edmeston, styczeń 2012
Dwóch pracowników pracuje w zakładzie produkującym koszulki, gdzie umieszczane są etykiety na pojemnikach w Chobani Greek Yogurt w South Edmeston, styczeń 2012

Ustanowienie ram regulacyjnych w porozumieniu z branżą ma kluczowe znaczenie. Może zapewnić przedsiębiorstwom legislacyjną pewność, że będą mogły nadal pewnie inwestować w rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Ponieważ to inwestycje rzeczywiście katalizują postęp. W przypadku branży opakowań kartonowych na napoje łączna inwestycja w infrastrukturę recyklingu w Unii Europejskiej o wartości 200 mln euro doprowadziła do szerokiego recyklingu opakowań kartonowych w 20 wyspecjalizowanych fabrykach zlokalizowanych w różnych krajach UE, przy czym poliAl jest obecnie przetwarzany w siedmiu zakładach (i innym sześć w przygotowaniu).

Roczna inwestycja Tetra Pak w wysokości 100 mln euro w poprawę profilu środowiskowego kartonów na żywność umożliwia przetestowanie 25 milionów aseptycznych kartonów z barierą papierową w Europie. To właśnie tego typu inicjatywy przyspieszą tak potrzebne zmiany.

Rozwiązania oparte na technologii

Dostęp do żywności i związana z nim kwestia marnowania żywności zajmują naturalnie wysokie miejsce w programie zrównoważonego rozwoju. To skłoniło wielu producentów do ponownego przemyślenia swoich produktów ubocznych jako atutu.

Na przykład projekt WaSeaBi ma na celu zmniejszenie ilości odpadów w przemyśle owoców morza. Opracowuje technologie sortowania, rozwiązania w zakresie przechowywania i narzędzia decyzyjne, aby umożliwić komercyjnym flotom rybackim i producentom owoców morza zaprzestać postrzegania produktów ubocznych jako produktu odpadowego i zamiast tego rozwijać je jako nowe produkty i składniki żywności.

Strąk nasion młodej soi w Bolton, lipiec 2018 r
Strąk nasion młodej soi w Bolton, lipiec 2018 r

Tymczasem jesteśmy pionierami metody przetwarzania „całej soi”, wykorzystując do produkcji całe ziarna soi, zwiększając w ten sposób zawartość błonnika i białka w napoju.

I nie chodzi tylko o zrównoważenie środowiskowe tych procesów produkcyjnych. Prowadzą również do większej wydajności, co oznacza, że ​​zużywa się mniej zasobów i ponoszone są niższe koszty.

Minimalizowanie marnowania żywności jest podstawową funkcją opakowań i tak jest od wielu lat.

Sprawdzone technologicznie rozwiązania, takie jak aseptyczne kartony po napojach, odgrywają kluczową rolę w poprawie dostępu do żywności i ograniczeniu marnowania żywności w krajach nieposiadających rozbudowanej infrastruktury łańcucha chłodniczego. Te kartony chronią łatwo psującą się płynną żywność i zapewniają jej bezpieczeństwo nawet przez 12 miesięcy – bez konieczności stosowania konserwantów lub energochłonnego chłodzenia.

Siła kolektywu

Jednocząc różnych uczestników łańcucha wartości, można osiągnąć stopniowe i ostatecznie transformacyjne zmiany. Wymaga to mobilizacji zarówno dostawców, jak i klientów, aby wywrzeć wpływ na wcześniejszych i dalszych etapach łańcucha dostaw.

Na przykład firmy z branży IT koncentrują się na poprawie zrównoważonego rozwoju produkcji i ekstrakcji swoich materiałów, podczas gdy inne przyspieszają innowacje mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla spowodowanej użytkowaniem ich produktów, a także ułatwienie ich recyklingu.

Innym przykładem w branży F&B jest program, który prowadzimy wraz z naszymi dostawcami, aby wspierać naszą podróż do zerowej emisji netto lub rozwiązania pomagające klientom zmniejszyć wpływ ich działalności na klimat. Tego typu działania w ramach łańcucha wartości mają fundamentalne znaczenie dla wykorzystania naszej wspólnej siły w przyspieszaniu zmian.

Współpraca jest niezbędna, aby uzgodnić standardy rozwiązań skalowalnych. Obejmuje to niezależną od materiału i opartą na dowodach definicję opakowania nadającego się do recyklingu.

Automatyczny zraszacz podłączony do pompy odwadniającej zwilża pole kukurydzy w Zelo Surrigone, około 30 kilometrów na południe od Mediolanu, lipiec 2022 r.
Automatyczny zraszacz podłączony do pompy odwadniającej zwilża pole kukurydzy w Zelo Surrigone, około 30 kilometrów na południe od Mediolanu, lipiec 2022 r.

Niekonwencjonalna współpraca może również przynieść nowe perspektywy rozwiązywania złożonych problemów.

Na przykład jeden z wiodących europejskich producentów mrożonek uruchomił Portal Otwartych Innowacji dla naukowców i start-upów, aby stawić czoła konkretnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki dzieleniu się zasobami i wiedzą specjalistyczną innowacje ulegają przyspieszeniu, a wszystkie strony na tym korzystają.

Współpraca jest niezbędna, aby uzgodnić standardy rozwiązań skalowalnych. Obejmuje to niezależną od materiału i opartą na dowodach definicję opakowania nadającego się do recyklingu.

Podjęto już kroki w tym zakresie, aby zjednoczyć organizacje i zmaksymalizować wpływ, jaki branża może wywrzeć. Po pierwsze, sojusz 4evergreen – platforma międzybranżowa, której celem jest zwiększenie wkładu opakowań na bazie włókien w gospodarkę o obiegu zamkniętym – dodała niedawno wytyczne dotyczące projektowania opakowań na napoje do swojego zestawu narzędzi na rzecz obiegu zamkniętego na bazie włókien.

Podsumowując, ogrom stojącego przed nami wyzwania jest niezaprzeczalny, ale wiąże się z nim kilka obiecujących możliwości.

Projektując rozwiązania spełniające potrzeby rynku, a także zajmujące się kwestiami społecznymi, takimi jak klimat i bezpieczeństwo żywnościowe, firmy mają szansę połączyć zysk z celem i znaleźć idealny punkt, w którym mogą jednocześnie dobrze sobie radzić i robić dobrze.