O nas
Kontakt

Europoglądy. Nadszedł czas, aby zjednoczyć się wokół śmiałego stanowiska Korei Południowej nakazującego położenie kresu przemysłowi psiego mięsa

Laura Kowalczyk

Delilah, a Tosa mix rescued from the Korean meat market, in San Francisco, CA, March 2015

Wydaje się, że po wprowadzeniu w Seulu nowego zakazu handlu psim mięsem zapaliliśmy światełko nadziei – położenie kresu temu przemysłowi w Korei Południowej stało się już rzeczywistością, pisze Kitty Block.

Szacuje się, że każdego roku w Korei Południowej około miliona psów hodowanych i zabijanych na żywność spotyka ponury los.

Jednak po dziesięcioleciach ogólnokrajowego rzecznictwa i działań w zakresie polityki publicznej, a także przy głośniejszych niż kiedykolwiek wcześniej koreańskich obrońcach zwierząt, parlament Korei Południowej właśnie uchwalił historyczny zakaz hodowli, uboju i sprzedaży psów i psiego mięsa do spożycia.

Ta monumentalna decyzja to nie tylko triumf Korei Południowej, ale także ustanawia precedens, który może odbić się echem w krajach, w których nadal handluje się mięsem psów i kotów.

Gdy Korea Południowa wyrusza w tę transformacyjną podróż, w innym zakątku świata obserwuje się postęp dla zwierząt.

W Europie inicjatywy zniechęcające do polowań na trofea zyskały popularność w Belgii, Francji i Włoszech.

Nadszedł czas, aby Europa zjednoczyła się i zgromadziła wsparcie publiczne, prywatne i międzynarodowe, aby opowiadać się za bardziej współczującym światem.

Niepokojące okrucieństwo wykracza poza cierpienie zwierząt

Aby zrozumieć znaczenie decyzji Korei Południowej, musimy uwzględnić długą historię jedzenia psiego mięsa w tym kraju.

Chociaż większość Koreańczyków jest zbulwersowana pomysłem jedzenia psów i niespożywania ich mięsa, w przypadku niewielkiej mniejszości, głównie starszego pokolenia, pozostaje to zwyczajem kulinarnym, szczególnie podczas najgorętszych miesięcy w roku.

Jednak podobnie jak warunki, jakich doświadczają wszelkiego rodzaju zwierzęta hodowane na skalę przemysłową, warunki, jakie te zwierzęta znoszą w gospodarstwach intensywnych, są wstrząsające.

Psy w klatce na psiej farmie w Pyeongtaek w Korei Południowej, czerwiec 2023 r.
Psy w klatce na psiej farmie w Pyeongtaek w Korei Południowej, czerwiec 2023 r.

Są zamknięci w małych, jałowych metalowych klatkach, wystawieni na działanie żywiołów i otrzymują żywność wystarczającą do przeżycia. Te okropne warunki powodują szerzące się choroby i zaburzenia psychiczne wśród psów, a wiele z nich wykazuje oznaki choroby, depresję, poważne niedożywienie i nietypowe zachowania.

Jeszcze bardziej niepokojący jest sposób uboju tych zwierząt, przy czym najpowszechniejszą metodą jest porażenie prądem.

W Chinach, Indonezji, Indiach i Wietnamie kradzione i bezdomne psy są brutalnie bite metalowymi lub drewnianymi pałkami.

Okrucieństwo wykracza poza cierpienie zwierząt i stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, ponieważ handel psim mięsem powiązano z epidemiami włośnicy, cholery i wścieklizny.

Wyjątkowa szansa na utworzenie historii

W ostatnich latach kwestia psiego mięsa stała się czymś w rodzaju papierka lakmusowego postaw i praktyk społecznych i kulturowych w Korei Południowej.

Sondaż Humane Society International/Nielsen z 2023 r. wykazał, że 86% populacji wstrzymuje się od spożywania psiego mięsa, a 57% popiera zakaz branży psiego mięsa.

Warto zauważyć, że większość osób poniżej 30. roku życia nigdy nie jadła psiego mięsa, co sygnalizuje pokoleniową zmianę perspektyw.

Korea Południowa korzysta z wyjątkowej okazji, aby przejść do historii i zostać światowym liderem, kończąc praktykę utrzymującą się od pokoleń.

Ten historyczny moment nie tylko sygnalizuje koniec ery psiego mięsa w kraju, ale także stanowi przykład dla innych narodów stojących w obliczu podobnych krajowych i międzynarodowych wezwań do zmian.

Kobieta jedzie na rowerze pod kwitnącymi wiśniami w parku w Seulu, kwiecień 2023 r
Kobieta jedzie na rowerze pod kwitnącymi wiśniami w parku w Seulu, kwiecień 2023 r

Nowo uchwalona ustawa stanowi przełomowy moment na drodze kraju do bardziej współczującej przyszłości. Ten historyczny moment nie tylko sygnalizuje koniec ery psiego mięsa w kraju, ale także stanowi przykład dla innych narodów stojących w obliczu podobnych krajowych i międzynarodowych wezwań do zmian.

Rozpoczęła się droga do położenia kresu przemysłowi psiego mięsa w Korei Południowej, a wdrożenie zakazu będzie obejmować trzyletni okres wycofywania, podczas którego przedsiębiorstwa zajmujące się mięsem psów zostaną zamknięte przy wsparciu rządowym mającym na celu przejście pracowników do alternatywnych źródeł utrzymania.

Ograniczenie rekompensat wyłącznie dla legalnie zarejestrowanych hodowców psiego mięsa w przypadku setek nielegalnych hodowli oraz szczegółowe warunki rekompensat będą stanowić podstawę wielu debat politycznych w nadchodzących tygodniach.

Wraz z wprowadzeniem nowego zakazu udział w hodowli, uboju lub sprzedaży psiego mięsa od 2027 r. będzie skutkować karą pozbawienia wolności lub grzywną.

Przyszłość, w której jedność zwycięża tradycję

Kilka lat po tym, jak Humane Society International rozpoczęło prace mające na celu demaskowanie branży psiego mięsa w Korei Południowej i rzucanie jej wyzwania, pojechałem tam dwukrotnie – najpierw w 2015 r., a następnie w 2017 r. – aby dołączyć do kolegów z Korei Południowej, Kanady, Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone będą kontynuować zamykanie hodowli psów.

Było to trudne doświadczenie, ale pomimo warunków, jakich doświadczyły nasze zespoły, był to również podnoszący na duchu i zmieniający życie moment w naszym wsparciu.

Nasze lokalne i globalne zespoły skupiały się na dostarczaniu rozwiązań właścicielom i pracownikom gospodarstw rolnych, pomagając im w odejściu od hodowli psów.

Zakończenie przemysłu psiego mięsa w Korei Południowej stało się już rzeczywistością. Przede wszystkim koreański opór wobec psiego mięsa odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu nas do tego punktu.

Południowokoreańscy aktywiści wegetariańscy noszący psie maski organizują wiec sprzeciwiający się południowokoreańskiej kulturze jedzenia psiego mięsa w Seulu, lipiec 2020 r.
Południowokoreańscy aktywiści wegetariańscy noszący psie maski organizują wiec sprzeciwiający się południowokoreańskiej kulturze jedzenia psiego mięsa w Seulu, lipiec 2020 r.

Udało nam się współpracować z rolnikami, aby pomyślnie zamknąć 18 hodowli psiego mięsa, zdobywając globalną i lokalną wiedzę specjalistyczną we współpracy z rolnikami poszukującymi strategii wyjścia.

Transformacja wymaga partnerstwa, a nie narzucania. Możemy wypełnić tę lukę, oferując wsparcie, alternatywy i otwarty dialog.

Nowy zakaz sprzedaży psiego mięsa otwiera drogę hodowcom psów, ubojnikom i właścicielom restauracji: mogą oni ubiegać się o odszkodowanie, a po dokonaniu przeglądu możliwe będzie zaoferowanie wsparcia rządowego w celu przeniesienia lub zamknięcia tych przedsiębiorstw.

Pracując ramię w ramię ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, możemy nie tylko rozwiązać najpilniejsze problemy, ale także utorować drogę dla bardziej współczującej i zrównoważonej przyszłości, w której jedność zatriumfuje nad tradycją.

Zapaliliśmy światełko nadziei

Dzięki tym odkryciom wydaje się, że zapaliliśmy światełko nadziei. Wezwanie rządu do współpracy podkreśla wspólną zbiorową odpowiedzialność za wprowadzanie pozytywnych zmian dla zwierząt.

Zakończenie przemysłu psiego mięsa w Korei Południowej stało się już rzeczywistością. Przede wszystkim koreański opór wobec psiego mięsa odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu nas do tego punktu.

Moralny imperatyw łagodzenia cierpienia zwierząt przekracza granice państw.

Będąc świadkami odważnego kroku Korei Południowej w kierunku większego współczucia, Europa może zjednoczyć się, aby nie tylko poprzeć przyjęcie tego historycznego prawodawstwa, ale także zapoczątkować podobne ruchy transformacyjne w każdym zakątku globu, dotyczące pełnego zakresu kwestii związanych z ochroną zwierząt.

Jest to wezwanie ludzkości do wspólnego uznania wewnętrznej wartości wszystkich żywych istot i dążenia do świata, w którym dobroć zwycięża okrucieństwo.