O nas
Kontakt

Europoglądy. Nie wszystkie kredyty węglowe są sobie równe

Laura Kowalczyk

A woman holds a placard as she participates in a demonstration on the budget outside Parliament in London, March 2020

Obecna upadek rynków uprawnień do emisji spowolniłaby drogę ludzkości do zerowej emisji netto i wykoleiłaby innowacje finansowe w innych usługach ekosystemowych, pisze María Mendiluce.

Społeczność zajmująca się finansowaniem emisji dwutlenku węgla przyjęła niedawno z zadowoleniem wprowadzenie nowego kodeksu postępowania mającego na celu odbudowanie zaufania do „wysoko rzetelnych” kredytów węglowych, zaprojektowanego, aby pomóc rządom i przedsiębiorstwom (a nawet osobom fizycznym) przyspieszyć ich przejście na „zerową emisję netto”.

Te dodatkowe wytyczne, wydane przez Dobrowolną Inicjatywę na rzecz Uczciwości Rynków Węglowych (VCMI), umożliwiają kupującym bardziej wiarygodne przedstawianie twierdzeń dotyczących wykorzystania przez nich wysokiej jakości kredytów węglowych.

Jednocześnie Rada ds. Uczciwości ds. Dobrowolnego Rynku Emisji (ICVCM) zajmuje się podażą wysokiej jakości jednostek emisji dwutlenku węgla, ustalając rygorystyczne progi dotyczące ujawniania informacji i zrównoważonego rozwoju.

Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wzmożoną kontrolę rynków uprawnień do emisji w zeszłym roku. Odpowiedzialność zewnętrzna jest niezbędna i mile widziana, a nowe wysiłki, takie jak wysiłki VCMI i ICVCM, pomogą wyróżnić i zatwierdzić na rynku solidniejsze roszczenia i kredyty, a także przyspieszyć działania klimatyczne.

Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę skalę i pilność stojącego przed nami kryzysu klimatycznego.

W jaki sposób kredyty węglowe są lepsze?

Faktem jest, że kredyty węglowe – jeśli są unikalne, realne, trwałe, dodatkowe, mierzalne, zweryfikowane przez stronę trzecią i realizowane wraz z wysiłkami na rzecz dekarbonizacji – stanowią opłacalne rozwiązanie pozwalające utrzymać globalne cele klimatyczne w zasięgu ręki.

W niedawnym raporcie nazwano to dwutorowe działanie „jedynym podejściem z realistyczną szansą powodzenia”. W raporcie stwierdzono również, że wykorzystanie kredytów węglowych wiąże się z głębokimi cięciami emisji przedsiębiorstw.

W jaki sposób kredyty węglowe o wysokiej integralności są lepsze? Po pierwsze, muszą być śledzone i ujawniane, a następnie zatwierdzane i weryfikowane przez niezależne strony trzecie.

Drzewa rosną na terenach leśnych przylegających do Parku Narodowego Mount Rainier w pobliżu Ashford w stanie Waszyngton, listopad 2015 r
Drzewa rosną na terenach leśnych przylegających do Parku Narodowego Mount Rainier w pobliżu Ashford w stanie Waszyngton, listopad 2015 r

Muszą one także mieć charakter „dodatkowy” (co oznacza, że ​​w przeciwnym razie redukcje emisji nie miałyby miejsca), „stały” (aby uniknąć ryzyka odwrócenia emisji lub wdrożyć środki, jeżeli takie ryzyko występuje) i unikać „podwójnego liczenia” (co oznacza, przyznanie, odebranie lub wykorzystanie tego samego kredytu przez więcej niż jedną stronę).

Wreszcie muszą zapewnić wprowadzenie najlepszych praktyk w zakresie zabezpieczeń społecznych i środowiskowych, aby zapewnić pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój, wykraczający poza zwykłe ograniczenie emisji.

Kodeks VCMI wymaga od kupujących ujawnienia zestawu „potwierdzonych, opartych na podstawach naukowych krótkoterminowych celów redukcji emisji”, a także publicznego zobowiązania się do osiągnięcia zerowej emisji netto nie później niż do 2050 r.

Innymi słowy, kredyty mają uzupełniać równoległe wysiłki przedsiębiorstwa na rzecz szybkiej dekarbonizacji własnej działalności, a nie je zastępować.

Narzędzie, które pomoże nam dotrzymać kroku

W rzeczywistości ostatnie badanie przeprowadzone przez We Mean Business Coalition pokazuje, że firmy kupujące kredyty węglowe osiągają lepsze wyniki od swoich konkurentów również pod względem innych form przywództwa klimatycznego i działań.

Na przykład dobrowolni nabywcy uprawnień do emisji trzykrotnie częściej mają zatwierdzony, oparty na nauce cel klimatyczny niż przedsiębiorstwa, które nie angażują się w rynki emisji, i trzykrotnie częściej uwzględniają emisje z zakresu 3 w swoich celach klimatycznych, które obejmują emisje i w dół łańcucha wartości, za które firmy nie są bezpośrednio odpowiedzialne (na przykład, gdy konsumenci korzystają z produktów lub się ich pozbywają).

Korporacyjni nabywcy kredytów węglowych prawie dwukrotnie częściej (59% w porównaniu z 33%) zgłaszali niższą emisję brutto rok do roku związaną ze zmniejszonymi emisjami i/lub zużyciem energii odnawialnej niż ich odpowiednicy niekupujący.

Kredyty węglowe pomagają nam dotrzymać kroku skali i pilności danego zadania. Redukcja emisji, która ma miejsce gdziekolwiek, ma taki sam skutek łagodzący, ponieważ wszyscy żyjemy w tej samej atmosferze.

Bayswater Power Station – elektrownia cieplna opalana węglem w pobliżu Muswellbrook w dolinie Hunter w Australii, listopad 2021 r.
Bayswater Power Station – elektrownia cieplna opalana węglem w pobliżu Muswellbrook w dolinie Hunter w Australii, listopad 2021 r.

Innymi słowy, kredyty węglowe pomagają nam dotrzymać kroku skali i pilności danego zadania. Redukcja emisji, która ma miejsce gdziekolwiek, ma taki sam skutek łagodzący, ponieważ wszyscy żyjemy w tej samej atmosferze.

Jednakże niektóre sektory lub regiony mogą redukować emisje łatwiej niż inne. Inne sektory wymagają bardziej systemowych zmian, których wdrożenie jest czasochłonne i których nie mogą kontrolować same przedsiębiorstwa.

Wysoce zintegrowane kredyty węglowe wspierają także szereg innych pozytywnych zmian wykraczających poza ograniczanie emisji. Weźmy na przykład kredyty wspierające „rozwiązania oparte na przyrodzie”, innymi słowy chroniące lub przywracające nasze naturalne zasoby węgla, w tym lasy i zdrowe gleby.

Programy te mogą wspierać lokalne dochody, pomagać społecznościom marginalizowanym oraz chronić różnorodność biologiczną, jakość wody i inne zasoby naturalne.

Nie ma miejsca na porażkę

Według UNEP potrzebne są rozwiązania oparte na przyrodzie, które zapewnią aż jedną trzecią działań łagodzących wymaganych do 2030 r., aby utrzymać cel określony w porozumieniu paryskim wynoszący 1,5°C.

Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą do 2030 r. zapewnić do 12,5 gigaton łagodzenia zmiany klimatu rocznie. To z szacunkowej łącznej kwoty około 62 gigaton całkowitych emisji emitowanych obecnie każdego roku.

Gdyby każde przedsiębiorstwo zainwestowało w wysokiej jakości rozwiązania oparte na przyrodzie, aby zaradzić zaledwie 10% swoich niezmniejszonych emisji, zmobilizowalibyśmy miliardy euro w postaci dodatkowego finansowania związanego ze zmianą klimatu, które mogłoby przyspieszyć działania w dziedzinie klimatu, pomagając jednocześnie powstrzymać utratę różnorodności biologicznej i wnosząc bardzo potrzebny kapitał do wysiłki na rzecz ochrony przyrody.

Obecna upadek rynków uprawnień do emisji spowolniłaby drogę ludzkości do zerowej emisji netto i wykoleiłaby innowacje finansowe w innych usługach ekosystemowych.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego rynku, również rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla w miarę dojrzewania doświadcza pewnych rosnących trudności, nie możemy jednak pozwolić, aby doskonałość była wrogiem dobra. Inwestycje w kredyty węglowe o wysokiej integralności są istotnym elementem wiodącej pozycji przedsiębiorstw w zakresie działań klimatycznych.