Rozporządzenie stanowi obiecujący krok naprzód w kierunku osiągnięcia zrównoważonego ekosystemu wynajmu krótkoterminowego, służącego interesom zarówno społeczeństwa, jak i gości odwiedzających nasze miasta, pisze Famke Halsema.
W czwartek Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie udostępniania i gromadzenia danych w zakresie usług wynajmu krótkoterminowego zakwaterowania (STR).
Ten akt prawny ma kluczowe znaczenie dla wielu miast europejskich, zwłaszcza tych borykających się z niedoborami mieszkań i wyzwaniami związanymi z turystyką.
Główną korzyścią dla miast jest to, że rozporządzenie nakłada obowiązki w zakresie udostępniania danych na platformy wynajmu krótkoterminowego – danych, których żądaliśmy od lat, ale nigdy nie otrzymaliśmy.
Te nowe obowiązki, w tym obowiązkowe usuwanie nielegalnych reklam, pomogą nam w egzekwowaniu istniejących przepisów.
To kwestia zrównoważonego podejścia
Lokalne przepisy zapewniają zrównoważony rozwój wynajmu krótkoterminowego w naszym społeczeństwie, chronią komfort życia w naszych dzielnicach i zapobiegają wycofywaniu mieszkań mieszkalnych z rynku.
Ponieważ obsługa wynajmu krótkoterminowego przez Internet ma z natury charakter ponadnarodowy, konieczna była inicjatywa ustawodawcza UE.
Z zadowoleniem przyjmujemy to rozporządzenie UE, które oznacza koniec procesu rozpoczętego w 2018 r. Wówczas Europejskie Porozumienie Miast na rzecz Krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego, pod przewodnictwem mojego własnego miasta Amsterdam, podzieliło się z Komisją Europejską swoimi obawami dotyczącymi wpływu wynajem krótkoterminowy w miastach.
W poprzednich latach liczba tymczasowych obiektów noclegowych obsługiwanych przez Internet odnotowała imponujący wzrost, co skłoniło samorządy lokalne do wdrożenia przepisów mających na celu ochronę interesów publicznych.
Władze miejskie nie miały jednak informacji o tym, gdzie znajdowało się zakwaterowanie, na ile nocy było ono dostępne ani ilu gości było w nim zatrudnionych.
Nie sprzeciwiamy się wynajmom krótkoterminowym. Jednakże musi istnieć zrównoważone podejście regulacyjne do tego tematu.
W celu egzekwowania tych zasad, takich jak ograniczenie maksymalnej dozwolonej liczby wynajmów obiektu zakwaterowania w ciągu roku, niezbędny jest dostęp do danych.
Podczas gdy turystyka rośnie, zmniejsza się dostępność mieszkań dostępnych dla mieszkańców
Aby zapewnić szersze zrozumienie tego problemu, należy podkreślić kilka wymiarów.
Po pierwsze, miasta europejskie oferują jedne z najpiękniejszych centrów historycznych na świecie i odgrywają kluczową rolę w uczynieniu z Europy najpopularniejszego kierunku podróży w rozwijającej się branży turystycznej.
Europejska Komisja ds. Podróży oczekuje, że liczba przyjazdów turystów międzynarodowych do Europy osiągnie w tym roku poziom sprzed pandemii, czyli o rok wcześniej niż oczekiwano. Krótko mówiąc, turystyka rośnie.
Choć miasta nadal będą otwarte i gościnne, istnieje ryzyko wystąpienia braku równowagi między rosnącą liczbą turystów a lokalną ludnością. Ograniczenie nielegalnego wynajmu krótkoterminowego jest jednym z kluczy do przywrócenia i utrzymania tej równowagi.
Po drugie, wiele miast europejskich boryka się z utrzymującym się i rosnącym brakiem przystępnych cenowo i przyzwoitych mieszkań. Na przykład w Amsterdamie lista oczekujących na mieszkania socjalne dla osób o skromnych dochodach wynosi obecnie około 13 lat.
Tymczasem na rynku wynajmu prywatnego ceny są zaporowo wysokie, znacznie przekraczające możliwości przeciętnego gospodarstwa domowego.
Limity wynajmu krótkoterminowego są niezbędne, aby zapewnić dostępność naszych zasobów mieszkaniowych do celów mieszkalnych, aby móc pomieścić wszystkich uczniów, nauczycieli, policję, pracowników służby zdrowia, sprzedawców detalicznych, taksówkarzy i wielu innych mieszkańców, którzy przyczyniają się do rozwoju społecznego tkaninę naszych miast.
Wreszcie, samorządy lokalne ponoszą ważną odpowiedzialność za zapewnienie komfortu życia w swoich miastach. Wynajem krótkoterminowy wymaga regulacji, ponieważ anonimowy charakter tymczasowych pobytów, które zwykle mają miejsce na obszarach mieszkalnych, zwykle koreluje z lokalnymi zakłóceniami, takimi jak śmieci i hałas.
Na nowym rozporządzeniu skorzystają wszyscy
Sojusz naszych miast jest wdzięczny Komisji Europejskiej za zaproponowanie przepisów prawnych zgodnych z naszymi celami. Rozporządzenie to służy nie tylko interesom publicznym, o których już wspomniałem, ale także przynosi korzyści konsumentom, promując przejrzystość i uniemożliwiając turystom przebywanie w nielegalnych obiektach noclegowych.
Mamy nadzieję, że nowe rozporządzenie zamknie długi rozdział sporów, w których platformy internetowe kwestionują nasze lokalne przepisy, i może oznaczać nowy początek współpracy między władzami publicznymi a sektorem.
Rozporządzenie stanowi obiecujący krok w kierunku osiągnięcia zrównoważonego ekosystemu wynajmu krótkoterminowego, służącego interesom zarówno społeczeństwa, jak i gości naszych miast. Nasz sojusz będzie ściśle monitorował jego wdrażanie i pragnie być zaangażowany w jego ocenę jako kluczowa strona zainteresowana.