Z okazji Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej wzywa się przedsiębiorstwa do wzmożenia pozytywnych działań, pisze Akanksha Khatri ze Światowego Forum Ekonomicznego.
Przyroda jest podstawą naszej światowej gospodarki, w której ponad połowa całkowitego światowego PKB – 44 biliony dolarów (40,6 biliona euro) – jest w umiarkowanym lub dużym stopniu zależna od przyrody i jej usług, a zatem jest narażona na ryzyko nieuchronnych zakłóceń ze względu na narażenie na działanie czynników naturalnych sterowniki strat. .
W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego na temat zagrożeń globalnych za rok 2024 ostrzega się, że zagrożenia dla środowiska będą stanowić połowę z 10 największych zagrożeń w ciągu następnej dekady, co plasuje utratę różnorodności biologicznej i upadek ekosystemów na trzecim miejscu wśród globalnych zagrożeń.
Odejście od status quo nie jest „dobrą rzeczą”, ale jest niezbędne dla dobrostanu ludzi i dobrobytu gospodarczego. Nasze badanie pokazuje, że inwestowanie w przyrodę może odblokować możliwości biznesowe o wartości 10 bilionów dolarów (9,2 biliona euro) rocznie i stworzyć 395 milionów miejsc pracy do 2030 roku.
Temat obchodzonego 22 maja, corocznego Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, brzmi „Bądź częścią planu” i stanowi wyraźne uznanie, że wszyscy – rządy, ludność tubylcza, społeczności lokalne, przedsiębiorstwa i osoby prywatne – muszą współpracować, aby stworzyć środowisko naturalne. pozytywna przyszłość.
Plan Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz różnorodności biologicznej wyznacza 4 cele i 23 cele globalne, które mają na celu powstrzymanie i odwrócenie utraty różnorodności biologicznej do roku 2030 oraz przywrócenie świata na ścieżkę życia w harmonii z naturą.
Choć do rządów należy stworzenie odpowiednich mechanizmów politycznych i zachęt umożliwiających osiągnięcie tych celów, warto zauważyć, że kilka celów podkreśla rolę biznesu.
Na przykład Target 15 wzywa przedsiębiorstwa do ujawniania swoich wpływów i zależności związanych z przyrodą.
W rzeczywistości nie jest to już kwestia wyboru, biorąc pod uwagę szybką i bezprecedensową utratę różnorodności biologicznej, przed którą stoimy. Prawie 2 miliony gatunków jest zagrożonych wyginięciem w wyniku działalności człowieka, co prowadzi do utraty i degradacji siedlisk.
Zmiana klimatu zmienia ekosystemy planety – i zawartą w nich różnorodność biologiczną – a ryzyko wyginięcia gatunków wzrasta wraz ze wzrostem ocieplenia.
Utrata przyrody znacząco wpływa na łańcuchy dostaw i naraża aktywa biznesowe na ryzyko, zakłócając modele biznesowe. Klienci, inwestorzy i organy regulacyjne coraz częściej oczekują od firm opracowania wiarygodnych strategii na rzecz przyszłości zerowej netto, przyjaznej dla środowiska i sprawiedliwej społecznie.
Podejście sektorowe
Działalność czterech ważnych łańcuchów wartości – energii, żywności, infrastruktury i mody – odpowiada za ponad 90% presji człowieka na różnorodność biologiczną.
Chociaż jednak połowa największych firm na świecie zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, znaczenie utraty różnorodności biologicznej jest znacznie mniej doceniane. Tylko 5% firm z listy Fortune Global 500 ma cele związane z ochroną środowiska.
Każdy sektor przemysłowy ma swoje własne zależności od świata przyrody, różne interakcje z nim i inny wpływ na niego. Bez szybkich działań mających na celu zmniejszenie presji na przyrodę i łagodzenie skutków działalności komercyjnej nie będzie możliwe odwrócenie tej tendencji.
W modzie na przykład wyprodukowanie jednej pary dżinsów może wymagać zużycia kilku tysięcy litrów wody. Sektor chemiczny również wykorzystuje duże ilości słodkiej wody, ale uwalnia niebezpieczne odpady do wody, powietrza i gleby.
W środowisku zabudowanym sama produkcja betonu wiąże się z wydobyciem ze środowiska naturalnego ponad 50 miliardów ton piasku rocznie.
Nie zapominajmy, że utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatyczne są ze sobą nierozerwalnie powiązane i należy im przeciwdziałać wspólnie. Nasza zdolność do skutecznego łagodzenia zmiany klimatu również jest zagrożona, biorąc pod uwagę, że według IPCC oceany i lądy pochłonęły w ciągu ostatniej dekady ponad połowę globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą zapewnić ponad jedną trzecią redukcji emisji niezbędnych do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2°C.
Nie może zatem istnieć Net Zero bez natury.
Mapa drogowa dla firm
Aby osiągnąć szybkie i pozytywne wyniki, każdy sektor przemysłowy musi uznać nieodłączną wartość przyrody w swojej działalności, zrozumieć swoją zależność od świata przyrody oraz podjąć szybkie i skuteczne działania w celu ograniczenia jej wpływu.
Jest to ambitne, ale możliwe, a we wszystkich sektorach istnieją przykłady firm, które już przodują.
Na Światowym Forum Ekonomicznym wraz z naszymi kolegami z Business for Nature i Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju opracowaliśmy przystępne i praktyczne wytyczne dla 12 globalnych sektorów.
Wytyczne przedstawiają konkretne, wykonalne kroki dla przedsiębiorstw w każdym sektorze i są zilustrowane przykładami konstruktywnego przywództwa.
Na przykład wytyczne dotyczące cementu i betonu podkreślają, że nadając priorytet gospodarce wodnej, redukcji emisji, gospodarce gruntami, praktykom w zakresie obiegu zamkniętego i innowacjom, sektor ten mógłby uwolnić wartość dodatkową o wartości 44 miliardów dolarów (40,6 miliarda euro) rocznie do 2030 r. i zapewnić, że przyczyni się do pozytywną przyszłość dla przyrody.
Priorytetowe działania branżowe, jakie powinny podjąć przedsiębiorstwa, stanowią podstawę do opracowania strategii biznesowej przyjaznej naturze. Dzięki nowemu podręcznikowi strategii dotyczącej ochrony środowiska kampania „Teraz dla natury” zachęca firmy i instytucje finansowe do zdefiniowania wiarygodnej strategii dotyczącej ochrony przyrody.
Firmy, które to zrobią, mogą wzmocnić swoją odporność, uzyskać dostęp do nowych możliwości, stworzyć długoterminową wartość i wzmocnić swoje cele w zakresie klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Przyszłość z szacunkiem dla natury
Przygotowując się do kolejnego szczytu ONZ w sprawie różnorodności biologicznej – COP16 – który odbędzie się pod koniec tego roku w Kolumbii, dokonają podsumowania postępów poczynionych od czasu przyjęcia przez 196 krajów przełomowego planu na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2022, znanego również jako globalne ramy różnorodności biologicznej Kunming-Montreal. .
Nie możemy już wzywać przedsiębiorstw do działania. Dostępne są zasoby i pełne wsparcie.
Nadszedł czas, aby biznes i finanse, kluczowe siły napędowe globalnej gospodarki, współpracowały i budowały sojusze, przekształcały swoje operacje, zmniejszały presję na przyrodę i ostatecznie przywracały i regenerowały świat przyrody. Teraz chodzi o naturę.