Z doświadczenia wiemy, że przepisy europejskie prowadzą do działania. Ustawa o przywracaniu przyrody to ustawodawstwo, które przynosi korzyści każdemu i wszystkim mieszkańcom Europy, pisze zastępca burmistrza Gandawy Tine Heyse.
Ustawa o przywracaniu przyrody ma ogromne znaczenie dla Gandawy i innych dużych miast Europy.
Zasiada obecnie przed Radą Europejską po intensywnych negocjacjach, w wyniku których powstała taka wersja prawa, co do której wszystkie partie polityczne i instytucje europejskie mogły osiągnąć konsensus.
W piątek rano ministrowie nadal dyskutują, czy kontynuować głosowanie na nadchodzącej Radzie ds. Środowiska, ale czas na dyskusję dobiegł końca. Mamy tekst, który został formalnie uzgodniony przez ministrów i eurodeputowanych w listopadzie ubiegłego roku.
To ciągłe opóźnienie zagraża zdrowiu naszych obywateli, odporności naszych miast i samej przyszłości samej demokracji.
Jeżeli Radzie nie uda się w tym momencie uchwalić przepisów dotyczących tak pilnej kwestii, oznaczałoby to głębokie rozczarowanie dla miast i ogromny cios dla europejskiego procesu demokratycznego.
Europejscy przywódcy krajowi muszą zdobyć się na odwagę naszych lokalnych przywódców i wywiązać się ze zobowiązań, jakie wspólnie podjęliśmy wobec przyrody.
To coś więcej niż „miły dodatek”
W Gandawie przywracanie przyrody nie jest „miłym dodatkiem” – jest integralną częścią przystosowania się do skutków zmiany klimatu i zapewnienia dobrobytu lokalnej ludności, a także pobudzenia gospodarki i rolnictwa.
W moim mieście coraz częściej zdarzają się długie okresy suszy przeplatające się z niezwykle ulewnymi opadami deszczu prowadzącymi do powodzi. Dla nas przywracanie przyrody to sposób na zatrzymanie nadmiaru wody w okresach urodzaju i zapewnienie chłodu w mieście, gdy słońce przejmie kontrolę.
Pracujemy nad przekształceniem miasta w gigantyczną gąbkę poprzez odblokowanie gleby i sadzenie drzew – ruch ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem w europejskich miastach, takich jak Kopenhaga, Hamburg i Groningen – oraz zajmowanie chodników na placach, w parkach, ogrodach i ulicach, aby nadmiar wody deszczowej mógł nasiąknąć do miasta, zamiast powodować powodzie.
Pięć naszych „zielonych słupów”, każdy o powierzchni co najmniej 200 hektarów, jest tworzonych wspólnie z grupami zajmującymi się ochroną przyrody, sąsiadującymi gminami i rządem flamandzkim, aby zapewnić mieszkańcom obszary do ochłodzenia się, zabawy, ćwiczeń i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Połączone są z centrum miasta drogami wodnymi o szerokich, zielonych brzegach.
Ustawa o przywracaniu przyrody stanowi nieocenione ramy wspierania tych lokalnych celów. Weźmy na przykład jasne ambicje, jakie wyznacza prawo w zakresie minimalnego pokrycia drzewami.
Drzewa są niezbędne, aby w przyszłości nasze miasta nadawały się do zamieszkania, ponieważ zapewniają chłód podczas fal upałów, dają cień i poprawiają samopoczucie ludzi. Ochrona i sadzenie drzew w miastach to prosty środek o znaczących skutkach, który ustawa o przywracaniu przyrody wzmocniłaby w całej Europie.
To oczywiste, że ludzie są na pokładzie
Z doświadczenia wiemy, że przepisy europejskie prowadzą do działania. Bez europejskich rozporządzeń i dyrektyw nigdy nie widzielibyśmy obecnego poziomu postępu w zakresie czystego powietrza i słodkiej wody w Europie.
Jeżeli UE nie stanowi prawa, jak w przypadku unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej na rok 2020 – w dalszym ciągu daleko jej do osiągnięcia gdziekolwiek w Europie – przywódcy krajowi są skłonni odkładać działania.
Pomimo naszych wysokich ambicji, lokalni przywódcy często potrzebują wsparcia celów europejskich, aby zabezpieczyć zasoby niezbędne do osiągnięcia naszych wspólnych celów.
Oczywiste jest, że ludzie popierają zazielenianie miast. Nasza inicjatywa „ogrody fasadowe” otrzymała tysiące wniosków od osób, które dostrzegają wartość w upiększaniu naszych ulic, zapewnianiu chłodzenia i wspieraniu różnorodności biologicznej. Coraz większą popularnością wśród mieszkańców cieszą się także zielone dachy.
Zagrożenie wynikające z utraty różnorodności biologicznej jest tak samo zniechęcające, jak związane z nim zagrożenie zmianami klimatycznymi, ponieważ różnorodne biologicznie miasto ma kluczowe znaczenie dla utrzymania temperatur umożliwiających życie, dostaw żywności, czystej wody i ochrony przeciwpowodziowej. Oznacza to, że nie wystarczy mieć tereny zielone – trzeba je zagospodarować w sposób „przyjazny zwierzętom”.
Żadnych hamulców – zamiast tego wciśnij gaz
Nie jesteśmy sami, uznając centralną rolę przyrody i różnorodności biologicznej w łagodzeniu skutków zmiany klimatu i przystosowywaniu się do nich, a także znaczenie ustawy o przywracaniu przyrody w przywracaniu naszych ekosystemów i osiąganiu celów klimatycznych UE.
Jako przewodniczący Forum Środowiska Eurocities jesteśmy w kontakcie z wieloma dużymi miastami europejskimi, które mają dokładnie te same obawy i codziennie pracują na rzecz lokalnej ochrony i poprawy przyrody. Musimy zobaczyć regulacje europejskie wspierające nasze wysiłki.
W tym kontekście istotne jest także zwrócenie uwagi na fałszywą opozycję, jaka wytwarza się pomiędzy interesami społeczności miejskich i rolniczych. Nasza strategia dotycząca zrównoważonej żywności „Gent en Garde” to tylko jeden przykład tego, jak cele miast w zakresie klimatu i ochrony środowiska zwiększają dobrobyt belgijskich rolników.
Za jego pośrednictwem wspieramy takie inicjatywy jak platforma krótkiego łańcucha dostaw żywności, dzięki której sklepy i restauracje mają bezpośredni kontakt z producentami z naszego regionu. W ten sposób rynek dla tych producentów rozszerza się, a kupujący uzyskują bliższe relacje z producentami i produktami.
Obejmuje wiele innych działań, które stawiają czoła rzekomemu podziałowi między mieszkańcami miast a producentami żywności. W ponad 40 lokalizacjach w Gandawie mieszkańcy mogą zbierać owoce w przestrzeni publicznej, a ponad 10 hektarów gruntów będących własnością miasta przekazaliśmy na rzecz zrównoważonego rolnictwa, wspierając lokalną produkcję żywności, która jest zarówno przyjazna dla środowiska, jak i wspierająca różnorodność biologiczną.
Ustawa o przywracaniu przyrody to ustawodawstwo, które przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom Europy.
Jest to sposób na ochronę coraz bardziej delikatnego ekosystemu, od którego zależy nasze przetrwanie. To sposób na wzbogacenie miejsc, w których żyjemy. Jest to sposób na zjednoczenie społeczności, społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorstw wokół wspólnych wartości.
Jako miasto ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest wciśnięcie przycisku pauzy w związku z ustawą o przywracaniu przyrody. Wręcz przeciwnie, Unia Europejska musi to przyspieszyć.
Tine Heyse jest zastępcą burmistrza Gandawy ds. środowiska, klimatu i mieszkalnictwa oraz przewodniczącą Forum ds. Środowiska Eurocities.