Prawda jest taka, że nadejdzie moment, w którym komputery będą mądrzejsze od ludzi, i stanie się to szybciej, niż sądzą eksperci, pisze Janet Adams z SingularityNET.
Jest rok 2024, a AI jest wszędzie wokół nas. Od Nvidii, firmy zajmującej się oprogramowaniem AI, która stała się trzecią najcenniejszą firmą w Ameryce dzięki swojemu nowemu chipowi AI, po zaawansowane badania przesiewowe w kierunku raka piersi, AI przenika do wszystkich aspektów współczesnego życia.
To niezwykle ekscytujący czas dla ludzkości, w którym poszerzamy granice tego, co już zostało zrobione, i badamy, dokąd sztuczna inteligencja może nas zaprowadzić.
Ale jaki jest następny etap? Wielu ekspertów uważa, że nastąpi punkt zwrotny, w którym stworzymy „technologiczną osobliwość”.
To jest moment, w którym komputery mogą przechytrzyć ludzi, co oznacza, że społeczeństwo będzie miało nowe możliwości, ale także nowe zagrożenia.
Jest to również znane jako sztuczna inteligencja ogólna (AGI), termin spopularyzowany przez dr Bena Goertzela. Goertzel uważa, że może to nastąpić już w 2027 r. ze względu na obecne tempo postępu na rynku, więc nie minie dużo czasu, zanim zobaczymy, jak ta nowa era się urzeczywistnia.
W przeciwieństwie do wąskiej sztucznej inteligencji, z której korzystamy obecnie w przemyśle, AGI będzie w stanie pobierać wiedzę z jednego środowiska i stosować ją w innych w sposób znacznie bardziej przypominający ludzkie zachowania.
W związku z tym pojawienie się AGI obiecuje transformację całego społeczeństwa. W rzeczywistości, jeśli naprawdę rozważymy szerokie zastosowanie AGI, ma ono potencjał, aby stać się jedną z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek przydarzyły się społeczeństwu.
Ale jak blisko jesteśmy i co to oznacza dla ludzkości jako całości?
Co zrobiono do tej pory?
Obecnie naukowcy badają szeroką gamę metod rozwijania AGI, ponieważ nie ma ustalonego sposobu, w jaki zobaczymy to w społeczeństwie. Różne organizacje i osoby mają różne techniki i nie ma prawdziwego dobra lub zła, chodzi tylko o to, kto może to stworzyć jako pierwszy.
Jedno podejście koncentruje się na poziomie poznawczym, co oznacza analizę funkcjonowania sieci ludzkiego mózgu, a następnie odtworzenie tych procesów z perspektywy technologicznej. Oznacza to zbudowanie modelu poznawczego od podstaw z dokładnością zbliżoną do poziomu ludzkiego, jaką rozumiemy.
Innym sposobem pracy nad sztuczną inteligencją ogólną jest praca na poziomie mózgu. Naukowcy pracują nad złożoną, samouporządkowującą się, nieliniową siecią dynamiczną, bazując na naszej obecnej wiedzy o ludzkim mózgu.
Następnie naukowcy testują różne reakcje na bodźce, aby sprawdzić, jak blisko prawdziwej świadomości udało się im osiągnąć.
Obecna praca SingularityNET nad AGI jest wynikiem wieloletniego doświadczenia badawczego. W tej chwili mamy szeroki ekosystem projektów na naszej platformie, wszystkie pracujące nad różnymi zastosowaniami AGI.
Jednym z takich projektów jest neuronowo-symboliczny model uczenia się języka (LLM) Zarqa. To narzędzie ma potencjał, aby przewyższyć konwencjonalne LLM, takie jak ChatGPT, i dać użytkownikom przedsmak tego, co ma nadejść, gdy AGI się zbliży; pozytywne zastosowania i wyniki są nieograniczone.
Wpływ AGI na ludzkość
Zrozumienie, w jaki sposób ludzie różnią się od systemów AGI, jest trudne, ponieważ nie wiemy jeszcze, jaki kształt one przybiorą. Wszystkie obecne badania wkrótce stworzą drogę naprzód, a my zrozumiemy znacznie więcej na temat tego, w jaki sposób AGI i ludzie mogą ze sobą współpracować.
Wpływ na ludzi można jednak przewidzieć, ponieważ pozytywne aspekty już wychodzą na jaw. Pomyśl o tym, jaką wiedzę AGI mogłaby przekazać na temat rozwiązania problemu zmian klimatycznych lub pomocy w badaniach nad lekami na raka. Rejuve.Biotech już prowadzi badania i jest blisko wdrożenia sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych raka płuc, a AGI może przenieść to na wyższy poziom.
Zastrzeżenie jest takie, że moim zdaniem sztuczna inteligencja ogólna musi znajdować się w rękach całej ludzkości — nie może być kontrolowana przez jedną osobę ani organizację i wszyscy muszą z niej korzystać.
Będziemy musieli odejść od przestarzałych systemów ery przemysłowej, które opierały się na scentralizowanej władzy i umieścić decentralizację w centrum wszystkiego, co nastąpi.
Będzie to miało ogromny wpływ na kształtowanie znaczenia sztucznej inteligencji (AGI) dla ludzi i sposobu, w jaki możemy odróżnić się od maszyn.
Prawdą jest, że nadejdzie moment, w którym komputery będą mądrzejsze od ludzi. Stanie się to szybciej, niż sądzą eksperci.
Misją SingularityNET jest rozwijanie sztucznej inteligencji ogólnej w najbezpieczniejszy możliwy sposób, aby poprawić jakość życia każdego człowieka.
Przewidujemy, że AGI rozwiąże wiele współczesnych problemów społecznych. Możliwości są nieograniczone. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, dokąd dotrzemy dalej w tej podróży.