O nas
Kontakt

Ewakuacje lotnisk i fałszywe groźby bombowe: czego się spodziewać, jeśli wybierasz się teraz do Francji

Laura Kowalczyk

Ewakuacje lotnisk i fałszywe groźby bombowe: czego się spodziewać, jeśli wybierasz się teraz do Francji

We Francji od 13 października obowiązuje najwyższy poziom alertu bezpieczeństwa i odnotowano falę fałszywych gróźb bombowych oraz ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.

Wraz z rozpoczęciem wakacji szkolnych i finałowymi meczami Pucharu Świata w Rugby tysiące ludzi planuje w ciągu najbliższych kilku dni wyjazd do Francji.

Jednak w zeszłym tygodniu kraj nękała fala fałszywych gróźb podłożenia bomby w obiektach turystycznych oraz ewakuacji lotnisk, co spowodowało utrudnienia dla podróżnych.

Czy przy podwyższonym poziomie alertów bezpieczeństwa powinieneś martwić się podróżą? Oto podsumowanie sytuacji we Francji.

Dlaczego Francja jest w stanie najwyższej gotowości?

Od 13 października we Francji obowiązuje najwyższy stopień alertu bezpieczeństwa – Pilny apel – po tym, jak 20-letni mężczyzna śmiertelnie dźgnął nauczyciela w mieście Arras w północnej Francji.

Najbardziej widocznym skutkiem tego będzie prawdopodobnie zwiększona liczba żołnierzy na ulicach. Chociaż nie doszło jeszcze do żadnych większych zakłóceń w sieci transportu publicznego, wzmożona czujność może również oznaczać opóźnienia pociągów lub zawieszenie linii metra z powodu „podejrzanych przesyłek”.

„Transport (sieci) to miejsca, które w historii naszego kraju i Europy niosły ogromne straty w atakach” – powiedział w niedzielę (22 października) francuski minister transportu Clement Beaune w rozmowie z France Inter.

nasi turyści ustawiają się w kolejce przed wejściem do Chateau de Versailles (Pałacu Wersalskiego) po jego ewakuacji ze względów bezpieczeństwa 17 października.
nasi turyści ustawiają się w kolejce przed wejściem do Chateau de Versailles (Pałacu Wersalskiego) po jego ewakuacji ze względów bezpieczeństwa 17 października.

Oprócz zwiększonego ryzyka istnieją „ludzie igrający ze strachem” – stwierdził, odnosząc się do fali fałszywych alarmów bombowych, która w ciągu ostatniego tygodnia uderzyła w sieci transportowe, szkoły i ośrodki kultury.

Jak dotąd groźby okazały się fałszywe i żadne ministerstwo spraw zagranicznych nie odradzało podróży do Francji.

Biorąc jednak pod uwagę podwyższony poziom zagrożenia, ostrzega się podróżnych, że może nastąpić ewakuacja zatłoczonych miejsc, takich jak lotniska, dworce kolejowe i atrakcje turystyczne.

Pałac Wersalski pod Paryżem został ewakuowany ze względów bezpieczeństwa w niedzielę w południe po raz siódmy w ciągu ostatnich ośmiu dni i został ponownie otwarty dwie godziny później po przeprowadzeniu kontroli – powiedział rzecznik.

Francja zwiększa bezpieczeństwo w pociągach i samolotach

W związku z falą fałszywych informacji o bombach Francja zwiększa bezpieczeństwo na lotniskach wokół stolicy i w pociągach, powiedział w niedzielę Beaune.

Patrole bezpieczeństwa na paryskich lotniskach zostaną zwiększone o 40 procent, a personel krajowego przedsiębiorstwa kolejowego SNCF zostanie wzmocniony o 20 procent.

Beaune dodał, że na stacjach kolejowych będzie także więcej policji patrolującej.

Policja ogłosiła również wzmocnione środki bezpieczeństwa podczas dwóch ostatnich meczów Pucharu Świata w Rugby, które odbędą się na Stade de France w Paryżu w dniach 27 i 28 października.

Kibicom zaleca się przybycie na długo przed godziną rozpoczęcia meczu, godziną 21:00, aby umożliwić przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa zarówno przed stadionem, jak i przy bramie.

Skąd pochodzą fałszywe groźby?

Beaune powiedział, że od zeszłej środy na lotniskach we Francji doszło do 70 fałszywych bomb.

Wiele z nich doprowadziło do ewakuacji i zakłóceń lotów na lotniskach takich jak Marsylia, Tuluza i dziesiątki regionalnych węzłów komunikacyjnych, w wyniku czego odwołano co najmniej 130 lotów.

Pasażerowie czekają przed lotniskiem Toulouse-Blagnac w Blagnac w południowo-zachodniej Francji, 18 października 2023 r., po ewakuacji lotniska.
Pasażerowie czekają przed lotniskiem Toulouse-Blagnac w Blagnac w południowo-zachodniej Francji, 18 października 2023 r., po ewakuacji lotniska.

Beaune dodała, że ​​prawie wszystkie te alerty zostały wysłane z tego samego szwajcarskiego adresu e-mail.

„Od środy używany jest prawie zawsze ten sam adres e-mail, który znajduje się poza Unią Europejską, w Szwajcarii” – powiedział.

Fałszywe wpisy podlegają zazwyczaj karze dwóch lat więzienia i grzywny w wysokości 30 000 euro. Jeśli wpis zawiera groźbę, grozi mu kara do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości 45 000 euro.

Beaune powiedział France Inter, że oszustwa to nie „małe żarty, to poważne przestępstwa” i zostaną zbadane.