O nas
Kontakt

Ewolucja sztucznej inteligencji: od pioniera Alana Turinga do ery ChatGPT

Laura Kowalczyk

Ewolucja sztucznej inteligencji: od pioniera Alana Turinga do ery ChatGPT

W pierwszym odcinku naszej serii AI 101 poznasz historię sztucznej inteligencji. Dowiedz się, jak to wyglądało, od testu Alana Turinga do pojawienia się ChatGPT. Podróż przez historię nauki o sztucznej inteligencji.

Wszystko zaczęło się w Anglii w 1950 roku. Matematyk Alan Turing wynalazł słynną grę w naśladownictwo. Jego celem było pokazanie, że maszyna może symulować ludzką inteligencję.

Zasada polegała na tym, aby człowiek na ślepo wymieniał komunikaty z dwoma innymi rozmówcami jednocześnie. Pierwszy mówca to maszyna, drugi to osoba. Jeśli osoba grająca w grę nie jest w stanie określić, jaka odpowiedź pochodzi z komputera, wygrywa maszyna. Aby naprawdę zobaczyć ten wynik, musieliśmy poczekać do 2014 roku.

Złote wieki sztucznej inteligencji: od jej narodzin do rewolucji Big Data

Dopiero sześć lat później, w 1956 roku, na konferencji w Dartmouth w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych sztuczna inteligencja naprawdę stała się nauką. W następnych latach przedsiębiorstwa, rządy, a nawet armia amerykańska zaczęły się tym żywo interesować. Inwestowali w badania. To był pierwszy złoty wiek sztucznej inteligencji.

Na konferencji w Dartmouth w 1956 r. sztuczna inteligencja stała się dziedziną naukową.
Na konferencji w Dartmouth w 1956 r. sztuczna inteligencja stała się dziedziną naukową.

Jednak w latach 80. badacze w końcu napotkali problem techniczny: moc obliczeniową. Następnie musieliśmy poczekać do roku 2010 i ery Big Data, aby móc w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. To był drugi złoty wiek sztucznej inteligencji.

Elon Musk, obecny szef