O nas
Kontakt

„Facet wchodzi do systemu VAR”: Czy technologia ulepszyła — czy zniszczyła — piłkę nożną, jaką znamy?

Laura Kowalczyk

Switzerland

Inteligentne piłki meczowe, sztuczna inteligencja, komory kriogeniczne i stara dobra podkładka do odrabiania zadań domowych — nigdzie najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w piłce nożnej nie są bardziej widoczne niż na Euro 2024 w Niemczech. Ale jest pewien haczyk: nie wszyscy je lubią.

Oprócz wyczynów naszych narodowych bohaterów sportowych na niemieckich boiskach piłkarskich, oczy są zwrócone na inne wydarzenia na boisku, również z punktu widzenia technicznego.

Od inteligentnych piłek meczowych i sztucznej inteligencji po komory kriogeniczne – piłka nożna zmienia się dzięki najnowocześniejszej technologii dostępnej dla zawodników, trenerów i sędziów.

Nigdzie nie było to bardziej widoczne niż podczas turnieju Euro 2024, gdzie postęp w takich dziedzinach jak sprzęt i nauka o sporcie został wdrożony zarówno na boisku, jak i poza nim, aby udoskonalić grę, wrażenia kibiców i dobrostan zawodników.

Nie wszystko każdemu się podoba.

Na przykład nadal pojawiają się skargi na decyzje podejmowane przez sędziów wspomaganych wideo – podobnie jak miało to miejsce w przypadku decyzji podejmowanych przed wprowadzeniem VAR.

Niemniej jednak najpopularniejszy sport na świecie w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem szybko rozwijających się technologii na całym świecie.

Właściwe decyzje z VAR

Proces podejmowania decyzji w ramach VAR przebiegał tu w dużej mierze sprawniej, a według UEFA średni czas ich podejmowania wyniósł 51 sekund — o pięć sekund szybciej niż w zeszłym sezonie Ligi Mistrzów.

UEFA wdraża półautomatyczną technologię pomiaru spalonego, a także sztuczną inteligencję (AI) i technologię Adidasa dotyczącą połączonej piłki, aby przyspieszyć proces analizy i zwiększyć dokładność obliczeń.

Na każdym ze stadionów, na których odbywają się mecze, zainstalowano dziesięć kamer, które, jak twierdzi UEFA, śledzą 29 różnych punktów ciała każdego zawodnika.

W połączeniu z oficjalną piłką turniejową, wyposażoną w czujnik wykrywający każdy dotyk, oraz ze sztuczną inteligencją, proces podejmowania decyzji ma być szybszy i bardziej ostateczny niż dotychczas.

Być może zbyt rozstrzygające dla niektórych. Belg Romelu Lukaku miał trzy bramki anulowane w swoich dwóch pierwszych meczach – dwie z powodu spalonego i jedną z powodu zagrania ręką kolegi z drużyny Loïsa Opendy w trakcie przygotowań, co zostało wykryte przez czujnik piłki.

Technologia goal-line zakończyła debatę nad marginalnymi decyzjami dotyczącymi tego, czy piłka przekroczyła linię bramkową.

W każdej bramce znajduje się siedem kamer, a sygnał jest wysyłany do zegarka sędziego, który wibruje, jeśli piłka przekroczyła linię. UEFA twierdzi, że wyniki są wysyłane w ciągu jednej sekundy od zdarzenia.

Belg Romelu Lukaku (z przodu) strzela nieuznanego gola podczas meczu grupy E pomiędzy Belgią i Słowacją na turnieju Euro 2024 we Frankfurcie w Niemczech.

Wszystko w jajach

Choć Adidas Fussballliebe, oficjalna piłka meczowa Mistrzostw Europy, pomaga w odgwizdywaniu spalonego, to zdaje się również cieszyć popularnością wśród piłkarzy.

Piłka jest wykonana z przetworzonego poliestru i innych materiałów, w tym włókien kukurydzy, trzciny cukrowej i miazgi drzewnej. Gracze mówią o prędkości i dystansie, jaki piłka osiąga.

Świadczy o tym liczba efektownych bramek zdobytych z dystansu w fazie grupowej, jak na przykład bramka zdobyta z 20 metrów przez Ardę Gulera w wygranym przez Turcję meczu z Gruzją zakończonym wynikiem 3:1.

Pierścienie i opaski do noszenia

Trenerzy próbują znaleźć przewagę, gdziekolwiek się da. Zawodnicy Anglii zostali zauważeni z inteligentnymi pierścieniami.

„Chodzi o to, żeby monitorować sen, który jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na regenerację” – powiedział Gareth Southgate, selekcjoner reprezentacji Anglii.

„Więc bez względu na to, co wymyślono na świecie, najlepszymi rzeczami wspomagającymi regenerację są sen i odżywianie. Nie sprawdzamy graczy, ale pozwala im to monitorować własną regenerację”.

Cristiano Ronaldo jest ambasadorem opaski monitorującej sen i dane biometryczne, takie jak obciążenie układu krążenia i mięśni.

Kamizelki śledzące są od dawna używane do pomiaru odległości pokonywanych przez graczy.

Southgate nosi także smartwatch, którego cena detaliczna wynosi 6500 dolarów (6043 euro), ma on własne funkcje śledzenia i wyświetla powiadomienia o wynikach w trakcie turnieju.

Nieoczekiwanym gadżetem jest wykonana na zamówienie maska ​​ochronna Kyliana Mbappe – napastnik reprezentacji Francji potrzebował jej po złamaniu nosa w pierwszym meczu.

Komory kriogeniczne i inne zabiegi

Zespoły dysponują zestawem urządzeń wspomagających regenerację sił, które pomagają graczom poradzić sobie z napiętym harmonogramem turnieju.

Hiszpańska baza wypadowa w Donaueschingen dysponuje komorą hiperbaryczną z tlenem, komorą kriogeniczną i łóżkiem do fototerapii, które mają przyspieszyć regenerację mięśni po treningu lub meczu.

Komora hiperbaryczna tlenowa służy do oddychania 100-procentowo czystym tlenem. Leczenie kriogeniczne obejmuje stosowanie niskich temperatur, podczas gdy fototerapia wykorzystuje światło.

„To działa cuda po intensywnych meczach, które mamy tutaj na Euro. Wszystko, co może dać nam przewagę, wykorzystamy” — powiedział hiszpański napastnik Nico Williams na Instagramie.

Kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane korzystał z butów z kompresją powietrza, które masowały nogi zawodników i poprawiały krążenie.

Przerwa dla graczy

Nuda może być jednym z największych problemów, z jakimi trzeba się zmierzyć podczas długiego turnieju, gdy zawodnicy spędzają czas poza domem, rodziną i przyjaciółmi.

Często można ich zobaczyć przybywających na stadiony z najnowocześniejszymi słuchawkami z redukcją szumów. Nie każdy zawodnik korzysta jednak z najnowszej technologii – Anglik Cole Palmer był widziany z przewodowymi słuchawkami dousznymi.

Urządzenia osobiste są koniecznością, smartfony, pady i urządzenia do gier są zwykle pod ręką. Kai Havertz z Niemiec został zauważony z popularną konsolą do gier wideo, gdy wysiadał z autobusu drużyny.

Niemiecka baza w Herzogenaurach również posiada gigantyczny ekran kinowy przy odkrytym basenie.

Wszystkie urządzenia nie są przeznaczone wyłącznie do zabawy lub rozpraszania uwagi. 16-letni skrzydłowy reprezentacji Hiszpanii Lamine Yamal może spędzać wolny czas, nadrabiając zaległości w nauce na swoim tablecie.