O nas
Kontakt

Fałszywe filmy ratujące zwierzęta to oszustwo do zarabiania pieniędzy, mówią działacze

Laura Kowalczyk

Fałszywe filmy ratujące zwierzęta to oszustwo do zarabiania pieniędzy, mówią działacze

Filmy ratownicze mają miliony wyświetleń w Internecie, ale często są inscenizowane i powodują poważne szkody psychiczne i fizyczne u zwierząt.

W Internecie pojawił się okrutny trend, a sieci społecznościowe wydają się niewiele robić, aby go powstrzymać.

Filmy przedstawiające zwierzęta w niebezpieczeństwie, a następnie ratowane w ostatniej chwili, są popularne na TikTok i YouTube.

Zazwyczaj użytkownicy widzą scenariusz, na przykład uduszenie szczeniaka przez węża lub psa przywiązanego do drzewa lub torów kolejowych z groźbą nadjeżdżającego pociągu.

W ostatniej chwili ratuje ich przypadkowy świadek.

Ale działacze twierdzą, że te filmy są inscenizowane, aby zarabiać pieniądze.

Jak rozpoznać zainscenizowany film ratujący zwierzęta

Te filmy mogą spowodować ogromne szkody fizyczne i psychiczne u zaangażowanych zwierząt, w tym obrażenia, a czasem śmierć.

Nie łączymy się z żadnymi filmami ani kontami, aby uniknąć kierowania do nich ruchu.

„Jednym z trendów, który ostatnio obserwujemy, są filmy o ratowaniu szczeniąt, w których psy są umieszczane w niepewnych i przerażających sytuacjach” — wyjaśnia Nina Jackel, aktywistka i założycielka amerykańskiej organizacji pozarządowej Lady FreeThinker.

„Ale wtedy zobaczysz tego samego psa w innym filmie. Często możesz zidentyfikować te same zwierzęta, które są wykorzystywane wielokrotnie, co jest jednym ze sposobów na wykrycie podejrzanego kanału” – mówi TylkoGliwice Green.

Sytuacje, w jakich znajdują się zwierzęta w tych filmach, są bardzo niezwykłe. „Ale ci filmowcy wydają się znajdować je (uwięzione zwierzęta) raz po raz.

Prawnie uzasadniony ratunek może od czasu do czasu natknąć się na zwierzę w rozpaczliwej potrzebie, ale nie przez cały czas. A jeśli to jedyna rzecz, którą publikuje ten kanał, to całkiem dobry znak, że to fałszywy kanał ratunkowy” – mówi Jackel.

Jednak wielu użytkowników mediów społecznościowych wciąż daje się oszukać, wierząc, że te scenariusze są uzasadnione.

Wiele komentarzy pod fałszywymi filmami ratunkowymi to zachęty lub podziękowania dla „ludzkich ratowników” za ich pracę.

Dlaczego ludzie stawiają zwierzęta w tak niebezpiecznych lub szkodliwych sytuacjach? Ponieważ w mediach społecznościowych im więcej użytkowników ogląda Twój film, tym więcej zarabia właściciel filmu.

Popularne filmy mogą zarobić tysiące euro.

Co robią platformy mediów społecznościowych, aby zatrzymać te filmy?

W marcu 2021 roku YouTube ogłosił, że zakaże fałszywych filmów ratujących zwierzęta.

Ale od tego czasu opublikowano ponad sto, a setki nie zostały usunięte, zgodnie ze śledzeniem Lady FreeThinker.

Jej organizacja charytatywna złożyła pozew przeciwko YouTube w 2021 roku, oskarżając platformę o nieusuwanie treści związanych z wykorzystywaniem zwierząt. Proces prawny trwa.

Jak zgłaszać inscenizowane filmy o ratowaniu zwierząt

Co możesz zrobić, aby spróbować powstrzymać te filmy?

Jackel sugeruje natychmiastowe zgłoszenie wideo na platformę mediów społecznościowych i oznaczenie go jako okrucieństwo wobec zwierząt.

„Chociaż trudno jest się nie dzielić, nie rób tego. Kiedy to zrobisz, faktycznie zapewnisz im (twórcom wideo) więcej wyświetleń, co potencjalnie przyniesie im więcej pieniędzy. Zmieniasz także algorytm, aby inni ludzie mogli zobaczyć wideo w sugerowanych kanałach” — wyjaśnił Jackel.

„Jeśli możesz, nawet go nie oglądaj. Jeśli ktoś ci go udostępni, nie klikaj odtwarzania. Chcesz jak najmniej wchodzić w interakcje z filmem”.