Nadal istnieje wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących wtorkowej eksplozji, ale The Cube jest tutaj, aby pomóc Ci oddzielić fakty od fikcji, obalając najbardziej wirusowe twierdzenia i wprowadzające w błąd filmy w Internecie.
W następstwie wtorkowego wybuchu szpitala w Gazie media społecznościowe zalała dezinformacja na temat tego, kto ponosi odpowiedzialność.
Według Ministerstwa Zdrowia Gazy eksplozja wstrząsnęła szpitalem baptystów al-Ahli w mieście Gaza, w wyniku czego według doniesień zginęły setki cywilów. Dokładna liczba zabitych pozostaje niejasna i niezweryfikowana.
Żadna ze stron nie przyznała się do odpowiedzialności. Urzędnicy z Gazy powiedzieli, że był to skutek izraelskiego nalotu, podczas gdy Izrael obwiniał niewystrzeloną rakietę Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, innej potężnej lokalnej grupy bojowników.
Do piątkowego poranka nadal nie jest jasne, skąd przybyła rakieta.
W mediach społecznościowych doszło do zamieszania, gdy na X, wcześniej znanym jako Twitter, zaczęły pojawiać się fałszywe konta podszywające się pod dziennikarzy i urzędników rządowych.
Fałszywy dziennikarz Al-Dżaziry
W tweecie tak zwanej dziennikarki Faridy Khan, która twierdzi, że pracuje dla sieci telewizyjnej Al-Dżazira, w usuniętym już poście zarzuca, że była świadkiem uderzenia niewystrzelonej rakiety Hamasu w szpital.
Tyle że żadna Farida Khan nie pracuje dla Al-Dżaziry. Serwis wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że to konto fałszywie twierdzi, że jest powiązane, ale nie ma żadnego powiązania z Al-Dżazirą, jej opiniami ani treścią.
Jako wielokrotneużytkowników mediów społecznościowych Jak zauważył, konto zostało utworzone we wrześniu 2023 r. i do tego czasu zamieszczano na nim posty na temat indyjskiej polityki i krykieta, po czym nagle zaczęto tweetować o Strefie Gazy.
Konto Copycat IDF wywołuje zamieszanie w Internecie
Kolejne fałszywe konto, które spowodowało dużo zamieszania podszywa się pod Izraelskie Siły Obronne (IDF).
Wirusowy tweet w języku arabskim z grubsza twierdził odpowiedzialność za eksplozję.
W tweecie czytamy: „Z powodu braku sprzętu i personelu zdecydowaliśmy się zbombardować szpital, aby dokonać eutanazji”. Choć trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek oficjalne konto używające takiego języka, post został masowo udostępniony.
Jednakże dziennikarz BBC zauważył, że zdjęcie profilowe użyte w X nie odpowiada oficjalnemu logo IDF.
Jedyną arabskojęzyczną stroną w mediach społecznościowych prowadzoną przez armię izraelską jest strona Avichay Adraee, izraelskiego oficera odpowiedzialnego za komunikację w języku arabskim.
Avichay Adraee zamieścił na Telegramie następujący wpis: „Nie opublikowałem żadnego oświadczenia ani komentarza na temat szpitala w Gazie. Wszystkie informacje krążące w moim imieniu pochodzą z mediów Hamasu i są całkowicie fałszywe”.
W sieci pojawiło się więcej nieaktualnych filmów, w których zrzucano winę za eksplozję
Internetowi zwolennicy Izraela udostępniony materiał wideo wierząc, że to dowód, że w szpital uderzyła nieudana rakieta z Gazy.
Ale jako inny dziennikarz BBC wskazany, ten film faktycznie pochodzi z 2022 roku, więc w żaden sposób nie ma związku z eksplozją, która miała miejsce we wtorek w Gazie.
W środę IDF opublikowało nagranie przechwyconej rozmowy pomiędzy dwoma bojownikami Hamasu, w których przyznano, że szpital został trafiony pociskiem wystrzelonym przez Palestyński Islamski Dżihad.
Nie ma jednak możliwości niezależnej weryfikacji tego twierdzenia. W oświadczeniu Palestyński Islamski Dżihad zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu i oskarżył Izrael o wybuch.