O nas
Kontakt

Festiwal Lumière 2023: Premiery, klasyka i Wim na czele – tego nie można przegapić

Laura Kowalczyk

Festiwal Lumière 2023: Premiery, klasyka i Wim na czele – tego nie można przegapić

Kinofile są zachwyceni! W najbliższy weekend w Lyonie rozpoczyna się Festiwal Lumière 2023… A tegoroczna, 15. edycja jest zachwycająca. Oto podsumowanie festiwalu oraz pokazy i wydarzenia, których nie możesz przegapić.

Znów nadchodzi ta pora roku, kiedy miłośnicy kina gromadzą się w miejscu narodzin kina i zanurzają się w siódmej sztuce.

Festiwal Lumière 2023 rozpoczyna się w Lyonie w ten weekend, od soboty 14 do niedzieli 22 października… Wygląda na to, że tegoroczny rocznik będzie należeć do książek.

Od momentu powstania w 2009 roku festiwal stał się wydarzeniem, którego nie mogą przegapić miłośnicy kina. Tegoroczna, 15. edycja nie jest inna i jest hołdem dla twórczości Wima Wendersa, laureata prestiżowej nagrody Lumière.

Niemiecki reżyser pokaże 18 swoich filmów – wśród nich takie klasyki jak m.in Paryż, Teksas, Skrzydła pragnieniaI Klub społecznościowy Buena Vista – i dołącza do grona poprzednich znakomitych zwycięzców, takich jak Clint Eastwood, Martin Scorsese, Wong Kar-wai, Jane Fonda, Jane Campion i ubiegłoroczny zdobywca nagrody Tim Burton.

Na szczególną uwagę zasługuje pokaz nowego filmu Wendersa pt. Idealne dniktórego premiera odbyła się w Cannes na początku tego roku i zdobył nagrodę Palme dla najlepszego aktora dla weterana japońskiego aktora Koji Yakusho.

Reżyser Wim Wenders (po lewej) i Koji Yakusho pozują fotografom na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes
Reżyser Wim Wenders (po lewej) i Koji Yakusho pozują fotografom na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes

To cicho wciągający film o starzejącym się sprzątaczu toalet w Tokio, a zarówno Wenders, jak i Yakusho łamią ci serce i składają je na nowo z wyjątkową i delikatną mocą. Widzi, jak Wenders czerpie mądrość życiową i przekształca ją w medytacyjną opowieść o radościach codziennego życia. Jakby tego było mało, żeby cię podekscytować, całemu pięknemu i przejmującemu studium postaci towarzyszy ścieżka dźwiękowa Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone.

Oprócz retrospektywy jego imponującej filmografii Festiwal Lumière pokaże także przedpremiera z Pokój 999duchowa kontynuacja filmu dokumentalnego Wendersa z 1982 roku Pokój 666. Wenders poprosił 16 innych reżyserów o wypowiedź na temat przyszłości kina, czego efektem był film Pokój 666. 40 lat później reżyserka Lubna Playoust zadaje nowemu pokoleniu filmowców to samo pytanie: czy kino jest językiem, który wkrótce zaginie, a sztuka umrze?

Więc. Wiele. Goście.

Jonathan Glazer będzie obecny na pokazie swojego nagrodzonego w Cannes filmu Strefa zainteresowań
Jonathan Glazer będzie obecny na pokazie swojego nagrodzonego w Cannes filmu Strefa zainteresowań

Nie żeby Wenders wybrał się do Lyonu w samotności…

Festiwal, zgodnie ze zwyczajem, zaprosił rzeszę prestiżowych gości, honorując ich kariery hołdami, prezentacjami swoich filmów, spotkaniami publicznymi, wernisażami i kursami mistrzowskimi.

Należą do nich amerykański ikonoklasta Wes Anderson (z projekcjami sześciu jego filmów, w tym wspaniałego Wielki hotel w Budapeszcie i jego najnowszy, Cudowna historia Henry’ego Sugara, odbywającego się równolegle z kursem mistrzowskim, którego nie możesz przegapić); Terry Gilliam, były Monty Python i znany reżyser Brazyliaktóry zaprezentuje odrestaurowaną wersję swojego genialnego klejnotu science-fiction 12 małp, z udziałem Bruce’a Willisa i Brada Pitta; Marisa Paredes, jedna z najwybitniejszych hiszpańskich aktorek i jedna z muz Pedro Almodóvara, zagrała dla reżysera w filmie Wysokie obcasy, Kwiat mojego sekretu i jeden z jego najwspanialszych filmów, Wszystko o mojej matce.

Inne wielkie nazwiska, na które mamy nadzieję wpaść, to Jonathan Glazer (Seksowna bestia, Pod skórą), który zaprezentuje swój nagrodzony w Cannes film Strefa Zainteresowań – bez wątpienia jeden z naszych faworytów festiwalu; Alice Rohrwacher ze swoim znakomitym filmem rywalizującym w Cannes Chimera na ekrany Lyonu; Aleksander Payne (Bokiem, Potomkowie), który zaprezentuje swój nowy film Ferie zimowe; Francuska aktorka Karin Viard (Żaluzja, L’Origine du monde); i Alfonso Cuaróna (Powaga, Romowie), który wraca do Lyonu, aby złożyć hołd szwajcarskiemu filmowcowi Alainowi Tannerowi (Charles Mort Vif, Salamandra).

Masz już zawroty głowy?

Powinieneś zobaczyć, jaką prawdziwą radość daje program projekcyjny…

Dziewięć dni kina wczorajszego i dzisiejszego

Zwykle w przypadku zapowiedzi festiwali filmowych stosunkowo łatwo jest wyróżnić kilka wybranych rekomendacji z line-upu, ale Festival Lumière po raz kolejny zamienił to w błogi koszmar, a ich labiryntowy program rozpieszcza oczekiwane 200 000 widzów, jeśli chodzi o pokazy i wydarzenia specjalne wydarzenia.

W ciągu dziewięciu dni w ponad 60 lokalizacjach odbędzie się ponad 400 pokazów, co zapewni idealną równowagę pomiędzy niecierpliwie oczekiwanymi hitami 2023 roku a bogatym wyborem filmów dziedzictwa kulturowego – biorąc pod uwagę, że festiwal zyskał reputację miejsca być, jeśli chcesz obejrzeć odrestaurowane klasyki na dużym ekranie.

Podczas swojej 15. edycji Festiwal Lumière odnowił swoje zaangażowanie i wsparcie dla kina wczorajszego i dzisiejszego, składając hołd jego historii i celebrując jego różnorodność, gromadząc wszystkich aktorów zaangażowanych w jego zachowanie i żywotność. Marka Lumière Classics została utworzona, aby prezentować najlepsze rekonstrukcje filmów z klasyki XX wieku i wspierać ich (ponowne) odkrycie.

Choć zadanie to może być trudne, w serwisie TylkoGliwice Culture znajdziesz kilka wskazówek…

Od tytułów z 2023 r. po mniej znane perełki czekające na odkrycie, kursy mistrzowskie i koncerty kinowe – oto wydarzenia, których nie można przegapić na festiwalu w 2023 r.

Wim o zwycięstwo

Zdjęcia Wima Wendersa
Zdjęcia Wima Wendersa

Oprócz wykładów mistrzowskich w Théâtre des Célestins i retrospektywy kariery, Festival Lumière zaprasza uczestników na trzy specjalne wystawy fotograficzne reżysera. „Wim Wenders: Arrêt sur image” to wybór filmogramów z filmów odrestaurowanych przez Fundację Wima Wendersa; „Lieux Insolites” prezentuje migawki ze słynnej wystawy „Miejsca dziwne i ciche”; i wreszcie „Une Fois” to seria opowiadań obrazkowych z książki Wendersa „Once-Photographs by Wim Wenders”, oszałamiającej kolekcji – z dwoma dodatkowymi zdjęciami zaprezentowanymi tutaj po raz pierwszy. Nie przegap tej okazji.

Dokumenty o kinie

W tegorocznej edycji wybór nigdy wcześniej nie widzianych filmów dokumentalnych pozwoli lepiej zagłębić się w historię kina. Cokolwiek robisz, nie przegap tego Kino było moją prawdziwą miłością: twórczość i czasy Lyndy Myles autorstwa Marka Cousinsa, stanowiący kronikę kariery słynnego programisty, a także serię dokumentów biograficznych, takich jak książka Erica Paccouda James Stewart, mój amerykański przyjacielJean-Christophe’a Rosé Fellini, zwierza się retrouvéesoraz Clary Kuperberg i Julii Kuperberg Dorothy Arzner, pionierka Hollywood. Na podstawie swojego dokumentu z 2015 r Kobiety, które rządzą Hollywoodemo zapomnianych kobietach kina, ich najnowszy dokument powinien być główną atrakcją festiwalu.

Powrót Miyazakiego

Chłopiec i czapla
Chłopiec i czapla

To wielka wygrana na festiwalu i, delikatnie mówiąc, gorący bilet. Hayao Miyazaki jest współzałożycielem Studio Ghibli, jednej z japońskich firm zajmujących się animacjami, która odniosła największy sukces komercyjny i krytyczny. Założona w 1985 roku firma Miyazaki wyreżyserowała wiele filmów definiujących gatunek, w tym m.in Mój sąsiad Totoro, Księżniczka Mononoke, Ruchomy zamek Haurui zdobywcy Oscara Duchowy wyjazd. Teraz 82-letni animator i reżyser powrócił z rzekomo ostatnim filmem, pt. Chłopiec i czapla. Film miał już swoją premierę w Japonii, ale ta przedpremiera jest jedną z niewielu światowych premier, której nie można przegapić.

Przejdź na ciemną stronę

Co roku festiwal organizuje w ogromnej sali Halle Tony Garnier wieczór tematyczny składający się z równoległych projekcji trwających całą noc. W tym roku są to Gwiezdne Wojny. W ramach obchodów 100-lecia Disneya widzowie będą mieli okazję odkryć na wielkim ekranie, na odrestaurowanych odbitkach, oryginalną trylogię George’a Lucasa, poprzedzoną znakomitym Łotr Jeden. Będzie rozrywka, przebrania, catering, akademik za ekranem dla tych, którym brak wiary wydaje się nam niepokojący (żeby błędnie zacytować najbardziej cenionego athsmatycznego złoczyńcę sagi) oraz bezpłatne śniadanie dla tych, którym uda się przetrwać wszystkie cztery filmy . Niech moc (i kofeina) będzie z Tobą.

Filmy kultowe

„Kulty!” Serial to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów kultowych filmów z lat 90. i 00., m.in. filmów takich jak Milczenie owiec, Gladiator, Wieczne słońce nieskazitelnego umysłu I Mad Max: Na drodze gniewua wszystko to w tym wydaniu ponownie na dużym ekranie.

Milczenie jest złotem

Gabinet doktora Caligari
Gabinet doktora Caligari

Podobnie jak w zeszłym roku, szczególnym zainteresowaniem cieszy się festiwalowe święto kina niemego, obejmujące wybór koncertów filmowych z towarzyszeniem Orchestre National de Lyon. W tym roku nie przegap rzadkiego egzemplarza „1929” Alfreda Hitchcocka Manxmanniemy film gangsterski Yasujiro Ozu z 1933 roku Dziewczyna z Dragnesuoraz burleskowe skarby z renowacji Projektu Keaton. A co do arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu Roberta Wiene’a Gabinet Doktora Caligaricóż, nie możemy wymyślić ani jednego powodu, dla którego chciałbyś pominąć ten utwór z orkiestrą na żywo…

Zabójcy Scorsese

Po debiucie w Cannes film Lumière był świadkiem jednej z nielicznych premier nowego filmu Martina Scorsese, który w tym miesiącu trafi do streamingu. Zabójcy Kwiatowego Księżyca, z udziałem Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone i Roberta DeNiro, powstał na podstawie książki non-fiction z 2017 roku „Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” autorstwa Davida Granna. Najnowszy film Scorsese opowiada prawdziwą historię wyzysku i dziesiątkowania rdzennej ludności Ameryki przez tych, którzy pragną przejąć bogactwo w drodze dziedziczenia. Z pewnością będzie liderem sezonu nagród, więc nie przegap okazji, aby zobaczyć go na największym możliwym ekranie.

Moc Chrystusa przynagla cię

Egzorcysta
Egzorcysta

Na koniec nie mogło zabraknąć projekcji filmu nieżyjącego już Williama Friedkina Egzorcysta. Pokaz w ramach sekcji „Nasze 15 lat”, poświęconej filmom, które zapisały się w historii Festiwalu Lumière (do którego zalicza się także tegoroczna Strach na wróble przez Jerry’ego Schatzberga i 1900 Bernardo Bertolucciego), wersja reżyserska Egzorcysta będzie pokazane. Idealny sposób na upamiętnienie twórczości zmarłego w tym roku reżysera, a także uczcić 50. rocznicę powstania jednego z najwspanialszych filmów wszechczasów. Z pewnością jest to lepsze od wydania ciężko zarobionych pieniędzy na nową kontynuację/reboot Egzorcysta: wierzącyczyli wszelkiego rodzaju śmieci.

Zatem jedź do Lyonu, dokonaj wyboru i powodzenia w zdobywaniu kilku z tych gorących biletów. Jeśli nie uda Ci się zarezerwować wybranego seansu, nie martw się – biorąc pod uwagę różnorodny program i niespodziankę, jaką jest 5. „Salon du DVD”, targ DVD w wiosce festiwalowej, nie będzie trudno znaleźć pokaz, wydarzenie lub gadżet, który upiększy Twój festiwal.

Festiwal Lumière odbywa się w Lyonie od soboty 14 do niedzieli 22 października. Premiera odbędzie się jutro w Halle Tony Garnier. Sprawdźpełny program tutaj.