O nas
Kontakt

Festiwal Lumière: Parytet płci nadrabia stracony czas na festiwalach filmowych

Laura Kowalczyk

Festiwal Lumière: Parytet płci nadrabia stracony czas na festiwalach filmowych

W ciągu ostatnich sześciu lat więcej kobiet zdobyło najwyższe nagrody na festiwalach filmów historycznych niż przez sześć dekad. Poprawia się parytet, ale nadal pozostaje wiele do nadrobienia…

Na tegorocznym Festiwalu Lumière w Lyonie uhonorowano reżysera Wima Wendersa, który jest dwunastym laureatem tej nagrody w ciągu piętnastu lat.

Czy poziom równości na tym „młodym” festiwalu filmowym jest porównywalny z poziomem trzech innych głównych festiwali filmów historycznych: Berlinale, Cannes, Festiwalu Filmowego w Wenecji – a także Oscarów?

Na trzech najważniejszych festiwalach w Europie, jeśli chodzi o każdą z nagród głównych lub za najlepszy film, kobiety zdobywające nagrody stanowią w dużej mierze mniejszość – tak jak ma to miejsce w przypadku Festiwalu Lumière.

Procentowo Festiwal Lumière, z mniejszą próbą piętnastu laureatów, może pochwalić się 20% udziałem kobiet, co trudno porównywać z festiwalami mającymi ponad siedemdziesiąt lat.

Festiwal Filmowy w Wenecji proporcjonalnie przyznał najwięcej nagród reżyserkom – kobietom przypadło 10% Złotych Lwów. Berlinale zbliża się do 8% Złotych Niedźwiedzi przyznanych kobietom.

Z kolei Festiwal Filmowy w Cannes i Akademia przyznały reżyserkom jedynie 3% swoich nagród.

Berlinale i Wenecka Mostra nagradzały kobiety także wcześniej niż festiwal w Cannes i Oscary. Dzieje się tak pomimo faktu, że reżyserki istnieją od początków kina, jak na przykład Alice Guy, która swój pierwszy film nakręciła w 1906 roku.

Węgierska reżyserka Márta Mészáros zdobyła w 1975 roku Złotego Niedźwiedzia za film Przyjęciepodczas gdy Wenecja uczciła Margarethe von Trotta Lata ołowiu w 1981 r. w Cannes, gdzie Bodil Ipsen był współreżyserem duńskiego filmu Ziemia będzie czerwona, który zdobył Grand Prix, poprzednik Złotej Palmy, wraz z dziesięcioma innymi filmami w 1946 r., dopiero w 1993 r. Jane Campion zdobyła Złotą Palmę w roku podwójnych nagród. W 2021 roku Julia Ducournau została pierwszą reżyserką, która sama zdobyła Złotą Palmę za Tytan.

Oscar dla najlepszego filmu, najbardziej prestiżowa nagroda Akademii, pozostał nagrodą męską do 2009 roku, kiedy to Kathryn Bigelow zdobyła nagrodę dla Zraniona szafka.

Szeroko podkreślany w ostatnich latach brak parytetów w przyznawaniu nagród na najważniejszych festiwalach filmowych, w ostatnich latach jedynie nieznacznie się zmniejszył. Od 2020 r. rośnie liczba reżyserek zdobywających nagrody; Rok 2017 był nawet rokiem #Ja też ruchu na Berlinale.

Z badania przeprowadzonego przez Collectif 50/50, który działa na rzecz promowania parytetu, równości i różnorodności w przemyśle filmowym i audiowizualnym, odsetek kobiet reżyserek wybranych na trzech historycznych europejskich festiwalach filmowych nigdy nie osiągnął dokładnej parytetu. Już od lat 20. XX w. stanowią oni od 23% do 35% wybranych reżyserów filmów.

Liczba ta jest nieco bliższa obecnej liczbie kobiet reżyserek w europejskim przemyśle filmowym. W badaniu przeprowadzonym na rok 2022 Rada Europy podała, że ​​kobiety stanowią 25% dyrektorów. Rada zwraca uwagę, że tę liczbę należy złagodzić faktem, że reżyserki reżyserują średnio mniej filmów niż ich koledzy i częściej współreżyserują niż mężczyźni i, ogólnie rzecz biorąc, z mężczyznami. Średnia liczba reżyserek przypadających na jeden film wynosi 22% i liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie od 2017 r.

Reprezentacja kobiet w nagradzanych filmach stworzonych przez mężczyzn

Ile miejsca w scenariuszach te filmy, w większości tworzone przez mężczyzn, pozostawiają kobietom?

Aby ogólnie ocenić te informacje, poddaliśmy te wielokrotnie nagradzane filmy skanerowi dwóch dużych, wspólnych baz danych dotyczących testu Bechdela-Wallace’a (Test Bechdela i The Cherry Picks), z których każda zawierała tysiące filmów. Test ten to zestaw trzech kryteriów, opracowanych w komiksie przez autorkę Alison Bechdel w 1985 roku, a które sprawdzają, czy dzieło ma:

  1. co najmniej dwie imienne kobiety (nazwisko/imię);
  2. którzy rozmawiają razem;
  3. i którzy mówią o czymś, co nie ma nic wspólnego z mężczyzną.

Chociaż tego testu nie należy traktować jako etykietki, pozwala on na porównywanie filmów między sobą na podstawie tych kryteriów.

Co więcej, ponieważ test ten nie jest obiektem „oficjalnym”, istniejące bazy danych nie obejmują wszystkich istniejących filmów, jak niektóre z głównych baz danych kin, a każda ocena może być przedmiotem dyskusji. W zależności od festiwalu, uwzględniony korpus waha się od 33% w przypadku Berlinale do około połowy w przypadku Cannes i Festiwalu Filmowego w Wenecji, a prawie wszystkie (98%) filmy nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu fabularnego.

W przypadku trzech festiwali, dla których wyniki zaczynają być znaczące, obraz z punktu widzenia tego testu jest mieszany, gdyż kobiety są kręcone i pisane głównie przez mężczyzn (28% scenarzystów filmów europejskich wyprodukowanych w latach 2017–2021 jak podaje Rada Europy w swoim raporcie). Podczas Oscarów 47% filmów spełnia te trzy kryteria; Festiwal Filmowy w Cannes, którego połowa filmów została zbadana w uczestniczących bazach danych, jest bliski tego wyniku, przy czym 44% zbadanych filmów spełniało te trzy kryteria. Nieco lepiej radzi sobie Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym przebadano 55% filmów, a 61% filmów przeszło test Bechdela.

Brak parytetu w kinie odbija się na festiwalach, ale jest to tylko odbicie pełne blasku. We Francji środki podjęte przez Centre National du Cinéma et de l’image animé (CNC), takie jak premia parytetowa czy wymóg parytetu w jury festiwali, zaczynają przynosić owoce, a CNC będzie je analizować w raport, który ma zostać opublikowany w 2022 roku.

Parytet będzie mógł osiągnąć postęp tylko wtedy, gdy cała branża, czy to w zakresie studiów filmowych, finansowania filmów, czy zespołów technicznych i artystycznych, zostanie sfeminizowana.