O nas
Kontakt

Finansowanie start-upów w Europie zmniejsza się o połowę, ale nie jest tak źle, ponieważ sztuczna inteligencja daje promyk nadziei

Laura Kowalczyk

Finansowanie start-upów w Europie zmniejsza się o połowę, ale nie jest tak źle, ponieważ sztuczna inteligencja daje promyk nadziei

Spadek wynikał głównie z opóźniania przez spółki na późniejszym etapie pozyskiwania środków, a także wolniejszego tempa wdrażania przez inwestorów.

Według danych firmy venture capital Atomico inwestycje w europejskie start-upy spadły w tym roku do 45 miliardów dolarów (ponad 40 miliardów euro), co oznacza spadek o 55% w porównaniu z 2021 rokiem, ponieważ inwestorzy mają trudności z pozyskaniem środków pieniężnych.

Jak wynika z raportu „State of European Tech”, spadek wynikał głównie z opóźniania przez przedsiębiorstwa na późniejszym etapie pozyskiwania środków, a także z wolniejszego tempa wdrażania przez inwestorów. W 2022 r. kapitał zainwestowany w Europie wyniósł 82 miliardy dolarów (75 miliardów euro).

Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że ​​w 2023 r. całkowite finansowanie europejskich spółek wspieranych przez venture capital spadnie o 45 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Niektóre startupy, które w roku 2021/na początku 2022 zebrały duże sumy, aby osiągnąć miliardową wycenę, spadną poniżej miliarda dolarów” – powiedział Tom Wehmeier, partner w Atomico.

„Spodziewam się, że w przyszłym roku będzie ich więcej, ponieważ tym firmom najprawdopodobniej zabraknie w tym momencie pasa startowego i aby przetrwać, będą musiały wrócić na rynek w 2024 lub 2025 roku” – powiedział.

Według Atomico w ciągu pięciu lat od 2018 do 2022 roku łącznie 257 europejskich firm technologicznych osiągnęło wycenę na miliard dolarów, w tym ponad 150 w latach 2021 i 2022.

Jednak rundy finansowania w Europie będą nadal o 18 procent wyższe w porównaniu z 2020 r., na rok przed boomem inwestycyjnym w branży technologicznej w 2021 r. Dla porównania, Stany Zjednoczone, Chiny i inne kraje są na dobrej drodze do osiągnięcia niezmienionego poziomu lub poniżej wartości za 2020 r., jak wynika z raportu powiedział.

„Jeśli weźmie się pod uwagę, jak bardzo przegrzane były te dwa lata, fakt, że jesteśmy już na górze od 2020 r., sugeruje, że Europa zmierza we właściwym kierunku, zwłaszcza że jest to jedyny region na świecie, który od 2020 r. osiągnął wzrost” – stwierdził Wehmeier.

Kolejnym promykiem nadziei dla start-upów jest sztuczna inteligencja, ponieważ z raportu wynika, że ​​11 firm zajmujących się sztuczną inteligencją zebrało ogromne rundy finansowania o wartości 100 milionów dolarów (91 milionów euro) lub więcej.