Zaskakujący powrót polityczny byłego premiera Finlandii Aleksandra Stubba pozostaje na dobrej drodze.
W niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich w kraju Stubb zdobył 27,1 procent głosów przy przeliczeniu 99 procent głosów, pokonując byłego ministra spraw zagranicznych Pekkę Haavisto, który zajął drugie miejsce z 25,8 procentami. Skrajnie prawicowy podżegacz Jussi Halla-aho zajął trzecie miejsce z 19% głosów, przed grupą sześciu innych kandydatów.
Ponieważ ani Stubb, ani Haavisto nie zdobyli 50 procent potrzebnych do bezpośredniego zwycięstwa w pierwszej rundzie, obaj zmierzą się teraz 11 lutego w drugiej rundzie.
Poprzednie sondaże sugerowały, że w takim pojedynku Stubb miałby przewagę nad Haavisto. Obaj kandydaci powiedzieli po niedzielnym głosowaniu, że według nich wyścig jest nadal otwarty.
„Oczywiście miło jest zająć pierwsze miejsce w pierwszej rundzie, ale jutro rano wszystko zacznie się od nowa; wybory rozpoczynają się od nowa” – powiedział Stubb reporterom, gdy liczenie głosów dobiegało końca.
Wynik ten był kolejnym krokiem w mało prawdopodobnym powrocie Stubba, porywczego i czasami wywołującego podziały polityka, który odszedł z fińskiej polityki w 2017 r. po krótkiej kadencji na stanowisku premiera zakończonej porażką w wyborach parlamentarnych.
Od tego czasu piastował stanowiska w Europejskim Banku Inwestycyjnym i Europejskim Instytucie Uniwersyteckim, a także prowadził nieudaną kampanię mającą na celu zostanie głównym kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej w 2019 r.
Stubb powiedział, że atak Rosji na Ukrainę w 2022 r. wciągnął go z powrotem do walki politycznej; podobnie jak jego rywal Haavisto powiedział, że zajmie twarde stanowisko wobec gigantycznego wschodniego sąsiada Finlandii.
Prezydenci w Finlandii odgrywają wiodącą rolę w polityce zagranicznej i pełnią funkcję naczelnego wodza kraju, co oznacza zbliżającą się zmianę od powszechnie szanowanego urzędującego Sauli Niinistö, który osiągnął limit dwóch sześcioletnich kadencji Finlandii, do Stubba lub Haavisto. radar międzynarodowych przywódców.
Obaj kandydaci drugiej tury to postacie znane w Brukseli i poza nią. Stubb był posłem do Parlamentu Europejskiego, zanim został ministrem spraw zagranicznych, a następnie premierem, podczas gdy Haavisto odegrał, obok Niinistö, kluczową rolę w przygotowaniu Finlandii do przystąpienia do NATO w zeszłym roku.
Analitycy twierdzą, że dni poprzedzające drugą turę będą intensywne dla obu kandydatów, którzy będą walczyć o lojalność prawicowych wyborców, którzy poparli Halla-aho, lub centrowego kandydata Olliego Rehna, który w pierwszej turze zdobył 15,4 proc.
„Teraz zostaną one zbadane jeszcze bardziej szczegółowo i porównane ze sobą w sposób, w jaki nie robiły tego wcześniej” – powiedziała Åsa von Schoultz, politolog z Uniwersytetu Helsińskiego, podczas niedzielnej dyskusji panelowej w fińskim nadawcy krajowym Yle .
Stubb jest postrzegany jako znający się na sprawach międzynarodowych i pewny siebie gracz polityczny, który lubi być w centrum uwagi. Czasami jednak krytykowano go za szorstkość: pewnego razu musiał przeprosić po oskarżeniu go o przeklinanie na posiedzeniu Rady Nordyckiej, organu współpracy regionalnej.
Haavisto ma również długie doświadczenie w polityce zagranicznej. Często jest mniej zdecydowany w debatach niż Stubb, ale jest postrzegany jako cichy i skuteczny operator.
Obaj kandydaci reprezentują główne partie polityczne w Finlandii: Stubb jako wieloletni prawodawca z centroprawicową Partią Koalicji Narodowej i Haavisto z centrolewicową Partią Zielonych.
Po ogłoszeniu ostatecznych wyników zarówno Stubb, jak i Haavisto oświadczyli, że wyborcy zostaną poproszeni o podjęcie kluczowej decyzji dotyczącej tego, kto będzie w stanie najlepiej zarządzać bezpieczeństwem Finlandii.
„Wyborcy będą musieli zdecydować, kto ma największe doświadczenie w polityce zagranicznej i kto może być najskuteczniejszy jako głównodowodzący NATO w Finlandii, a także kto najlepiej odpowiada ich wartościom” – powiedział Stubb.