O nas
Kontakt

Fiński rząd wyrzeka się rasizmu po lecie pełnym rasistowskich skandali

Laura Kowalczyk

Fiński rząd wyrzeka się rasizmu po lecie pełnym rasistowskich skandali

Członkowie czteropartyjnej prawicowej koalicji twierdzą, że wszyscy popierają nowe środki walki z dyskryminacją i rasizmem.

Fiński rząd przedstawił w czwartek nowy plan mający na celu pozbycie się piętna rasizmu, które zepsuło pierwsze miesiące urzędowania premiera Petteriego Orpoprawicowego rządu koalicyjnego.

Plan ma na celu zwalczanie rasizmu i antysemityzmu, w tym nową ustawę kryminalizującą negowanie Holokaustu oraz plany ewentualnego zakazu symboli nazistowskich i komunistycznych – choć może to okazać się trudne z prawnego punktu widzenia.

„Każdy minister w rządzie wyrzeka się rasizmu i angażuje się w jego aktywną walkę” – powiedział Orpo na konferencji prasowej w Helsinkach, podczas której przywódcy zobowiązali się do przekazania do 1,5 mln euro na wprowadzenie 23 środków przewidzianych w planie.

Rząd został zmuszony do działania dopiero po tym, jak od jego powstania w czerwcu wstrząsnęły nim powtarzające się skandale.

Rikka Purraminister finansów i przywódczyni skrajnie prawicowej Partii Finów, musiała przeprosić za rasistowskie komentarze, które umieściła w Internecie w przeszłości po potępieniu przez swoich kolegów z rządu.

Podżegające słowa, które wypowiedziała w 2008 roku, szczególnie skierowane przeciwko imigracji, islamowi i rasizmowi, a także groźby użycia przemocy, powróciły.

W czerwcu inny minister Partii Finów, Vilhelm Junnila, ogłosił swoją rezygnację po sprawowaniu teki ekonomicznej zaledwie przez 10 dni po protestach wywołanych wcześniejszymi komentarzami przychylnymi nazistom i rasistowskimi stanowiskami wzywającymi afrykańskie kobiety do częstszych aborcji w celu zwalczania kryzys klimatyczny.

Podczas ostatniej kampanii legislacyjnej Junnila żartował na temat swojego numeru kandydata 88, numeru używanego przez grupy neonazistowskie do zaznaczenia swojej lojalności wobec Hitlera.

Zastępca Junnili na stanowisku ministra gospodarki, Wille Rydman, również został wciągnięty w rasistowski skandal po tym, jak główna gazeta fińska opublikowała wiadomości, które wysłał on do byłej dziewczyny.

Rydman zasugerował w nich, że Somalijczycy rozprzestrzeniają się jak chwasty, i udostępnił tekst piosenki napisanej najwyraźniej przez innego posła Partii Finów, której tekst opowiadał o muzułmaninie, który opuszcza swój ojczysty kraj i gwałci kobietę. Rydman zasugerował swojej byłej dziewczynie, że piosenkę najlepiej byłoby zaśpiewać na imprezach studenckich.

Minister Rydman poskarżył się na chusty noszone przez niektóre muzułmanki i określił ludzi z Bliskiego Wschodu mianem „małp” i „małp pustynnych”.

Inni ministrowie Partii Finów musieli wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie etnonacjonalistycznej teorii „Wielkiego Zastąpienia”, którą wcześniej wydawali się popierać. Fałszywa teoria spiskowa zakłada, że ​​biali Europejczycy zostaną zastąpieni przez obcokrajowców, zwłaszcza muzułmanów, i szybko staną się mniejszością we własnych krajach.

Przewodniczący fińskiego parlamentu, będący jednocześnie członkiem Partii Finów, ma kilkudziesięcioletnią historię pisania w Internecie rasistowskich, homofobicznych i mizoginicznych komentarzy. On i inni parlamentarzyści Partii Finów są skazani za rasistowskie komentarze lub pisma.

Skandale wywołały napięcia w rządzie koalicyjnym

Trwające skandale wywołały poważne napięcia w czteropartyjnym rządzie koalicyjnym, co doprowadziło do starć zwłaszcza pomiędzy umiarkowaną i społecznie liberalną Szwedzką Partią Ludową (SFP) a skrajnie prawicową populistyczną Partią Finów.

Szwedzka Partia Ludowa zażądała przeprosin od wszystkich ministrów Partii Finów uwikłanych w rasistowskie komentarze, ale żadne z nich nie nadeszło.

Powtarzające się wypowiedzi lidera partii Anna-Maja Henriksson twierdzenie, że SFP ma zerową tolerancję wobec rasizmu, zaczęło brzmieć pusto, gdy powtarzano je latem, w miarę ujawniania się każdego nowego skandalu rasistowskiego.

Dziś określiła nowy plan antydyskryminacyjny jako „historyczny”.

„Komunikat wyraźnie wskazuje, że rząd nie akceptuje rasizmu w jakiejkolwiek formie i potwierdza, że ​​rząd i wszyscy jego ministrowie są zaangażowani w aktywną pracę antyrasistowską oraz promowanie równości i niedyskryminacji” – stwierdziła w oświadczeniu. oświadczenie w czwartek.

SFP, licząca 10 członków parlamentu, może, jeśli chce, obalić rząd, jednak po pewnych protestach i wahaniach wydaje się, że zdecydowała się pozostać przy władzy.

Jednak w przyszłym tygodniu fiński parlament udzieli wotum zaufania zarówno Riikce Purrze, jak i Wille’owi Rydmanowi, do którego zwołują opozycyjny Sojusz Lewicy i Zielonych.

Jeśli parlamentarzyści SFP nie poprą zarówno Purry, jak i Rydmana, wówczas rząd prawdopodobnie upadnie.