Dyrektor naczelny chińskiej firmy Evergrande zajmującej się pojazdami elektrycznymi został aresztowany przez policję, co jest kolejną oznaką kłopotów najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie.
W poniedziałkowym zawiadomieniu skierowanym do giełdy w Hongkongu spółka China Evergrande New Energy Vehicle ogłosiła zatrzymanie Liu Yongzhuo, wiceprezesa i dyrektora wykonawczego. Akcje spółki spadły o prawie 11% po wznowieniu handlu w dalszej części dnia.
Nastąpiło to po weekendowej wiadomości, że Zhongzhi Enterprise Group, główny równoległy bank w Chinach, który pożyczył miliardy juanów deweloperom, ogłosił upadłość, ponieważ nie był w stanie spłacić swoich długów.
Ograniczenie nadmiernego zadłużenia, które rozpoczęło się kilka lat temu, doprowadziło do bankructwa dziesiątek chińskich deweloperów lub walki o przetrwanie. Upadek całej branży podważył ważny trybik w silniku gospodarczym Chin, co odbija się na rynkach finansowych.
Ceny akcji spadły w poniedziałek w Hongkongu i Szanghaju, a referencyjny indeks Hang Seng spadł o 2,2%. Akcje Grupy Evergrande straciły 1,4%.
Evergrande znajduje się w kryzysie, odkąd dwa lata temu nie spłaciło swoich długów. Kraj jest w trakcie restrukturyzacji, która obejmuje sprzedaż aktywów, aby uniknąć niespłacenia 340 miliardów dolarów (311 miliardów euro) długu.
Pod koniec września Evergrande potwierdziło, że jego przewodniczący Hui Ka Yan został poddany „środkom obowiązkowym zgodnie z prawem w związku z podejrzeniem popełnienia nielegalnych przestępstw”. Jego status jest niejasny.
W ubiegłym tygodniu akcje Evergrande New Energy Vehicle spadły o prawie 20% po ogłoszeniu wygaśnięcia umowy sprzedaży udziałów spółce NWTN Motors z siedzibą w Dubaju. W krótkim ogłoszeniu o zatrzymaniu Liu z powodu „podejrzenia popełnienia nielegalnego przestępstwa” nie wspomniano o tym ani o innych szczegółach.
Firma opóźniła plany rozpoczęcia produkcji ze względu na trudności w pozyskaniu wystarczającego finansowania.
Sąd pośredni nr 1 w Pekinie ogłosił w piątek wieczorem, że zatwierdził wniosek o upadłość Zhongzhi Enterprise Group w sprawie likwidacji.
Spółka boryka się z „poważnym niedoborem kapitału obrotowego i nie jest w stanie odzyskać większości swoich należności”.
Zhongzhi, jedna z największych chińskich firm zarządzających aktywami prywatnymi, podała w listopadzie, że jej zadłużenie wynoszące 460 miliardów juanów (59,2 miliarda euro) jest ponad dwukrotnie większe niż aktywa wynoszące 200 miliardów juanów. Wkrótce potem policja w Pekinie oświadczyła, że prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomych przestępstw popełnionych przez chińską firmę należącą do Zhongzhi.
Według chińskiego magazynu finansowego Caixin zarządza aktywami o wartości prawie 1 biliona juanów, ale jego finanse ucierpiały w wyniku upadku niegdyś kwitnącego rynku nieruchomości.
Banki równoległe odgrywają ważną rolę w chińskich finansach, działając poza tradycyjnymi regulacjami bankowymi. Zhongzhi szybko się rozwijało po założeniu przez zmarłego potentata Xie Zhikuna w 1995 roku i działa w sektorach ubezpieczeń, leasingu, trustów i innych sektorach finansowych.