O nas
Kontakt

Firmy technologiczne wzywają do podnoszenia kwalifikacji pracowników, aby sprostać wpływowi sztucznej inteligencji na większość stanowisk pracy

Laura Kowalczyk

58% of employees believe their job skills will change significantly in the next five years due to AI and big data.

Inspiracją do sporządzenia raportu była praca Rady ds. Handlu i Technologii UE-USA.

Firmy technologiczne Cisco, Accenture, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft i SAP ostrzegają, że branża ICT musi podnieść umiejętności swoich pracowników w zakresie sztucznej inteligencji, ponieważ przewiduje się, że 92% tych stanowisk ulegnie w nadchodzących latach przekształceniom ze względu na rozwój sztucznej inteligencji.

W raporcie opublikowanym w tym tygodniu (30 lipca) firmy twierdzą, że w przypadku 31% stanowisk pracownicy będą dostrzegać mniejsze zapotrzebowanie na podstawowe umiejętności programowania i języków obcych, a większą wagę przywiązują do kompetencji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Dlatego potrzebują lepszego zrozumienia systemów uczenia maszynowego. Wraz z wprowadzeniem narzędzi takich jak ChatGPT, Gemini i Midjourney pracownicy muszą przygotować się na to, że cyfrowe środowiska pracy staną się coraz bardziej biegłe w naśladowaniu ludzkich możliwości, jak podano w raporcie.

Według niedawnego badania Światowego Forum Ekonomicznego, 58% pracowników uważa, że ​​w ciągu najbliższych pięciu lat ich umiejętności zawodowe ulegną znaczącej zmianie ze względu na sztuczną inteligencję i duże zbiory danych.

Inspiracją dla powstania grupy przedsiębiorstw była grupa robocza ds. talentów na rzecz rozwoju działająca w ramach Rady ds. Handlu i Technologii UE-USA: dyplomatycznego forum dyskusji i współpracy w zakresie technologii i polityki handlowej, utworzonego w 2021 r.

Firmy technologiczne zobowiązały się do inwestowania w szkolenia. Microsoft na przykład powiedział, że do 2025 r. przeszkoli i certyfikuje 10 milionów osób w zakresie umiejętności cyfrowych, podczas gdy Google ogłosiło ponad 130 milionów dolarów finansowania na wsparcie szkoleń i umiejętności AI na całym świecie.

UE nie radzi sobie z rozwojem i szkoleniami

Apel przedsiębiorstw technologicznych jest odpowiedzią na opublikowanie przez Komisję Europejską na początku tego miesiąca (2 lipca) raportu na temat dekady cyfrowej, w którym stwierdzono, że kontynent ponosi porażki w kilku sektorach cyfrowych, w tym w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i szkolenia wykwalifikowanego personelu w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

Ponadto ustawa UE o sztucznej inteligencji – rygorystyczne przepisy regulujące narzędzia sztucznej inteligencji w zależności od ryzyka, jakie stwarzają dla społeczeństwa – ma oficjalnie wejść w życie w sierpniu tego roku, po tym jak została zatwierdzona przez ustawodawców i 27 państw członkowskich UE na początku tego roku.

Przepisy dotyczące sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka zaczną obowiązywać po trzech latach.