Badanie wykazało, że pokrycie zbiorników pływającą energią słoneczną mogłoby wyprodukować trzy razy więcej energii niż obecnie wytwarzana w UE.
Nowe badanie wykazało, że pływające panele słoneczne na zbiornikach mogłyby wyprodukować trzy razy więcej energii elektrycznej niż cała UE.
Panele słoneczne są jednym z najtańszych i najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii elektrycznej, ale zajmują też dużo miejsca.
W ramach innowacyjnych projektów przyczepiono je do parkingów, wysypisk śmieci i gospodarstw rolnych. Teraz badacze wzywają rządy do inwestowania w pływającą energię słoneczną.
Według badania opublikowanego w czasopiśmie Nature pokrycie 30 procent powierzchni 115 000 zbiorników na świecie energią słoneczną mogłoby wygenerować 9434 terawatogodzin energii rocznie.
To ponad trzykrotnie więcej niż produkcja energii w UE, która w 2021 r. osiągnęła 2785,44 terawatogodzin.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge pracują nad stworzeniem „pływających fabryk”, które będą produkować paliwo o zerowej wartości netto.
Opracowali pływający sztuczny liść, który przekształca światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla w ekologiczne paliwo. W przyszłości można będzie połączyć wiele liści w celu wytwarzania paliwa na „skalę przemysłową”.
Jak działają pływające panele słoneczne?
Aby osiągnąć zero netto, kraje muszą inwestować w energię odnawialną.
Według badania z 2021 r. w celu całkowitej dekarbonizacji kraje będą musiały przeznaczyć od 0,5 do 5 procent swojej powierzchni na panele słoneczne. Energia słoneczna może być znacznie lepsza dla planety niż gaz ziemny, ale na jednostkę energii zużywa około 70 razy więcej terenu.
Kiedy przestrzeń jest na wagę złota, planiści mogą wpaść w konflikt z rolnikami, władzami lokalnymi i działaczami na rzecz ochrony przyrody.
Rozwiązaniem może być pływająca energia słoneczna.
Przypominają zwykłe ogniwa fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego. Jedyna różnica polega na tym, że unoszą się na pontonach, dzięki czemu zyskały przydomek „floatowoltaika”.
Solar potrzebuje stabilnej, niezacienionej powierzchni wody, dzięki czemu kanał irygacyjny, jezioro w kamieniołomie lub zbiornik będą idealną lokalizacją.
Pierwsza instalacja pływakowoltaiczna została zainstalowana w 2008 roku. Pływająca farma fotowoltaiczna Dezhou Dingzhuang w Chinach jest największym obiektem na świecie i zajmuje powierzchnię prawie 600 hektarów.
Jaki jest potencjał pływającej energii słonecznej?
Obecnie mniej niż jeden procent instalacji fotowoltaicznych na świecie pływa, ale według badania opublikowanego w Nature mają one „ogromny potencjał”.
„Biorąc pod uwagę bliskość większości zbiorników do skupisk ludności i potencjał rozwoju dedykowanych lokalnych systemów zasilania, stwierdzamy, że 6256 społeczności i/lub miast w 124 krajach, w tym 154 metropolie, mogłoby być samowystarczalnych dzięki lokalnym elektrowniom FPV (pływającej fotowoltaiki). ” – piszą autorzy.
Pływająca energia słoneczna może również zapobiegać utracie wody w wyniku parowania. Według badania zainstalowanie tak dużej ilości energii słonecznej pozwoliłoby zaoszczędzić wodę wystarczającą do zaopatrzenia 300 milionów ludzi rocznie.
Jakie korzyści dla środowiska przynosi energia słoneczna?
W miarę jak świat się ociepla, utrzymywanie paliw kopalnych w ziemi staje się coraz ważniejsze.
Według projektu GLOBAL Carbon w światowym budżecie węglowym pozostało nam 380 miliardów ton CO2.
Jest to ilość dwutlenku węgla, jaką możemy uwolnić i nadal mamy 50% szans na uniknięcie ocieplenia o 1,5 stopnia.
W 2022 r. emisja dwutlenku węgla osiągnęła najwyższy w historii poziom 36,8 miliarda ton.
Ale to nie wszystkie złe wieści. Kraje inwestują także pieniądze w odnawialne źródła energii. W 2022 r. energia wiatrowa i słoneczna wyprodukowały jedną piątą energii elektrycznej w UE – po raz pierwszy czyste źródła energii wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż gaz kopalny.