O nas
Kontakt

Francja blokuje plany zezwolenia brytyjskim emigrantom na pobyt dłuższy niż 90 dni bez wizy

Laura Kowalczyk

Brexit has meant many Brits with second homes in France and Spain have been visiting less as extended stays now require a visa.

Ta wiadomość jest ciosem dla około 86 000 Brytyjczyków posiadających drugi dom we Francji.

Nowe prawo, które pozwalałoby brytyjskim właścicielom drugiego domu na otrzymywanie automatycznej wizy długoterminowej, zostało odrzucone przez francuski sąd jako „niekonstytucyjne”.

Nowelizacja ustawy imigracyjnej umożliwiłaby brytyjskim emigrantom posiadającym drugi dom lub dom wakacyjny we Francji pobyt przez ponad 90 dni bez konieczności posiadania wizy.

Projekt przeszedł już przez obie izby Senatu, ale został odrzucony ze względu na niezgodność z konstytucją i brak bezpośredniego lub pośredniego związku z ustawą imigracyjną.

Decyzja o odrzuceniu poprawki jest ostateczna, ponieważ do Trybunału Konstytucyjnego Francji nie przysługuje żadne odwołanie.

Jak długo brytyjscy emigranci mogą przebywać we Francji?

Odrzucenie poprawki będzie ciosem dla około 86 000 Brytyjczyków posiadających drugi dom we Francji.

Po Brexicie obywatele Wielkiej Brytanii stali się obywatelami państw trzecich UE i utracili prawo do pobytu na czas nieokreślony. Obecnie mogą przebywać we Francji jedynie przez 90 z każdych 180 dni, chyba że złożą wniosek o tymczasową wizę długoterminową obowiązującą jednorazowo do sześciu miesięcy lub o pobyt stały.

Jeśli pozostaną dłużej bez wizy, grozi im zakaz i wydalenie z Francji i reszty UE.

Jest to trudne także dla tych, którzy mogli spodziewać się złagodzenia przepisów wizowych po zaproponowaniu nowelizacji.

Według międzynarodowego portalu nieruchomości Kyero z siedzibą w Wielkiej Brytanii, w ciągu trzech tygodni od jego złożenia liczba osób pytających o nieruchomości we Francji wzrosła o 582%.

Dlaczego francuscy politycy chcieli pozwolić Brytyjczykom zostać na dłużej?

W listopadzie francuska senator Martine Berthet powiedziała, że ​​uniemożliwianie Brytyjczykom wnoszenia wkładu w lokalną gospodarkę w kraju przyczyni się do wzrostu liczby pustych nieruchomości w obszarach turystycznych. Złożyła poprawkę po skargach obywateli brytyjskich mieszkających w jej departamencie, Savoie we francuskich Alpach.

Brexit oznaczał, że wielu Brytyjczyków mających drugie domy we Francji i Hiszpanii odwiedzało mniej krajów, ponieważ dłuższe pobyty wymagają obecnie wizy. W przypadku niektórych dodatkowe wymogi formalne i wizowe skłoniły ich do sprzedaży nieruchomości.

Według sondażu przeprowadzonego przez społeczność ekspatów InterNations, około 177 000 obywateli Wielkiej Brytanii mieszka we Francji w pełnym wymiarze czasu pracy i posiada zezwolenie na pobyt, co stanowi szacunkowo 24 procent obcokrajowców mieszkających w tym kraju.