Paryż domaga się od sojuszników Ukrainy 280 mln euro w celu sfinansowania dostawy 60 z planowanych 78 samobieżnych systemów artyleryjskich Cezar dla kijowskiej armii.
Rząd francuski twierdzi, że wyśle na Ukrainę więcej samobieżnych systemów artyleryjskich Ceasar, przyspieszając jednocześnie krajową produkcję broni.
Strategia ta ogłoszona w czwartek jest dwutorową próbą uniknięcia wyczerpania zasobów wojskowych Ukrainy przy jednoczesnym dalszym wspieraniu wysiłków wojennych Ukrainy przeciwko inwazji Rosji.
„Logika oddawania materiałów pobranych z zapasów armii dobiega końca” – powiedział w wywiadzie francuski minister obrony Sébastien Lecornu.
„Od teraz rozwiązaniem jest bezpośrednie połączenie francuskiego przemysłu obronnego z ukraińską armią”.
78 dział Cezara na Ukrainę
Francja chce w tym roku dostarczyć na Ukrainę 78 samobieżnych haubic 155 mm Caesar. W tym celu uruchomiła akcję mającą na celu sfinansowanie dostawy. Ukraina sama zapłaciła już za sześć sztuk broni, a Francja przekaże 50 mln euro na dostawę 12 kolejnych. Aby obsłużyć pozostałych 60 systemów, Francja zwróci się do sojuszników Ukrainy, powiedział Lecornu osobno w przemówieniu.
W przemówieniu za pośrednictwem łącza wideo minister obrony Ukrainy Rustem Umerow powiedział, że siły rosyjskie wystrzeliwują pięć razy więcej pocisków artyleryjskich, a w niektórych miejscach nawet 10 razy więcej, niż siły ukraińskie na linii frontu. Podkreślił, że silniejsza artyleria „jest jedną z naszych kluczowych potrzeb, aby wygrać tę wojnę”.
„Niedobór amunicji i głód pocisków to bardzo realny i palący problem” – powiedział.
Lecornu powiedział, że zbliżają się zwiększone dostawy pocisków dla Ukrainy.
Dodał, że od stycznia 2024 roku Francja zamierza dostarczać Ukrainie 3000 sztuk pocisków do armat 155 mm miesięcznie. Wzrost z początkowych 1000 pocisków miesięcznie na początku wojny i 2000 miesięcznie od kwietnia ubiegłego roku.
Przyspieszenie francuskiej produkcji broni
Rośnie także produkcja innego sprzętu.
Francuski producent Nexter zwykle potrzebował 30 miesięcy na wyprodukowanie jednego systemu Caesar. Teraz zajmuje to połowę czasu. Caesars należą do szeregu systemów artyleryjskich dostarczanych przez Zachód, które zapewniły ukraińskim załogom dział przewagę, zwłaszcza w połączeniu z amunicją o wysokiej precyzji, w walce z rosyjskimi bateriami artyleryjskimi korzystającymi ze starszych systemów zaprojektowanych przez ZSRR.
Thales potrzebuje obecnie sześciu miesięcy – w porównaniu z 18 – na dostawę jednego ze swoich radarów GM200, które zostały dostarczone Ukrainie na potrzeby obrony powietrznej, a czas produkcji przez MBDA rakiety przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Mistral również został znacznie skrócony, powiedział minister.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Francja znalazła się wśród krajów, które szybko uwolniły broń ze swoich arsenałów, aby pomóc wzmocnić ukraińską obronę. Oprócz Caesars Francja dostarczyła czołgi lekkie, rakiety manewrujące dalekiego zasięgu, systemy obrony powietrznej i inny sprzęt, wsparcie i szkolenia wojskowe. Wartość pomocy francuskiej szacuje się na miliardy euro.
Lecornu powiedział, że na Ukrainie działa 49 wcześniej dostarczonych samolotów Caesar. W oparciu o opinie z pola bitwy system jest udoskonalany, aby umożliwić ukraińskim strzelcom lepsze namierzanie rosyjskich czołgów.