Przypadki molestowania i zabójstw z udziałem nieletnich będą teraz przedmiotem dalszej analizy, po dziesięcioleciach prowadzenia kampanii.
Francja ma uelastycznić dostęp do swoich archiwów dotyczących wojny w Algierii, zezwalając na wgląd do akt dotyczących nieletnich, zgodnie z dekretem opublikowanym w niedzielę w Oficjalny dziennik.
Historycy i rodziny wzywają do tego od dziesięcioleci.
W grudniu 2021 r., w następstwie zapowiedzi Emmanuela Macrona z marca 2021 r., Francja otworzyła swoje archiwa prawne dotyczące wojny, obejmujące okres od 1 listopada 1954 r. do 31 grudnia 1966 r., czyli piętnaście lat przed terminem przewidzianym w przepisach.
Jednak w praktyce dostęp do tych dokumentów dla rodzin i badaczy pozostał „tak trudny jak zawsze”, ubolewał historyk Marc André w artykule w „ Le Monde w listopadzie 2022 r.
Jedną z głównych przeszkód było wyłączenie akt dotyczących małoletnich – poniżej 21 roku życia według obowiązujących wówczas przepisów – które nadal podlegały 100-letniemu okresowi utajnienia. Historyk zauważył, że z powodu tego ograniczenia i kilku innych „większość akt jest zamknięta”.
„To biurokratyczne zarządzanie oznacza, że rzeczywistość wojny toczonej przez młodych ludzi jest ignorowana” – napisał. „Odnosi się to zarówno do algierskich imigrantów we Francji, jak i do makii, miejskich sieci więzień, w których wielu bojowników o niepodległość, ich zwolenników, uchylających się od poboru do wojska i poborowych miało około 20 lat, kiedy się zaciągali”.
André, którego krytykę podchwyciły algierskie media, był oburzony: „Był wtedy na tyle dorosły, że można było odciąć mu głowę, ale teraz jest na tyle nieletni, że jego sprawę wyłączono z ogólnego zwolnienia”.
Nowe zarządzenie, opublikowane w niedzielę i datowane na 25 sierpnia 2023 r., znosi wyłączenie z wglądu spraw dotyczących małoletniego.
Jednakże akta, których ujawnienie „wpływa na prywatność osób” lub „bezpieczeństwo wymienionych lub łatwych do zidentyfikowania osób zaangażowanych w działalność wywiadowczą”, pozostają niejawne.
Jak zauważył André, zamyka to również dużą liczbę spraw.
To nowe złagodzenie wpisuje się w politykę ustępstw, o której zdecydował się Emmanuel Macron w ciągu pierwszych pięciu lat jego urzędowania, zgodnie z zaleceniami raportu Benjamina Story na temat konfliktu pamięci Algierii i Francji na temat przeszłości kolonialnej.
Jednak stosunki między Francją a Algierią pozostają trudne i naznaczone nieporozumieniami i niewypowiedzianymi kwestiami.