O nas
Kontakt

Francja powróciła na ścieżkę stania się wiodącym producentem wina na świecie, wyprzedzając Włochy

Laura Kowalczyk

Francja powróciła na ścieżkę stania się wiodącym producentem wina na świecie, wyprzedzając Włochy

Ze względu na spadek produkcji włoskiego wina w 2023 r. Francja stanie się wiodącym producentem wina na świecie.

Pierwsze szacunki pokazują, że Francja powinna odzyskać czołowe miejsce na światowym podium w dziedzinie produkcji wina, wyprzedzając Włochy, które według ekspertów miały w zeszłym roku mniejsze zbiory winogron.

W tym roku francuska produkcja wina „powinna wynieść 46 mln hektolitrów, co stanowi poziom porównywalny z poziomem z 2022 r. i o 3% wyższy od średniej z lat 2018–2022” – podał w piątek na podstawie szacunków departament statystyczny francuskiego Ministerstwa Rolnictwa Agreste. sporządzony w dniu 1 października.

Tymczasem, jak wynika z komunikatu prasowego wydanego 2 października przez Coldiretti, główną włoską organizację rolniczą, oczekuje się, że włoska produkcja spadnie do około 43 milionów hektolitrów w porównaniu z 50 milionami w roku poprzednim.

„To znaczące wydarzenie, ponieważ jest symbolem” – powiedział AFP Jean-Marie Cardebat, specjalista w dziedzinie ekonomii wina na Uniwersytecie w Bordeaux.

Włoskie winnice dotknięte pleśnią

Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina (OIV) od 2007 r., z wyjątkiem lat 2011 i 2014, Włochy pozostają wiodącym producentem wina na świecie.

„Ale to kwestia czysto sezonowa” – dodał Cardebat, wyjaśniając, że włoskie winnice zostały w tym roku szczególnie dotknięte pleśnią.

Coldiretti odniósł się do „złożonego sezonu z meteorologicznego punktu widzenia, który pomiędzy złą pogodą a falami upałów zmniejszył szacowaną produkcję krajową o około 14%, przy stratach sięgających 50% na środkowym południu”.

Jednak na początku miesiąca była jeszcze nadzieja ze względu na „łagodny, suchy” klimat, który sprzyjał jakości zbiorów, „dzięki brakowi wilgoci i szerokiemu zakresowi temperatur między dniem a nocą”.

Jeśli chodzi o Francję, „sytuacja w różnych winnicach jest zróżnicowana” – stwierdził Agreste.

Organizacja „spadła produkcja w Bordeaux i na południowym zachodzie z powodu pleśni i fali upałów, a w Langwedocji i Roussillon z powodu suszy” – zauważyła organizacja.

„W innych miejscach sytuacja jest korzystna, szczególnie w regionie Charentes”.

Chociaż światowy popyt na wino również „przejściowo spowolnił, szczególnie ze strony Chin”, spadek włoskiej produkcji „to raczej dobra wiadomość”, ponieważ powinna złagodzić presję na ceny, stwierdził Jean-Marie Cardebat.

Rynkiem wstrząsa kilka czynników

W ciągu ostatnich kilku lat rynkiem wina wstrząsnęły zmiany klimatyczne, ale także nagromadzenie zapasów w czasie pandemii i inflacja.

Według danych UE, w tym roku w całym bloku zaobserwowano 7% spadek spożycia wina, podczas gdy we Francji było to 15%.

Ogółem eksport wina z UE w pierwszych miesiącach 2023 r. wyniósł 8,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W czerwcu tego roku Komisja Europejska przyjęła szereg środków mających na celu wsparcie unijnych producentów wina.

Program wsparcia obejmuje działania mające na celu destylację wina w celu wycofania go z rynku. Co roku na ten sektor przeznacza się około 1 miliarda euro.

Producenci wina również starają się dostosować do zmian, przed którymi stoi branża, zwłaszcza tych związanych ze zmianami klimatycznymi.

We francuskim regionie Beaujolais Francuski Instytut Wina i Winorośli prowadzi testy obu rozwiązań technicznych mających na celu ochronę winorośli oraz odmian winogron bardziej dostosowanych do nowych warunków klimatycznych.